איזו עיר לא רוצה אצלה אולימפיאדה? מה עושות המתמודדות על האירוח? ומה קורה לערים שהתמודדו ונכשלו?

לוגו משחקי החורף 2018 בפיונצ'נג

לוגו משחקי החורף 2018 בפיונצ'נג

לפני שנתיים הוכרז כי אולימפיאדת החורף 2018 תתקיים באזור פיונגצ'נג בדרום קוריאה (4 שנים אחרי אולימפיאדה החורף 2014 בסוצ'י, רוסיה). השבוע נחשף הסמל הרשמי למשחקים, המבוסס על האותיות הראשונות במילים פיונג ו-צ'נג באלפבית הקוריאני. הסמל משתמש בחמשת הצבעים האולימפיים, שיש להם גם משמעות תרבותית בקוריאה, והסמל עוצב על ידי הא ג'ונג-ג'ו, חברת מיתוג מקומית.

ה- '(ㅍ'(P הוא העיצור הראשון במילה פיונג, ומסמל את הכיכר הפתוחה בה החגיגות יתקיימו. ה- '(ㅊ'(Chהוא העיצור הראשון במילה צ'נג, ומסמל את הסביבה הטבעית של שלג וקרח, ואת השגי הספורטאים באמצעות הכוכב. הצבעים משקפים את הדגל האולימפי, וגם את חמשת הצבעים המסורתיים של קוריאה. בסה"כ הסמל משלב את הסינרגיה ההרמונית בין השמים, האדמה והאנשים, בנוף קסום של קרח ושלג, בו אנשים מכל העולם מתקבצים בכיכר פתוחה בפיונגצ'נג. כך על פי המארגנים.

האירוע האולימפי הבא בתור, לאחר אולימפיאדת החורף 2018, הם המשחקים האולימפיים ב-2020, ששלוש ערים עדיין מתמודדות על אירוחם. בחודשים האחרונים משלחת של הועד האולימפי סייר בערים המתמודדות ובחן את הצעותיהן.

במדריד, הגעת המשלחת לוותה במחאות מקומיות נגד קיום המשחקים בעיר, וקבוצה של מתנגדים אף יצרו את סמל המשחקים, 5 הטבעות, מבקבוקי מולוטוב בוערים. קבוצת האמנים שיצרה את המיצב, Luz Interruptus, וכינתה אותו "משחקים אולימפיים כאסטרטגיה להרס". בהסבר לפעולה כתבה הקבוצה כי היא מתנגדת למשחקים מכיוון שהם לא יביאו כל תרומה כלכלית לאזרחים, ויגרמו להם לטבוע בים של זבל ולמשבר כלכלי עמוק עוד יותר, ולקיצוצים נוספים בתרבות, בבריאות ובחינוך. מיתוג המשחקים במדריד לווה בשערורייה ציבורית סביב עיצוב הלוגו שנבחר בתחרות פתוחה.

לוגו טוקיו 2020

לוגו טוקיו 2020

בביקור משלחת הועד האולימפי בטוקיו, שמובילה בהימורים על הזכייה באירוח, אמר ראש ממשלת יפן כי הבחירה בטוקיו לארח את המשחקים ב-2020 תהיה בחירה מעוררת השראה, משום שיפן משתוקקת להציג את שיקומה לאחר רעידת האדמה והצונמי ב-2011.

הצלחת משחקי לונדון 2012 עשויים להביא רווח רב לטוקיו, כשעל הפרק עומדים כ-32 מיליארד דולר בהשפעה כלכלית, וההזדמנות להציג יפן מאוששת באותו אופן בו אולימפיאדת 1964 בטוקיו הציגה את יפן החדשה שלאחר מלחמת העולם השנייה. לטובת טוקיו עומדת העובדה כי רוב המתקנים שלה כבר בנויים, וההצעה מבוססת על קומפקטיות, כש-85% מהמתקנים נמצאים בטווח של 8 ק"מ מהכפר האולימפי. היהלום בהצעה היפנית הוא השיפוץ העתידני של האצטדיון הלאומי. ממשלת יפן צופה כי המשחקים יגבירו את התיירות, סחר והוצאה כללית, ויצרו 150,000 מקומות עבודה חדשים.

לוגו איסטנבול 2020

לוגו איסטנבול 2020

המתמודדת השלישית על אירוח המשחקים ב-2020 היא איסטנבול. לפני כחודש פרסמה איסטנבול את הסיסמה שבחרה למשחקים “Bridge Together”, והציגה סקר המראה תמיכה ציבורית נרחבת (83%)  לקיום האולימפיאדה בעיר. הסיסמה החדשה מדגישה את מיקומה הייחודי של העיר בחיבור שבין אירופה ואסיה, ובעיר מקווים לזכות בהתמודדות (לאחר שנכשלה ב-4 התמודדויות קודמות), שתוצאותיה יפורסמו בבואנוס איירס ב-7 בספטמבר.

