ניסוי בדמוקרטיה דיגיטלית. רייקיאוויק, איסלנד

איסלנדדרושה ממשלה אמיצה ובטוחה בעצמה כדי לאפשר לאזרחים שלטון חופשי על המדיה החברתית, לדבר ולדון על ההצלחות ועל הכישלונות של המדיניות. ממשלות רבות רועדות מעצם המחשבה, אבל איסלנד משיקה ניסוי חדש בביטוי ברשת. כאזרחים של מדינה דמוקרטית לאורך מאות שנים, לאיסלנדים יש חופש דיבור מלא, אבל ראש עיריית רייקיאוויק, בירת איסלנד, הלך צעד נוסף קדימה כדי לעודד את הציבור להשתתף בדיון ציבורי במדיה החברתית בנוגע לדמוקרטיה.

Jon-gnarr ראש עיריית רייקיאוויק

Jon-gnarr ראש עיריית רייקיאוויק

Jón Gnarr, ראש העירייה, שחקן, בדרן ופוליטיקאי, הקים את מפלגתו כמענה לתיסכול שנוצר מאסון הסקטור הבנקאי בשנת 2008. הוא מאמין נלהב בהשתתפות וחושב שהבעיות נבעו בחלקן בשל אנשים שהפכו חסרי זהירות לגבי הדמוקרטיה.

כדי לשפר את ההשתתפות, המפלגה שלו הקימה את האתר זוכה הפרסים  ‘Better Reykjavik’, פלטפורה חברתית אונליין בה אזרחים יכולים להתווכח על פוליטיקה, להציע שינויים, להצביע על נושאים, ולבצע החלטות על תקציבים. האתר הוא מוקד קבלת החלטות שנותן עוצמה ישירות לידי הציבור. בדיוק כמו בפייסבוק, אזרחים יכולים לסמן like ליד החלטות מדיניות שונות, ואילו עם המספר הגבוה ביותר של הצבעות עולות לראש הרשימה של פעולות לביצוע.

אתר ‘Better Reykjavik’

אתר ‘Better Reykjavik’

דר' אנדי וויליאמסון, יועץ לדמוקרטיה דיגיטלית, מאמין כי צירוף של נסיבות וחדירה מאסיבית של האינטרנט באיסלנד יצרו את הסביבה המתאימה לקידום רפורמה של דמוקרטיה דיגיטלית. הוא מאמין כי מדינות אחרות יכולות להרוויח ממתן אפשרות לאזרחיהן ליצור דיונים פתוחים, להתווכח על נושאים אונליין, ולהציג תגובה מיידית בנודע לנושאים בעלי חשיבות לאומית.

עם זאת, אחרים שהתייחסו למהלך היו ביקורתיים יותר וקראו לפוליטיקאים להתקדם בזהירות. אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת הוא החוקה של איסלנד, שנוצרה ב-2010, לאחר ההתמוטטות הכלכלית של המדינה, ושזכתה לכינוי "החוקה הראשונה בשיתוף ציבור", כשעקרונות היסוד של איסלנד נקבעו ביום אחד על ידי קבוצה רנדומלית של 950 אזרחים. הביקורת טוענת שדבר משמעותי כמו חוקה צריך היה להיכתב על ידי מומחים לאורך זמן, ולא במהירות על ידי אנשים מקריים. שני שלישים מהאומה הצביעו בעד אישור החוקה, אולם עם הבחירות הקרבות קיים חשש כי המסמך לא יצליח לעבור את אישור הפרלמנט. במקרה כזה, ההחלטה תהיה מאד לא פופולרית בקרב האיסלנדים, כאזרחים במדינה המחויבת לדמוקרטיה.

איסלנד היא מדינה קטנה ומבודדת, ותלויה מאד בקשרי החוץ שלה. מסיבה זו, היא לוקחת ברצינות רבה את הדימוי של המדינה, ומשקיעה לאורך שנים בפיתוח הדימוי החיובי. אולם ב-2008, הכל התמוטט עם הקריסה של המערכת הבנקאית, הביא את המדינה לפשיטת רגל ומוטט את הדימוי שלה בעולם כמדינה יציבה ושקופה.

איסלנד הייתה מוכרת היטב בזכות השקיפות הנהוגה בה וחוסר השחיתות. היא דורגה בצמוד לניו זילנד ולפינלנד כמדינות הכי פחות מושחתות בעולם בדירוג של 2007. מומחים קושרים הצלחה זו ב"חוזה חברתי חזק בין הממשלה לעם", וב"תרבות של אחריות" הן מצד האזרחים והן מצד מוסדות.  אבל לאחר 2008, נפגע הדימוי של איסלנד, ויחד איתו היא התדרדרה בדירוג המדינות המושחתות, עד למקום 11 בשנת 2012. בנתים לפחות, המדינה קיבלה את הדירוג הראשון במדד "איך מדינות מתייחסות למבקרים בהן", ואיסלנד היא הידידותית מכולן.

כעת איסלנד רוצה לבנות מחדש את הדימוי שלה, שלא יתבסס שוב על שקיפות בבנקאות, אלא על שקיפות בפוליטיקה. אם הרעיונות החדשניים והאמיצים של ראש עיריית רייקיאוויק הם מדד, איסלנד תהפוך תהיה מוכרת בקרוב כמקום בו חופש הדיבור הוא החופשי והנרחב ביותר. במקרה כזה, מדינות וערים אחרות עשויות לאמץ את הגישות הללו, ולנו האזרחים תהיה השפעה גדולה יותר, ואחריות רבה יותר.

מאמרים קשורים: דירוג המדינות המושחתות בעולם | המדינות הדמוקרטיות ביותר בעולם | מדד שקיפות העיריות בישראל- תל אבי וירושלים בראש | גישה חדשנית בשיתוף ציבור לתכנון עירוני בשבדיה | כשאזרחים מנהלים את המדינה- שבדיה

מודעות פרסומת

2 תגובות on “ניסוי בדמוקרטיה דיגיטלית. רייקיאוויק, איסלנד”

  1. שרון מעוז הגיב:

    זה אנחנו.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s