האקר עירוני. דבלין מאמצת את הפריצה למרחב הציבורי ככלי לפיתוח העיר

מעבר חצייה נייד

מעבר חצייה נייד

עיריית דבלין מאמצת גישה חדשנית לתכנון ופיתוח עירוני שערים אחרות יכולות ללמוד ממנה. חלק ממחלקות העירייה בבירת אירלנד משתמשות בטקטיקות של התערבות עירונית ככלי רציני לשיפור המרחב הציבורי. מסביב לעולם אמנים מבצעים פעולות של התערבות במרחב הציבורי. האקטיביסט העירוני פלוריאן ריווירה הגה את מעבר החצייה הנייד בעירו שטרסבורג. מעבר חציה פופ-אפ, עשוי משטיח ישן, קל לנשיאה, וניתן לפריסה בכל מקום ברחוב "כך שתוכל לחצות איפה שמתחשק לך". ריווירה מסביר כי ההשראה הוא קיבל ממשחקי מחשב, בהם אתה צריך לעבור ממקום למקום.

התערבות עירונית. הטבעה לפח אשפה

התערבות עירונית. הטבעה לפח אשפה

מתערב עירוני אחר (זה מקצוע?) המכונה The Wa הפך תמרור בעיר מרסיי לפח אשפה הדורש מיומנויות כדורסל. העוברים ושבים יכולים לזרוק את הזבל שלהם לפח, אבל חייבים לעשות זאת תוך ביצוע הטבעה. נראה כי המיצב עובד, כי הפח הממוקם גבוה מעל ראשי האנשים, מלא בזבל. הרעיון הוא משעשע ומשחקי, ולכן גם מעניין, ומשתמש בתיאוריית המשחקים הטוענת שהתנהגות האנשים במרחב הציבורי יכולה להשתנות לכיוון החיובי אם מציעים להם פעילויות משעשעות ומהנות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

התערבויות יותר רציניות במרחב הציבורי כבר הצגתי בעבר, כמו פרויקט Softwalks שמשתמש בפיגומי בניין בשיפוץ להתקנת מקומות ישיבה, עציצים ובר, או פרויקט של 3 סטודנטים בפריז הקרוי Fabrique | Hacktion, שעיצב פריטים קטנים כי לשנות או לשפר את המרחב הציבורי. אחד מהם, הוא מטענים לטלפונים ניידים מחיים מחדש את הטלפונים הציבוריים:

רוב ההתערבויות העירוניות הללו נעשות כיום על ידי אלה המוכנים האקרים עירוניים, והם נועדו לעורר מחשבה ודיון, בעיקר בנוגע לבעלות על המרחב הציבורי. אבל עיריית דבלין כנראה הבינה את הפוטנציאל הדמוקרטי של פעולות אלה, והחליטה להשתמש בטקטיקה הזו לפיתוח אג'נדה, במקום להילחם בהם, כמו שרוב הערים עושות.

מושב למרחב הציבורי, דבלין

מושב למרחב הציבורי, דבלין

מספר יוזמות להתערבות עירונית פותחו בדבלין בשנים האחרונות, ובינהן ראויות לציון The Studio, קבוצה של 7 אנשים ממחלקות שונות בעיריית דבלין, ובעלי הכשרה שונה כמו ארכיטקטורה, תכנון, פיתוח קהילתי ושיווק. הקבוצה עוסקת בעיצוב "ממשק המשתמש" של העיר דבלין, ובכוונתה לשפר את איכות השירותים העירוניים על ידי ניסוי רעיונות חדשניים. אחת היוזמות של הקבוצה הוא The Dublin Project, שיתוף בין מכון הטכנולוגיה של דבלין וה"מוסד ללא גבולות" (Institute without Boundaries), עיריית דבלין ו- Design21C, המפתחים יחד מודל חדשני לאיך העיר יכולה לשתף פעולה עם התושבים כדי לספק מענה לצרכים חדשים המתעוררים, תשתית ושירותים. הפרויקט כבר הוליד כמה קונספטים לשיפור המרחב הציבורי, בעיקר בצורות של התערבויות קטנות.

המרחב הציבורי בדבלין אינו נחשב או נתפס כמקום בילוי. יש רק מספר קטן של ספסלים, והיחידים שמשתמשים בהם הם חסרי הבית או התיירים. אחד הרעיונות של הקבוצה היה מושב למרחב הציבורי, שניתן להתקינו בקלות על עמודי תאורה, או עמודים אחרים. המושב האדום אינו תופס מקום, והוא מציע מקום מנוחה.

גוף נוסף בעירייה נקרא Dublin City Council Beta Projects, המנסה שיטה של ניסוי ותהייה, ומאמץ גישה חדשה לפיתוח עירוני על ידי עידוד, תמיכה ומתן אפשרות לניסויים ויוזמות לשיפור המרחב הציבורי. המשרד בוחן רעיונות שונים ברחוב כדי לבדוק האם הם פועלים, ורובם הינם רעיונות גמישים וקלים לשינוי, מתוכננים מהר, ואינם יקרים. כולם יוצאים לניסוי באזור מוגדר, מה שמאפשר לתושבי העיר להביע את דעתם.

סן פרנסיסקו - parklet

סן פרנסיסקו – parklet

את אחד הרעיונות, שהגיע מסן פרנסיסקו, הצגתי כאן בפוסט: תושבים עושים את הרחובות טובים יותר בסן פרנסיסקו, והוא מכונה Parklets. זהו רעיון שהופך קטע מרחוב לפארק קטן, ומחזיר קטן מהכביש לשימוש הולכי הרגל. אחרי שבעיריית דבלין קראו על כך בבלוג שלי ;-), החליטו להשתמש ברעיון כדי להתמודד עם החוסר בספסלים במרחב הציבורי בעיר. פרויקט אחר הזמין מעצבים מקומיים לעצב מחדש את תיבות התקשורת והחשמל שברחובות, בדומה לנעשה בערים רבות, כולל תל אביב, בה הזמינה העירייה לצייר על מכסי הביוב.

היוזמות של עיריית דבלין הן יוצאות דופן, ונדיר למצוא אותן בערים אחרות. יש ערים שדוחות לחלוטין כל יוזמה פרטית להתערבות במרחב הציבורי, נלחמות בהן ורודפות את מבצעיהן. אחרות גמישות יותר, ולעיתים יאמצו רעיונות המגיעים מהציבור או ממעצבים ואדריכלים. אבל בדבלין, העירייה מצאה דרך לחדש בעצמה את המרחב העירוני, ויוזמת התערבויות כאלה באופן אקטיבי ומתוך העירייה, תוך שיתוף פעולה פורה עם גופים שונים. מעניין יהיה לבחון איך הגישה הזו תתפתח בעתיד, ואיך דבלין תאמץ את ההתערבויות האלה ואת עקרונות ה"האקרים העירוניים", ועד כמה כלי זה יכול להפוך למשמעותי בתכנון ופיתוח העיר.

מאמרים קשורים: רובע התרבות של דבלין, ומתחם המוזיאונים של תל אביב- דרושה חשיבה הוליסטית | דבלין – מיתוג מחדש | מיתוג העיר שחוברה לה יחדיו. .. בלפסט | העיר כמגרש משחקים: ניסוי מוזיקלי, משחקי חשב ושיתוף ציבור | נתניה מציגה- מרחב ציבורי דיגטלי לחוויה עירונית מסוג חדש

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s