העיר שביטלה את חוקי התנועה ולמדה שיעור מפתיע על התנהגות אנושית

פוינטון . מרחב משותף ללא תמרורים

פוינטון . מרחב משותף ללא תמרורים

העיר פוינטון בבריטניה ניהלה את אחד הניסויים המרתקים והשאפתניים ביותר בשנים האחרונות בתחום התחבורה, כשאימצה את תפישת "המרחב המשותף" לתחבורה והולכי רגל, שהתומך הנלהב ביותר שלו הוא מהנדס התנועה ההולנדי האנס מונדרמן. וריאציות של מודל המרחב המשותף כבר נוסו בערים אחרות באירופה מאז שנות ה-90, אולם מעולם לא יושמה השיטה בצומת כל כך סואנת.

לאורך השנים, העלייה בנפחי התנועה והצעדים שננקטו כדי להתמודד עימה שינו את המקום ממרכז של עיירה כפרית שקטה לצומת תחבורה סואן הנשלט על ידי רמזורים ותמרורים, הסביר בן המילטון, מעצב הרחוב שחברתו ביצעה את השינוי הדרמטי. המהנדסים שינוי לחלוטין את הצומת במרכז העיר, והחליפו את הרמזורים בשתי כיכרות שהרכבים חייבים להתמודד איתן ללא הכוונה של תמרורים או רמזורים, כשריצוף בצבעים וטקסטורות שונות הם הרמז היחיד לאופן בו צריך להשתמש בדרך.

המהלך היה שנוי במחלוקת עבור העיר בת ה-14,000 תושבים, הנמצאת בקרבת מנצ'סטר, אולם כיום, שנה לאחר תחילת הניסוי מתברר כי "המרחב המשותף" לכלי רכב שונים והולכי רגל מאפשר תנועה חלקה של הנסיעה והופך את מרכז העיירה למקום נעים יותר ובטוח יותר עבור הולכי הרגל, ומגביר את הפעילות המסחרית במרכז.

הרעיון של המרחב המשותף מבוסס על האינטראקציה הנוצרת בו בקשר עין בין הולכי הרגל והנהגים ועל התקשורת הנוצרת בינהם. הרעיון מתאר מעבר מצורת חשיבה מקובלת לגבי תחבורה, בה ציוויים, הגבלות ואיסורים מנסים להשתלט על כלי הרכב והולכי הרגל, לכזו המשתמשת ביכולות הטבעיות של אנשים לתקשר, להבין את סביבתם ולקבל החלטות.

הניסוי הוכיח כי ניתן ליצור תנועת תחבורה רציפה, במהירות נמוכה, שתשמור על הולכי הרגל, ובעיקר תיצור מחדש מרחב ציבורי נעים ובטוח שאינו נשלט על ידי המכוניות. הניסוי מגלה כי כשמסירים את כל ההוראות והמגבלות, נהגים ואנשים המגיעים לצומת הבלתי מסומן, מרגישים בטוחים פחות, מאטים, בוחנים את סביבתם, ומבינים לבד כיצד יש להתנהג, תוך דאגה רבה יותר כלפי כל מי שגם כן נמצא במרחב.

מאמרים קשורים: למה הרחובות שייכים למכוניות ולא לאנשים? | מהפכת החנייה בציריך. שיעור לערים בעולם | איך ערים נלחמות במכונית הפרטית? | הטכנולוגיה לבנייה מעל נתיבי תחבורה כבר קיימת. כעת רק צריך להפוך את נתיבי איילון לפארק | עד כמה הרחוב שלך "הליך"? אתר חדש מדרג | תכנית שיתוף הרכבים של תל אביב | הפרויקט השנוי במחלוקת ששינה לחלוטין את בטסטון | כך זכתה מדליין בתואר העיר החדשנית בעולם | הרכבות הקלות פורחות בכל העולם. גם ברבאט ובקזבלנקה | הטכנולוגיה לבניה מעל נתיבי תחבורה כבר קיימת. כעת צריך להפוך את נתיבי איילון לפארק

מודעות פרסומת

21 תגובות on “העיר שביטלה את חוקי התנועה ולמדה שיעור מפתיע על התנהגות אנושית”

 1. עופר הגיב:

  אני ראיתי בסיפור הזה הרבה מעבר להסדרי תנועה: יש פה הפיכת המרחב הציבורי לידידותי לבני אדם (הולכי הרגל + משתמשי הרכב, ש… גם הם בני אדם 🙂 . אמנם יש לי הערות ליוצרי הסרטון (היו כמה מניפולציות שקופות בהתחלה) אבל את הרעיון עצמו אני אוהב מאוד: יצירת מרחב משותף לקהילה, שבמקרה זה הינה הולכי רגל ומשתמשי רכב, תוך הצבת הולכי הרגל במרכז, והקצאת מדרכות רחבות עבורם. ראוי להרחיב את הגישה הזו. התרבות הנוכחית (בעיקר האמריקאית) קידשה את הרכב הפרטי והשימוש בו (מן הסתם כי זו תעשיה שיש לה לובי חזק והמון המון כסף בה וסביבה) על חשבון מי שכלי הרכב צריכים לשרת – בני אדם (כמו בסיפור עם תאגידים, אבל זה ענין נפרד).
  המין האנושי לעיתים אינו מתנהל בחוכמה. נחמד לראות שבמקום קטן באנגליה מישהו פרץ את הריבוע (ונחמד לראות שגם אצלם שיפוצי צומת לוקחים שנה, חח). בקרוב אצלנו?

