הגיאוגרפיה של העיר, הבחירות בזוגיות והבחירות המוניציפליות קשורים זה לזה יותר משנדמה.

אדואד השמיני וווליס סימפסון

אדואד השמיני וווליס סימפסון

בשנת 1936 הזדעזעה בריטניה, כשהמלך, אדוארד השמיני, חתם על כתב ויתור על המלוכה כדי להתחתן עם בחירת ליבו, ווליס סימפסון, שלא רק הייתה אמריקאית וחובבת נאצים, אלא חמור מכך, גרושה פעמיים. אדוארד, שבנוסף להיותו מלך בריטניה, היה גם ראש הכנסייה האנגליקנית ניצב מול משבר חוקתי אפשרי, זעם ציבורי והמלצה גורפת של כל ראשי הממשלה לשעבר, להתפטר.

אולם לאורך ההיסטוריה, קרובה כרחוקה, לא רק מלכים נאלצו להתאים עצמם למערכת חוקים חברתית נוקשה. החיים שלא במסגרת נישואין הייתה יכולה לחבל בקשרים החברתיים ובקבלת משרות זוטרות כבכירות, בכל תחומי החיים, וכמעט בכל מקום בעולם.

במהלך השנים שעברו מאז התפטר אדוארד השמיני, הושפעה החברה האנושית מתהליכי עיור, תיעוש והתחזקות ערכי חילון, דמוקרטיה, ליברליזם, אינדיווידואליזם וקידום מעמד האישה. תמורות אלו חוללו שינויים בתא המשפחתי והן באות לידי ביטוי בדפוסים שהולכים וצוברים תאוצה בדחיית גיל הנישואין, שינויים בגידול הפריון, שיעורי גירושין הולכים וגוברים, בחירה גוברת במבנים משפחתיים אלטרנטיביים, עליה בשיעור הנשים החד הוריות, בחירה במגורים משותפים על פני נשואים ממוסדים והקמת תאים משפחתיים חד מיניים.

נתוני הלמ"ס לשנת 2011 אודות משפחות ומשקי בית בישראל מציגים את הנתונים הבאים: כ- 107,000 משפחות בישראל הן חד הוריות עם ילדים עד גיל 17. סה"כ 6% מהמשפחות. בשנת 2000 מספר המשפחות האלה היה כ-89,000, ובראש 92% ממשפחות אלה עומדות נשים. פתח תיקווה היא העיר עם אחוז המשפחות החד הוריות הנמוך ביותר, ובחיפה האחוז הוא הגבוה ביותר.

מספר האימהות החד הוריות הרווקות גדל מ-8,400 בשנת 2000 לכ-13,500 ב-2011, גידול של 60%, והן מהוות כ 13% מכלל המשפחות החד הוריות (10% בשנת 2000).

5% מהזוגות הישראלים חיים מבלי להתחתן (כ-73,000 זוגות), ומספרם של הזוגות הללו בשנת 2011 גדל פי 2.5 בהשוואה לשנת 2000, ו- 69% מזוגות אלה הם ללא ילדים. (באיטליה אחוז הזוגות הלא נשואים עומד על 6%, בארה"ב 11%, בהולנד 20%, בדנמרק 23% ובנורבגיה 26%).

הגיאוגרפיה של העיר, הבחירות בזוגיות והבחירות המוניציפליות קשורים זה לזה יותר משנדמה. ריבוי הרווקים/ות, המשפחות האלטרנטיביות והחיים העירוניים מציבים בפני עיריות אתגרים שלא היו קיימים רק לפני 15-20 שנה. הצורך בדיור מותאם ליחידים וזוגות, לדוגמה, הביא את ניו יורק ליזום בניית דירות קטנות במיוחד, ה"מיקרו דירות" שייתן מענה גם לקשיים הכלכליים של תושבי העיר הגדולה וגם למצבם המשפחתי. מקומות בילוי, אופני צריכה, אמצעי תחבורה, חינוך, בריאות, ולמעשה כמעט כל תחום בחיים העירוניים משתנה עם השינויים בהרכב האוכלוסייה וצורות התא המשפחתי המגוונות.

ראש ממשלת איסלנד, יוהנה סיגורדרדוטיר

ראש ממשלת איסלנד, יוהנה סיגורדרדוטיר

כתוצאה מכך, ראשי ערים, ואפילו ראשי מדינות,  בעלי משפחות כבר אינם מייצגים את צורת החיים והצרכים של חלקים גדולים מאד באוכלוסייה העירונית, ודווקא מתמודדים רווקים, נטולי ילדים, וצעירים יותר נתפסים כמתאימים יותר להנהיג ערים כאלה, ומייצגים חלקים גדלים והולכים באוכלוסייה.

יוהנה סיגורדרדוטיר היא ראש ממשלת איסלנד, ולסבית מוצהרת, הלסבית הראשונה בעולם המכהנת כראש מדינה. ראש ממשלת בלגיה, אליו די רופו, הוא הומוסקסואל מוצהר, וג'ורג'ינה באייר היא הטרנסג'נדרית הראשונה בפרלמנט הניו זילנדי. ראש עיריית ברלין הוא הומו גאה, אם כי אולץ לצאת מהארון במהלך בחירות 2001, וגם ראש עיריית המבורג ופריז הם הומואים. אחת המתמודדות הבולטות ביותר בבחירות לראשות עיריית ניו יורק שיערכו השנה היא כריסטין קווין, המשמשת כיו"ר מועצת העיר, לסבית ונשואה לבת זוגה, עו"ד קים קטולו. במידה ותיבחר, תהיה כריסטין קווין לא רק הלסבית הראשונה בתפקיד, אלא האישה הראשונה המשמשת בתפקיד.

משחקי הכס. חולדאי מול הורוביץ. טיים אאוט

משחקי הכס. חולדאי מול הורוביץ. טיים אאוט

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, המכהן משנת 2008 הוא צעיר ורווק, והביא לעיר רוח רעננה ותנופת פיתוח שהעיר לא חוותה שנים רבות. חלק ניכר מהעשייה העירונית בתל אביב ניתן לזקוף לא לעומד בראשה דווקא, אלא לשפע הצעירים הממלאים את מסדרונות העירייה, ובראשם סגן ראש עיריית תל אביב, אסף זמיר, ואילו המתמודד החדש על ראשות עיריית תל אביב, ניצן הורוביץ עשוי, אם יזכה, להיות ראש העיר ההומו המוצהר הראשון בישראל, ובחירתו ודאי תשקף את השינויים הדמוגרפים והחברתיים שעוברת תל אביב, ואת אורח החיים של חלקים גדלים והולכים באוכלוסיית העיר. מגזין טיים אאוט הגדיל לעשות ופרסם את תמונת השער של חולדאי והורוביץ, תחת הכותרת "משחקי הכס". ללא ספק צפוי פה קרב של דורות שונים ושל תפישות עולם שונות בתכלית.

מאמרים קשורים: האם העיר משאירה אותך רווק? | ניסוי בדמוקרטיה דיגיטלית. איסלנד | בירושלים לא שולט הליכוד, חיפה לא אדומה ותל אביב לא שמאלנית – תוצאות הבחירות לפי ערים | ראשי הערים תופסים פיקוד בעולם | איפה הישראלים הכי רוצים לגור, ומה הם חושבים על ראשי הערים?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s