עכשיו זה רשמי: קמה המדינה הפלסטינית. על פי גוגל לפחות…

בעקבות האומות המאוחדות, גם חברת גוגל מכירה בפלסטין כמדינה. רשת החדשות הפלסטינית הבחינה שענקית החיפוש שינתה את המלל של גירסת החיפוש הפלסטינית במנוע החיפוש גוגל, Google.ps, המופיע מתחת ללוגו של גוגל, מ- "Palestinian Territories" ל-"Palestine". ההחלטה הגיעה לאחר שבנובמבר העצרת המרכזית של האו"ם הכירה בפלסטין כמדינה לא חברה, למרות ההתנגדות של ישראל וארה"ב.

השינוי הוא אמנם מינורי, אבל בהקשר של הפוליטיקה המזרח תיכונית, ההחלטה של גוגל יכולה להתפרש כעוד ניצחון בדרך למדינה הפלסטינית, ובעידן בו לחברה כמו גוגל יש עוצמה אדירה, יש לה גם השפעה בלתי מבוטלת על דעת הקהל, בעיקר הצעיר יותר, ומהלך כזה, יותר משהו פוליטי, הוא יוצר מציאות. גוגל, עם השנים הפכה לכל כך משמעותית, עד כי המציאות לעיתים נראית פחות חשובה מאשר התוצאות העולות במנוע החיפוש, בעיקר משום שאל המציאות ו"האמת" אין לנו, ולציבור ברחבי העולם גישה, ואילו למנוע החיפוש של גוגל יש.

גוגל פלסטין

על פי הגישה הפוסט מודרנית, שהטיעונים המרכזיים שלה נוסחו על ידי ז'אן בורדריאר, נטען כי בעידן הטלוויזיה, וזה נכון עוד יותר בעידן של האינטרנט,  חלה השתלטות מוחלטת של התרבות החזותית על חיינו. כיום, בשעה אחת של צפייה בטלוויזיה האדם חווה יותר דימויים תקשורתיים מאשר אדם בתקופת חיים שלמה בעידן שלפני המהפכה התעשייתית. ההבדל בין המציאות למציאות התקשורתית הוא כל כך משמעותי, עד שהאדם מאבד את היכולת להבחין באופן אובייקטיבי בינהן, והיכולת להבחין בינהן הולכת ופוחתת ככול שהאדם נחשף ליותר ויותר דימויים.

האופי הייחודי של הדימוי הטלוויזיוני הוגדר על ידי חוקרי תקשורת כ"צלם" (סימולטור/ סימולקרה) – מצב שבו הדימוי וההעתק של המציאות שווים למציאות האמיתית ולמקור עד כדי כך שלאדם אין יכולת להבחין בינהם ולדעת מה קדם למה, והפוסט מודרניזם מהווה את הניצחון של המראה החיצוני על המשמעות העמוקה של הדברים.

מכאן ששינוי מינורי כמו הכיתוב תחת מנוע החיפוש בגוגל, הוא בעל פוטנציאל ליצור מציאות תקשורתית, שהיא חזקה הרבה יותר מכל הצהרה או נאום של ראש ממשלה.

מאמרים קשורים: מה קורה למותג כשבעיר מתחוללות מהומות? ברצלונה | המלחמה הפלסטינית על דעת הקהל | כמה מדברים עלינו ומה חושבים? דירוג המדינות לפי האיזכורים בתקשורת | את מי האמריקאים הכי אוהבים? ואיפה ישראל בדירוג? | רוואבי- העיר הפלסטינית המתוכננת הראשונה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s