ערים ירוקות עושות אנשים מאושרים. לראשונה זה גם הוכח מחקרית

פארק מדרון יפו. אפשר לא להיות מאושר?

פארק מדרון יפו. אפשר לא להיות מאושר?

מחקר חדש מצא שאנשים החיים בערים עם יותר שטחים ירוקים חשים טוב יותר מאלה המוקפים בבטון ופלדה. למעשה, התחושה הטובה הגוברת בזכות השטחים הירוקים שווה לקפיצה של 33% המיוחסת לחיים במסגרת נישואין, ול-10% בשביעות הרצון מהחיים המיוחסות לקיום עבודה על פני אבטלה, זאת על פי מחקר שעומד להתפרסם ב-the journal Psychological Science.

"השוואות מעין אלה חשובות עבור מקבלי החלטות כאשר הם שוקלים באיזה אופן להוציא כספי ציבור- עבור פיתוח פארקים או שמירתם, ולהבין מה התמורה המתקבלת ביחס להשקעה" אומר החוקר מתיו וויט.

 אין זה מפתיע כי אזורים יפים יותר של העיר יהיו מאוכלסים באנשים מאושרים יותר, אולם מחקרים קודמים לא הצליחו לענות על השאלה האם אזורים ירוקים פשוט גורמים להרגשה טובה יותר או שהם באמת משפרים את איכות החיים. וויט ושותפיו בדקו את השאלה על ידי שימוש במידע שנאסף לאורך טווח ארוך, בין השנים 1991-2008.

באופן זה, החוקרים יכלו להשוות את שביעות הרצון מהחיים של אותם אנשים, כשהם עברו ממקומות פחות ירוקים למקומות יותר ירוקים, והיהפך  הם גם בחנו מאפיינים נוספים כמו רמת הכנסה, תעסוקה, מצב משפחתי, בריאות, דיור, מאפיינים מקומיים כמו רמות פשיעה, כדי לוודא, עד כמה שניתן, כי ההשפעה אכן מגיעה מהסביבה הירוקה או העדרה. התוצאות מראות כי שביעות הרצון מהחיים השתפרה כאשר הם עברו לאזורים עירוניים ירוקים וירדה באזורים פחות ירוקים. הקרבה לשטחים ירוקים כי נקשרה עם רמות לחץ נפשי נמוכות יותר בקרב התושבים.

נוף עירוניהמחקר אינו יכול להוכיח באופן חד משמעי ששטחים ירוקים מגבירים אושר, משום שלא ניתן לשלוט על כל משתנה המשפיע על חיי אדם, כתבו החוקרים. אולם מחקרים ניסויים גם מצאו שפארקים קשורים לבריאות פיזית. במחקר אחד, חוקרים עקבו אחר תושבים של דיור ציבורי, שקיבלו דירות עם נוף לפארק וכאלה שלא קיבלו נוף כזה, ונמצא כי בעלי הנוף הירוק דיווחו על פחות אלימות במשפחה ופחות עימותים. הם גם פחות נטו לתפוש את בעיותיהם כבלתי ניתנות לפיתרון.

מחקר אחר הראה כי טיול בפארק משפרק את תפקוד המוח האנושי, וכן הריכוז, תשומת הלב ומצב הרוח, ומחקר שנערך בארה"ב ניסה לבדוק את הערך הכלכלי של כל עץ בעיר, ומצא כי בטנסי, ארה"ב, כל עץ מוערך ב-2.25$ במונחים כלכליים מדידים לשנה. זה אולי נשמע מעט, אבל עם 284 מיליון עצים בערים במדינה הערך הוא גבוה למדי. באמצעות חסכון באנרגיה, סינון אויר ומים ואחסון פחמן, העצים העירוניים של טנסי שווים יותר מ-638 מיליון דולר לכלכלת המדינה. מחקר מפתיע יותר, גילה קשר בין כמות העצים בסביבה לבין רמת הפשיעה, ומצא כי עצים תורמים לירידה ברמות הפשיעה בערים.

מאמרים קשורים: הפרויקט ששינה את בוסטון, קבר אוטוסטרדה ויצר פארק בלב העיר | הטכנולוגיה לבנייה מעל נתיבי תחבורה כבר קיימת. כעת צריך להקים פארק מעל נתיבי איילון | טבע עירוני- מוסך שהפך לפארק, ופארק עצי פרי | במקום שכונה יער עירוני בבאר שבע | פארק חדש בראשון לציון במקום מחנה צריפין

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s