 2. אדם הגיב:

  החוויה האישית שלי (שיכולה להיות שגויה) אומרת שזה לא הגיוני בישראל. אני גדלתי במושב מאד קטן, במושב בערך כל הכבישים היו כאלה, בתור ילדים לא ידענו שצריך מדרכה, המושב קצת גדל (הוא עדיין קטן מאד) ומיד נהיה בלתי אפשרי ללכת על הכביש. גרתי בעבר בב"ש למשך שנה כרגע אני גר ברחובות בגלל הלימודים ובשתי הערים זה פשוט נורא-אתה הולך הרגל ברחובות קטנטנים ולא עמוסים ואם קורה שאתה צריך לרדת מהמדרכה לרגע זה פשוט מפחיד, לא מענין את הנהגים שאתה קיים. באותם רחובות אתה נוסע באופנים על הכביש, כפי שמחייב החוק, מגיע מכונית שאו מצפצפת לך או נצמדת וגורמת להרגשה מאד לא בטוחה.

 3. יואב הגיב:

  אני לא בטוח שאני מסכים אם התפיסה הזאת, ראשית נטען שהיא מבוססת על חוסר הביטחון של הנהגים לכן היא צפויה לעבוד רק על הדור הראשון ואולי השני של נהגים. הנהגים מן הדורות הבאים יגדלו בהכרה וקבלה של המצה הקיים וירגישו בטוחים בו.
  שנית למרות שרוב טעונות הדרכים נגרמות בגלל נהגים נורמטיבים שעושים טעויות הטעונות המחרידות ביותר קורות בגלל נהגים יוצאי דופן שמתעלמים מן החוק (גם עם באופן זמני), עקב בעיות כמו נעורים, סמים (אלכוהול) או תרבות נהיגה לקויה.
  לכן אימוץ של השיטה בקנה מידה נרחב צפוי להוביל לירידה זמנית במספר תאונות הדרכים ואולי אף ירידה זמנית במספר הכללי של התאונות הקטלניות, אך לאורך זמן נחזור לממוצע הנוחכי.
  טענה זאת אינה קושרה לאופי הישראלי אלא לאופי האנושי

 4. נפלא, רעיון מצויין
  בעיקרו בעצם זה החזרת שיקול הדעת לאזרח, לא לנהל אותו באמצעות ציוויים אלה לסמוך על ההגיון שלו, אני ממש שמח לראות שזה עובד.
  מרכזי הערים שלנו הפכו להיות שבילי הולכי רגל לצד מרכזי תנועה רכבית ולא להיפך, החוויה בטיול במרכז העיר היא "בוא נזרז ונקצר את הבילוי לצד המכוניות ונברח", בכך הרגנו את מרכזי הערים וחיזקנו את מרכזי הקניות מחוץ להן.
  יש מה ללמוד, יש מה לעשות אצלנו כאן ואפילו יש לי כמה רעיונות למקומות להם זה יתאים, בודאי לכנם יש עוד מקומות כאלו בראש.
  אולי זה הזמן להתחיל להציע זאת !

 5. Rali הגיב:

  הם בנו כיכר, מה הביג דיל?
  בסדר, הכביש בגובה המדרכה והנהגים מאטים. זה עדיין כיכר.

 6. הדרה הגיב:

  צומת זה זכר- צומת סואן, צומת מסוכן, לא צומת סואנת… זה ממש צורם.
  ולעניין- רעיון מבריק, ביצוע מצויין, תודה על הקישור והמידע!

 7. אורי הגיב:

  בוידאו כתוב שהשם של העיירה הוא "פוינטון" ולא "פייטון"
  https://en.wikipedia.org/wiki/Poynton

 8. דורון הגיב:

  זה מגניב, אבל בעצם נראה שהם מתייחסים לדבר המסומן באמצע כמעגל תנועה (כיכר) ולא ניכר שינוי מהותי אחר. נראה שפשוט הוכחה העובדה שכיכר עוזרת לתנועה עירונית.
  בירושלים, הרכבת הקלה עוברת דרך מדרחוב (יפו) ובדרך כלל זה ממש טוב. בימים עמוסים באנשים הרכבת זוחלת במהירות הליכה. ביום העצמאות למשל, היו אופנועים משטרתיים שנסעו לפני הרכבת כדי להבריח את האנשים כדי שהרכבת בכלל תוכל ליסוע. בקיצור, זה נראה רעיון מעולה, אבל הוא בטח לא מתאים לכל מקום ומצב.

