נפתח שדה התעופה החדש בעמאן: האם הוא ימצב את ירדן כצומת תעופה עולמית?

שדה התעופה בעמאן, ירדןהיום נפתח רשמית שדה התעופה הבינלאומי החדש על Queen Alia בעמאן, שתוכנן על ידי משרד האדריכלים הבריטי פוסטר אנד פרטנרס. השדה החדש מתוכנן באופן מודולרי שיאפשר לו להתרחב במהלך 25 השנים הבאות, בקצב של 6% לשנה, ולהגדיל את התנועה העוברת בו מ-3.5 מיליון נוסעים עד ל-12 מיליון בשנת 2030.

שדות התעופה במזרח התיכון הפכו בשנים האחרונות למרכזי תעופה בינלאומיים, וצמתי החלפת טיסות בין אירופה והמזרח, כאשר את ההובלה נוטלת דובאי, שהציבה את היעד של הפיכתה לצומת אווירית כיעד אסטרטגי לפיתוח המדינה, ושדה התעופה שלה צפוי להיות העמוס בעולם עד שנת 2015. עיר אחרת שהופכת לצומת אווירית כזו היא איסטנבול, שמתכננת שדה תעופה חדש שיוכל לטפל ב-150 מיליון נוסעים בשנה, ויהפוך את העיר לצומת אווירית חשובה. הקרב העולמי בין שדות התעופה משפיע ישירות על כלכלת המדינות, ולשדות התעופה עצמם יש השפעה עצומה על שגשוג הערים בעוד בעולם מתפתח דגם עיר ה"אירוטרופוליס" – ערים ששדות התעופה שלהן הוא מרכיב מרכזי בפיתוח הכלכלי שלהן.

בניסיון להשתלב במגמה זו, בניית השדה החדש בעמאן היא חלק ממהלך אסטרטגי רחב יותר של הגברת חופש התנועה האווירית, בנייה מחדש של סקטור התעופה האזרחית בירדן, והגברת התחרותיות של שדה התעופה הירדני במטרה לחזק את מעמדו כצומת משמעותית לטיסות המשך במזרח התיכון. הבחירה במשרד האדריכלים המפורסם, הבטיח תכנון יוצא דופן שמפנה את הזרקורים אל הפינה הנשכחת במזרח התיכון.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

כדי להתמודד עם האקלים של עמאן, המתאפיין בתנודות קיצוניות בין יום ללילה, המבנה בנוי ברובו מבטון, המאפשר שליטה פסיבית על החום. חופת גג המבנה העשוי פספס של כיפות בטון נמוכות, המרחיבות את ההצללות על המבנה. הכיפות יוצאות מעמודים תומכים, ואור היום שוטף את החללים הפנימיים דרך מרווחים במפגש שבין הכיפות.

העיצוב מתבסס על צורות איסלמיות מסורתיות ומשתמש בכיפות המסורתיות עם גג שחור, המרמז על אוהלי הבדואים. יש גם התייחסות למסורת האירוח הירדנית, לקבלת הפנים רבת המשתתפים שהנוסע זוכה לה ביציאתו מהטרמינל (בדומה לישראל) על ידי רחבת קבלת פנים רחבה במיוחד, שיוצרת ככר גדולה עם הרבה מקומות ישיבה ועצים, שאנשים יכולים להתכנס בה כדי להיפרד או לקבל נוסע.

עוד על עיצוב שדה התעופה בעמאן בפוסט שפורסם בינואר לפני שנה.

מאמרים קשורים: אירוטרופוליס- עתיד הערים תלוי בשדות התעופה | הקרב העולמי בין שדות התעופה ואיך הוא משפיע על הכלכלות | שדות תעופה: לונדון מובילה, איסטנבול מזנקת ודובאי מהמרת | עמאן – הסיליקון ואדי של העולם הערבי | פיתוח התחבורה הציבורית בעמאן ולוגו העיר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s