קייפטאון היא בירת העיצוב העולמית 2014, ולא בגלל שהיא יפה. עיצוב ככלי לשינוי מציאות

קייפטאון בירת העיצוב העולמית 2014

קייפטאון בירת העיצוב העולמית 2014

קייפטון, דרום אפריקה, נבחרה להיות בירת העיצוב העולמית לשנת 2014. התואר המכובד, שערים רבות עושות מאמצים עצומים לזכות בו, מעורר ציפיות לעיר מעוצבת, חדשנית ויפיפייה. אולם קייפטאון אינה עיר כזו, ולכן הסיבה שהיא זכתה בתואר היא מעניינת במיוחד.

לאורך ההיסטוריה השתמשו שליטים ומשטרים בעיצוב ככלי בעל עוצמה רבה לחיזוק כוחם, שליטה בהמונים ועיצוב המציאות בדרכים שונות ומגוונות. בפוסט קודם הצגתי איך השתמשו בעיצוב ככלי לעיצוב דיקטטורה בצפון קוריאה, ובפוסט נוסף איך עיצוב המרחב הציבורי משפיע על הדמוקרטיה. דרום אפריקה בכלל, וקייפטאון בפרט הן דוגמאות לאופן בו משטר האפרטהייד בדרום אפריקה עשה שימוש בעיצוב לצורך הפרדה בין אוכלוסיות, והתכנית להתגבר על ה"ירושה" של משטר זה, הוא שזיכה את העיר בתואר בירת העיצוב. מנהל תכנית "קייפטון בירת העיצוב", ריצ'רד פרז מדבר בסרט על האופן בו העיר מנסה להתגבר על ירושת משטר האפרטהייד.

ההפרדה החדה בין עשירים ועניים בקייפטאון הוא אחד הנושאים שתכנית בירת העיצוב בקייפטאון מנסה להתגבר עליהם. הסיבה שהעיר זכתה בתואר אינה רמת העיצוב בעיר, מסביר פרז, אלא השימוש בעיצוב ליצירת שינוי והתמודדות עם האתגרים של העיר.

קייפטאון

הרבה מהבעיות עימן מתמודדת כיום קייפטאון קשורות למשטר האפרטהייד. סגרגציה (הפרדה) שימשה כתרגיל עיצובי במשטר הקודם, הוא מסביר. כל דבר בקייפטאון – ההפרדה וההתישבויות הלא פורמליות סביב העיר- נוצרו על ידי עיצוב. כעת העיר עוברת תהליך של בחינת האופן בו ניתן לעצב אותה מחדש.

קיימים גם אתגרים חדשים עליהם העיר צריכה להתגבר, בעוד כלכלת דרום אפריקה ממשיכה לצמוח, וכך גם ההתישבויות סביב העיר. יש כיום אוכלוסייה עצומה באזורים אלה, המנסים לנסוע מדי יום לאזורי העבודה, פרז מסביר. העיר מנסה לספק אמצעים לאנשים אלה.

פרז רוצה לקחת את העיצוב ממרכז העיר אל העיירות הסובבות אותה, כך שכולם יתחילו להבין את הערך של העיצוב, ויהיה אפשר ליצר יותר צמיחה בתוך ההתיישבויות הלא פורמליות. בהקשר זה יש לציין את העיר מדליין, קולומביה, שרק לאחרונה זכתה בתואר העיר החדשנית בעולם, בזכות האופן בו התמודדה עם בעיות דומות.

בירת העיצוב העולמית לשנת 2012 היתה הלסינקי, פינלנד, ולפניה סיאול, דרום קוריאה. התחרות על התואר לשת 2016 עדיין פתוחה. אתר קייפטאון בירת העיצוב 2014

מאמרים קשורים: איך מעצבים דיקטטורה? צפון קוריאה | איך הכיכרות תורמות או מזיקות לדמוקרטיה | השינויים הדרמטיים במקסיקו סיטי | הזוכים בפרס האירופי למרחבים ציבוריים | החייאת המרחב הציבורי. קריית גת 2025

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s