בשוויץ הכריעו האזרחים במשאל כי העיר דאבוס לא תתמודד על אירוח משחקי החורף ב-2022, ודחו את ההצעה להביא את אולימפיאדת החורף לקנטון גראובונדן שבשטחו אתרי סקי כמו סט. מוריץ, קלוסטרס, ארוסה ודאבוס. 52.7% הצביעו נגד ההצעה שעלותה הייתה 2.6 מיליארד דולר ושווקה ככלי לשיפור התשתיות באזור, הכלכלה והתיירות, וכן ככלי שיווקי בינלאומי.

טולסה, אוקלהומה, בוחנת התמודדות על אירוח המשחקים האולימפיים ב-2024. הועד האולימפי האמריקאי שלח מכתבים לכ-30 ערים ברחבי המדינה, כדי לבדוק האם ישקלו להיות הניצוגה של ארה"ב לאירוח האולימפיאדה ב-2024. מדובר על עוד יותר מ-10 שנים, אולם עיר המעוניית להשתתף בהתמודדות צריכה כבר היום להתחיל בהכנות. גם לוס אנג'לס, ודאלאס צפויות להתמודד על הנציגות של ארה"ב להתמודדות ב-2024, וכן צפויה הצעה משותפת של הערים בולטימור וושינגטון. הערים שיתמודדו על אירוח משחקי 2024.

כמו בשוויץ, גם בוינה הצביעו התושבים על ההצעה לארח את אולימפיאדת הקיץ של 2028, ודחו אותה ברוב של 72%, למרות שאוסטריה מעולם לא אירחה אולימפיאדה, אולם אירחה פעמיים את אולימפיאדת החורף בשנים 1964 ו-1976.

שיקגו 2016

שיקגו 2016

אילו הייתה שיקגו זוכה בהתמודדות על אירוח המשחקים האולימפיים ב-2016, כפי שרבים כולל הנשיא אובמה האמינו, היא הייתה כיום נמצאת בחצי הדרך להכנות. העיר הייתה מקימה אצטדיון חדש ל- 80,000 צופים. היא הייתה מפתחת מחדש את האזור סביב בית החולים Michael Reese Hospital, והופכת את האזור לכפר אולימפי, והיא הייתה מעצבת מחדש את קו החוף לשימוש בתחרויות שייט. אבל כל זה לא קרה…

הרבה שאלות נשאלות לגבי התרומה של אירוח המשחקים ביחס להשקעה העצומה, אבל השאלה לגבי ערים שהתמודדו על האירוח ונכשלו, מעלות שאלות אחרות. שלוש וחצי שנים לאחר שריו דה ז'ניירו זכתה בהתמודדות, עשרות ארכיטקטים, מתכננים, מהנדסים, חברות ייעוץ שהשתתפו בתכנון ההצעה של שיקגו, במשך כשלוש שנים, עצרו את עבודתם בבת אחת, שהפכה לבלתי רלוונטית.

כל התכניות המפורטות שהוכנו כחלק מההצעה של שיקגו לאירוח המשחקים, כנראה שכבר לעולם לא יצאו אל הפועל. שיקגו גם אינה זקוקה למהפך תשתית דומה לזה שריו עוברת כעת, אבל ערים אחרות היו יכולות לנצל חלק מהתכניות לבניית מספר מצומצם של פרויקטי תשתית לשיפור העיר.

אבל משמעות ההשקעה העצומה שבהגשת הצעת התמודדות היא כל כך גדולה, שערים שלא זוכות פשוט ממשיכות לנסות ולהתמודד שוב ושוב. פיונגצ'נג שתארח את אולימפיאדת החורף ב-2018 התמודדה 3 פעמים עד שזכתה. מדריד מתמודדת בפעם השלישית ברציפות על האירוח ב-2020, ואיסטנבול מתמודדת בפעם החמישית על משחקי 2020. באופן זה ערים, וכל אנשי המקצוע המעורבים, עשויים למצוא עצמם מתמודדים שוב ושוב, לאורך 12-16, ואפילו 20 שנה, נכשלים שוב ושוב, וממשיכים.

מאמרים קשורים: מי עיצב את סמל המשחקים האולימפיים? וכמה שווה המותג היום? | מיתוג אולימפיאדת לונדון 2012 | מיתוג אולימפיאדת החורף סוצ'י 2014 | היכן תתקיים אולימפיאדת 2024? | מיתוג משחקי חבר העמים הבריטי 2018, 2014

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s