ניסוי התחבורה ציבורית בחינם בטאלין – התוצאות

תחבורה הציבורית בטאליןבחודש יולי פרסמתי כי העיר טאלין, בירת אסטוניה, החליטה להפוך את התחבורה הציבורית בעיר לשירות חינם עבור התושבים, ובהמשך פרסמתי מאמר נוסף על מה באמת קורה כשעיר נותנת תחבורה ציבורית בחינם?, מהניסיון של ערים אחרות שעשו מהלך דומה.

ארבעה חודשים חלפו מאז החל הניסוי בטאלין, ובמהלכן חוותה העיר צניחה דרמטית של 15% בנפח התחבורה בעיר, עם 7,600 פחות מכוניות הנכנסות לעיר מדי יום, ועלייה של 14% בשימוש בתחבורה ציבורית.

ניסוי התחבורה בעיר הושק לאחר משאל בקרב התושבים בינואר, וטאלין היא העיר הגדולה בעולם לאמץ תחבורה ציבורית בחינם כיום, אחרי שהעיר האסלט (Hasselt), בלגיה, הציגה מהלך דומה כבר ב-1997.

ראש עיריית טאלין אמר כי העיר מרוויחה יותר משהיא מפסידה. לתושבים יש יותר אפשרויות לניידות בעיר, ויש יתרונות סביבתיים כמו איכות אוויר אשר משתפרים, והתנועה שזורמת טוב יותר.

הפעלת התחבורה הציבורית בחינם עולה לעירייה 12 מיליון אירו לשנה, אבל העירייה חישבה שהירידה בהכנסות ממכירת כרטיסי נסיעה כמעט ומכסה עצמה על ידי משיכת תושבים חדשים המגדילים את הכנסות העירייה ממיסים עירוניים והכנסות אחרות המגיעות לעירייה. במהלך השנה האחרונה גדלה אוכלוסיית העיר ב-9,000 תושבים, מה שמוערך כשווה ערך בהכנסות לעירייה של 9 מיליון אירו נוספים.

כהכנה לדרישה הגוברת לתחבורה ציבורית, העיר רכשה 70 אוטובוסים חדשים ו-15 טראמים, ופיתחה מערכת מידע בזמן אמת עבור המשתמשים. כמו כן ננקטו צעדים מקבילים שיעודדו ויתור על שימוש במכונית הפרטית, כולל הגבלת כניסת מכוניות לרחובות מסוימים והעלאת מחירי החנייה.

הצלחת הניסוי הובילה את העיר צ'נגדו שבסין להתקשר עם טאלין, וכעת העיר הסינית בוחנת את הקונספט של תחבורה ציבורית בחינם, כדי להתאימה לעיר הסינית בת ה-14 מיליון תושבים.

תושבי טאלין מרוצים מהמערכת, ויותר ממחצית מתושבי העיר משתמשים בה. ניסוי התחבורה הציבורית בחינם הוא חלק מהצעדים שטאלין נוקטת במסגרת הכוונה שלה להתמודד על תואר הבירה הירוקה של אירופה ב-2018.

מערכת המידע בזמן אמת שטאלין פיתחה עבור התחבורה הציבורית זכתה בפרס The European Design Management Award. לאחר מחקר מעמיק וניתוח רמת שביעות הרצון מהתחבורה הציבורית בעיר, התברר כי אופן הצגת המידע לציבור הוא הנושא הדורש את הטיפול הדחוף והמשמעותי ביותר.

כדי להעניק שירות נגיש יותר לציבור, בחרה העיר בקונספט המכונה "עיצוב אוניברסלי", המתאר רעיון של עיצוב אחיד וידידותי לכל המשתמשים, ללא אבחנה לגילם, יכולתם או מצב החיים שלהם. במהלך פיתוח העיצוב החדש התקיימה התייעצות שוטפת עם קבוצות משתמשים שונות: בעלי מוגבלויות, מבוגרים, ילדים, תיירים וכו'. המשימה הייתה לעצב מערכת מידע פשוטה עד כמה שניתן כדי לענות על צרכי כל הקבוצות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: מה באמת קורה כשעיר נותנת תחבורה ציבורית בחינם? | תחבורה ציבורית-פרטית. האם זה הפתרון? | איך תושבים בוחרים את כלי התחבורה שלהם? | הרכבות הקלות פורחות בכל העולם | כשאופניים להשכרה הן סמל עירוני, כדאי שהן יעוצבו על ידי פיליפ סטארק

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s