  • הכיכר זה ממש לא מהות העניין. הרעיון של הפרויקט הוא הסרת כל התמרורים והרמזורים מהשטח, ויצירת מרחב בו יש לנהג פחות ביטחון שיש לו עדיפות. השינוי בסביבה גורם לנהגים להבין שהם באזור שונה ושהם צריכים להאט, להתחשב בהולכי הרגל, שהמרחב שלהם אינו נפרד במדרכה, ולהתחשב בכל מי שמסביבם.

 9. רז הגיב:

  האם יש סטטיסטיקות המוכיחות את יעילות השינוי באופן ממשי? אני אומנם משתדל שלא להיות סקפטי, אך כולנו יודעים עד כמה סרטונים עלולים להיות מגמתיים או ערוכים ועל כן אשמח לנתונים כאלו, אם קיימים. אם ישנם בסרטון צר לי(ראיתי את רובו המוחלט, אך ייתכן והחמצתי, מה גם שרמת האנגלית שלי לא מדהימה ואם זה לא הובא באופן ויזואלי- כנ"ל).

 10. יורם הגיב:

  הרעיון והתאוריה שעומדת מאחורי המייזם הזה, התחיל בעיר דרכן שבהולנד. להלן מאמר שפרסמי בזמנו. אפשל למצוא באינטרט הרבה מאמרים בתחום.
  http://www.uifix.com/%D7%A2%D7%99%D7%A8-%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%AA%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D/

 11. Avihai Segal הגיב:

  אין פה חידוש ! אולי רק לחברה המערבית. חייתי בהודו ואיש שם לא מפחד מהחוק ובכל זאת חברה של בליירד וחצי איש מתנהלת בכאוס מטורף שלרוב עובד ניפלא !!! ולמי שלא מאמין שיוריד וידאו מקומבמילה שם מתרכזים 50 מליון איש עם מספר שוטרים שבחיים לא יכול באמת לשטר אותם ומתוך רצון לשמירה על סדר דברים עובדים

 12. donk הגיב:

  מרגש כתבה נפלאה … חבל שבארץ לא יישמו רעיונות כאלה…

 13. דוד הגיב:

  מדהים והזוי!! הגיע הזמן ליישם בארץ..ולחשוב בדרך חדשה.

 14. יפתח בריל הגיב:

  תודה על המאמר ועל ההפניה. בתכניות המקוריות לשיפוץ הטיילת בתל-אביב תוכננה הפחתה דומה של מספר הנתיבים לכלי רכב על מנת להוריד את מהירות התנועה. ככל שיכולתי להתרשם, הרעיון נזנח בשלב הביצוע. מישהו יודע לומר מדוע?

 15. לא לשכוח שמדובר בנהגים בריטיים ולא ישראלים. בישראל זה היה יוצא כמו במערב הפרוע שמתרחש אצלנו בנגב למשל, כשהנהגים לא מתייחסים בכלל לחוקי התנועה ורק מנסים להרוג את כל מי שסביבם.

  • אלי דרמן הגיב:

   שוש, אני חושב טעות בידך. המרחב השיתופי הוכח כמוצלח בכל מקום בו נוסה כולל מקומות בעיתיים מאוד כמו דרכטן בהולנד שם סבלו התושבים מריבוי תאונות בשל נהיגה פרועה. גם בסרטון הזה ניתן לראות בבירור דוגמאות להתפרעות חסרת אחריות בכביש לפני השיפוץ. שימי לב לסקפטיות והפחד שביטאו חלק גדול מהמרואינים לפני העבודות וכיצד דעתם השתנתה לאחריהן. התיזה שעומדת בהצלחה כה רבה בבסיס השיטה הזו היא הפחתת תחושת הביטחון העצמי של נהגי הרכבים וכתוצאה מוגברת רמת האחריות שלהם בכביש. הנושא מורכב ונלמד רבות ואין לבטלו בהינף יד בתואנה לא מבוססת שבארץ זה לא יעבוד. זה יהיה כמו להגיד שישראלים אוהבים לדבר עם הידיים ולכן טלפון סלולרי לעולם לא יצליח בארץ…
   אייל – תודה רבה על המאמר החשוב.

   • תודה על התגובה

   • ofer b הגיב:

    אלי, אני לא יודע אם יצא לך לנהוג באנגליה, אבל שם יש אדיבות בכביש, נהגים יהבהבו לך עם האורות הגבוהים כדי לסמן לך שהם נותנים לך להשתלב בכביש, וזה קורה כל נסיעה ונסיעה ממש לא בצורה נדירה, בארץ לעומת זאת זה לא רק שהנהגים הם לא אדיבים, הם פשוט רעים, אנשים מאיצים כדי למנוע מנהגים להשתלב, וגם זה, לצערי, קורה כל נסיעה ונסיעה, אולי שינוי השיטה בטווח הארוך יעזור לנהגים פה קצת להשתפר, אבל בשלבים הראשונים, פה בארץ, לצערי הרב, אני לא רואה את זה עובד, וחבל כי באמת שתענוג לנהוג באנגליה..


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s