עיר ללא אלימות: אולי הפתרון נמצא בכלל בעצים

עיר ללא אלימות לוגובניסיונות להתמודד עם בעיות הפשיעה, משטרות נוטות להעדיף הגברת נוכחות משטרתית, הצבת מצלמות ושימוש באמצעים טכנולוגיים אחרים. לעומתם חוקרי חברה רואים בפשיעה בעיה עמוקה יותר, חברתית, הקשורה לתכנון עיר, ועל פי תכנית "עיר ללא אלימות": "המפתח להתמודדות יעילה עם אלימות ועבריינות היא ראייה הוליסטית ויצירת רצפים של תחומי פעילות (אכיפה, הגנה, חינוך, טיפול, מניעה והסברה), מסגרות ארגוניות (משרדי ממשלה, רשות מקומית, ארגונים בתוך הרשות) והתמודדות עם מחוללים (אישיים, בין-אישיים, תרבותיים, דמוגרפיים וכו'). אבל יש גישה נוספת, ולפיה הפתרון נמצא בעצים.

קיים ויכוח עתיק באשר לשאלה האם צמחיה מעודדת או מפחיתה פשיעה. יש הטוענים כי פושעים נעזרים בצמחיה לצורך מסתור, אולם מחקר שנערך בפילדלפיה גילה ממצאים שונים: המחקר מספק עדות ברורה לגבי הקישור בין חוסר בצמחייה לבין פשיעה כמו תקיפה, שוד ופריצה. בפילדלפיה פשעים אלה מתרחשים במספרים גדולים יותר באזורים מעוטים צמחייה, קשר שלא יכול להיות מוסבר על ידי עוני או המיקום במרכז העיר או רמת צפיפות האזור.

אנשים ועצים מפחיתים אלימותבמילים פשוטות, ככול שהאזור הוא ירוק יותר, תתקיים בו פחות פשיעה (למעט גניבה, שאינה מושפעת מצמחיה). הסיבה לכך היא, כנראה, שאזורים ירוקים יותר מעודדים את התושבים לבלות זמן רב יותר בחוץ, ונוכחות האנשים במרחב הציבורי מצמצמת פשיעה. הדבר יעיל במיוחד לצימצום פשיעה כאשר אנשים צעירים וזקנים מתערבבים במרחב הציבורי. מעבר לכך, לנוכחות הצמחייה יש השפעה מרפאית. הצמחייה מצמצמת עייפות נפשית ואת הסימפטומים הקשורים אליה, כמו עצבנות ודחפים בלתי נשלטים. אמנם המחקר נערך רק לאורך שנה אחת בפילדלפיה, אולם מחקר דומה שנערך חצי שנה מוקדם יותר בבולטימור העלה מסקנות דומות.

מאמרים קשורים: איך טיול בפארק משפר את המוח | מתברר הקשר בין ערים, מתח ופסיכוזה | האפליקציה שתביא לך שקט בלב העיר הסואנת | כמה באמת שווה כל עץ בעיר? | הפארק התת קרקעי של ניו יורק

מודעות פרסומת

2 תגובות on “עיר ללא אלימות: אולי הפתרון נמצא בכלל בעצים”

  1. אביטל הגיב:

    האם תוכל להפנות אותנו לממצאי המחקר המרתק הזה?
    אביטל
    avitalblonder@gmail.com


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s