70 שנה למרד גטו וורשה. המוזיאון החדש מציג את העבר הנורא, אבל גם מסמל את ההווה

לוגו המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין

לוגו המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין

כמעט דבר לא נותר מגטו וורשה העתיק, רק מספר בניינים ובית כנסת. כל היתר פוצץ על ידי הגרמנים במהלך דיכוי המרד. בימים אלו, הגטו לשעבר, זיכרון של אימה וסבל, עבר שינוי לקראת ה-19 באפריל, היום שמציין 70 שנה לתחילת המרד, שהסתיים במות רוב הלוחמים, ועדיין העניק לעולם סמל של עמידה כנגד הנאצים.

השינוי באזור זה של בירת פולין והמקום שהוא ממלא בהיסטוריה של המדינה מוטמעים במוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין, שנבנה בכיכר גדולה בלב הגטו, מוקף בתזכורות לשואה ובבניינים ישנים מהתקופה הקומוניסטית. המוזיאון מנציח את חיי היהודים שפרחו בפולין במשך מאות שנים, עד השואה, ומעז להציב בפני העם הפולני את האמת שרבים מעדיפים לשכוח או להדחיק: שלמדינה היה חלק לא מבוטל בפרק האפל של האנטישמיות באירופה.

המוזיאון, שמומן ברובו על ידי משלם המיסים הפולני, הוא עדות בעלת עוצמה לדרך שעשתה המדינה ועד כמה פולין התקדמה באימוץ סובלנות, מאז נטשה את הקומוניזם לפני 23 שנה – פתיחות חדשה המתחזקת בזכות פריחה כלכלית. בו בזמן, התערוכה מדגישה שפעולות הרדיפה של הפולנים מעולם לא הגיעו למימדים של פעולות הנאצים, ושהשואה היא פשע שביצעה גרמניה, ולא תוצאה של האנטישמיות הפולנית. עם זאת, לאומנים רבים בפולין היו מעדיפים לראות מודל אחר של עמידה הירואית לאורך מאות שנים, הן כנגד הגרמנים והן כנגד הרוסים.

הקמת המוזיאון נמשכה כ-20 שנה, והוא יתעד את הקהילות היהודיות בפולין לאורך 1000 שנה, ויציג איך תקופות של סובלנות אפשרו ליהודים לפרוח ולהפוך לקהילה היהודית הגדולה בעולם בתקופות מסוימות. השינוי שאפשר את פתיחת המוזיאון הוא סיפור ההצלחה של פולין, והעובדה כי הפולנים חשים טוב, ולמדינה יש כעת אומץ להתמודד עם העבר.

המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין

המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין

הבניין הגדול, עם חזית הזכוכית כבר שינה את לב הגטו, והאזור מושך מספר עצום של מבקרים. המוזיאון תוכנן על ידי משרד האדריכלים מפינלנד  lahdelma & mahlamaki architects בשיתוף המשרד המקומי kurylowicz & assoc וזכה בתחרות לתכנונו שנערכה ב-2005. המוזיאון מוקדש למחקר ולתערוכות על המורשת היהודית, החינוך והתרבות באמצעות סידרה של אלמנטים רב תפקודיים שעונים לעניין הגובר של הציבור. אולם התצוגה המרכזי ממוקם מתחת לאולם הכניסה, ובנוי כחלל עצום של 5,000 מ"ר, המאורגן בחופשיות ובאווירה שאמור לייצג את הפנים הרבות של התרבות וההיסטוריה היהודית בפולין.

הכיכר הסמוכה שבה ממוקמת האנדרטה למרד גטו וורשה הפכה לנקודה חשובה ולמרכז למבנה הבטון והזכוכית. החזית בנויה משילוב של לוחות זכוכית ניצבות המפרידות את הקירות ומאפשרות חדירת אור לבניין. המאפיין הבולט ביותר של הבניין הוא חלל הפנים. מרחב עצום ואורגני דמוי מנהרה, או מעבר, שמקבל את הבאים חוצה דרך המבנה, ומושתת על הרעיון המקורי של התחרות לעיצוב המבנה – "ים סוף".

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: מיתוג המוזיאון היהודי במוסקבה | 20 שנה לפירוק ברה"מ – מה מצב המדינות? | שיחזור וורשה של 1941 | מיתוג המוזיאון הלאומי בוורשה | פולין מתחדשת לקראת משחקי יורו 2012

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s