הפרויקט השנוי במחלוקת ששינה לחלוטין את בוסטון, קבר אוטוסטרדה ויצר פארק בלב העיר

 

בוסטון 15פארק רוז קנדי במרכז בוסטון הוקם על השטח שנוצר מפרויקט ה-Big Dig, מגה פרויקט שניתב מחדש את האוטוסטרדה שחצתה את העיר (בדומה לנתיבי איילון), וכלל קירוי האוטוסטרדה והטמנתה מתחת לעיר.

בוסטון לפני הביג דיג

בוסטון לפני הביג דיג

כמו כל עיר גדולה, בוסטון סבלה מבעיות תנועה חמורות, והאוטוסטרדה המוגבהת שחצתה את העיר, והוקמה בשנת 1959, הייתה לאחד הכבישים העמוסים ביותר בארה"ב, כשבתחילת שנות ה-90 נסעו בה כ-200,000 מכוניות מדי יום. מעבר לעומס, ולזיהום האוויר שהביאה עימה האוטוסטרדה, היא גם חצתה את העיר והגבילה את ההתפתחות הכלכלית שלה. הביג דיג תוכנן להחליף את האוטוסטרדה המוגבהת בת ה6 נתיבים בדרך מהירה, תת קרקעית, בת 8-10 נתיבים.

פרויקט ה"ביג דיג" (החפירה הגדולה) היה פרויקט הכבישים היקר בתולדות ארה"ב, וסבל מתקציבים שהתנפחו, עיכובים בלוחות הזמנים, דליפות, תקלות תכנון, האשמות על ביצוע כושל ושימוש בחומרים לא מתאימים, פיטורין ואפילו מוות אחד. אבל הפרויקט הזה שינה את פניה של בוסטון מן הקצה אל הקצה.

פארק רוז קנדי המשתרע לאורך כ-2.5 ק"מ היא אחד מהשלבים האחרונים של פרויקט הביג דיג שקבר את כביש 93 הבינעירוני: יצירה מרהיבה של פארקים ושטחים ציבוריים, בלב המרכז הצפוף של העיר בוסטון, שנולד מתוך אחד הפרויקטים הכי שנויים במחלוקת בארה"ב. הפארק נקרא על שמה של רוז פיצ'גרלד קנדי, האם המטריארכלית ש משפחת קנדי, שנולדה בשכונה בקרבת מקום.

הפרויקט הגרנדיוזי, והקמת הפארק גם הובילו לפיתוח דרך חדשה לניהול פרויקט ייחודי זה, כשבהסכמה בין מדינת מסצ'וסטס, עיריית בוסטון ומשפחת קנדי, הוקמה ב-2004 עמותה לשימור שתנהל את הפארק, וב-2009 היא החלה בעבודתה. העמותה חוכרת את השטח מסוכנות התחבורה של המדינה והיא אחראית על האחזקה, גינון, תכנית ואיסוף כספים, בעוד המדינה מחויבת להקצות מחצית מהתקציב השנתי. בין 2004 ו-2008 העמותה גייסה 20 מיליון דולר.

זהו שיתוף פעולה יוצא דופן הכולל לא רק את העירייה והעמותה העובדות יחד, אלא גם את סוכנות התחבורה של מסצ'וסטס MassDOT, המספקת חלק מהמימון לפארק. העיר אינה מקצה שום מימון, למרות שהיא כמובן תומכת בפרויקט באופן נלהב.

העמותה היא הראשונה מסוגה בבוסטון והיא הכרחית במידה מסוימת להצלחת הפארק, משום שסוכנות התחבורה של מסצ'וסטס הוקמה רק ב-2009 ואין לה את הניסיון הנדרש בניהול פארקים. קיימות גם קבוצות חברים, וכן אזור שיפור עסקים שהוקם רק לפני שנתיים, אבל זהו פרויקט ראשון מסוג זה בעיר, בו עמותה פרטית מנהלת פארק ציבורי.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הקמת השותפות החדשה, דווקא בתקופת מיתון, ובהמשך להיסטוריה העגומה של פרויקט הביג דיג, הביאה איתה אתגרים לא פשוטים. העירייה אימצה את העמותה במידה מסוימת, שהצליחה מאד בגיוס כספים ומשיכת משתמשים לפארק בעזרת תכניות נרחבות. באופנים שונים, העיר מתאמצת ללמוד איך השותפות הזו תעבוד, בעיקר כשהסוכנות שהקרקע בבעלותה לא עוסקת כלל בפארקים.

פארק רוז קנדי הוא הרבה יותר מפארק שכונתי. מכיוון והוא הוקם על קרקע משותפת ולא של העירייה, הוא מעשה פארק של המדינה, וחוצה שתי שכונות, אזור משרדים ומסחר ואזור תיירותי. לעמותה המנהלת יש מגוון סוגים של קהל שאליהם עליה לפנות ולאזן בין הצרכים השונים והשימושים בפארק.

בדומה לפרויקט ה- High Line בניו יורק (פארק שהוקם על נתיב מוגבה ששימש בעבר רכבת עירונית), שהצלחתו הביאה לעלייה במחירי הנדלן ופיתוח לאורכו, לפארק רוז קנדי יש את הפוטנציאל להביא להתפתחות דומה בבוסטון, וכבר כיום השפעת הפארק על התפתחות העיר ניכרת.

בוסטון מסתמנת מזה כמה שנים כאחת הערים החדשניות בעולם, שממציאה מחדש שוב ושוב את אופני ניהול ופיתוח העיר, ומתן שירות לתושבים. עירייה על גלגלים, ניסויים לקידום תחבורה ציבורית, ניסויים בניהול עיר הם חלק מהיוזמות שהעיר מקדמת כדי להתמודד עם הצרכים המתפתחים של ניהול עיר במאה ה-21. מעבר לכך בוסטון מדורגת 6 ברשימת הערים הירוקות ביותר בצפון אמריקה, שלישית מבין ערי ארה"ב באיכות החיים, ולאחרונה אף דורגה כעיר החדשנית בעולם במחקר מעמיק במיוחד.

מאמרים קשורים: הטכנולוגיה לבנייה מעל נתיבי תחבורה כבר קיימת. כעת צריך רק לבנות פארק מעל נתיבי איילון | הערים החדשניות בעולם | הפיכת מרחבים ציבוריים נטושים לפארקים | מיתוג פרויקט ה-high line ניו יורק | איך הוסיפה לעצמה טורונטו שטחים ירוקים

מודעות פרסומת

4 תגובות on “הפרויקט השנוי במחלוקת ששינה לחלוטין את בוסטון, קבר אוטוסטרדה ויצר פארק בלב העיר”

  1. ג'ולי הגיב:

    שני לינקים על פארק רוז קנדי, החולקים על הקביעה כי מדובר בשטח ציבורי מוצלח:

    http://oldurbanist.blogspot.co.il/2011/04/they-made-desert-and-called-it-park.html

    http://walkingbostonian.blogspot.co.il/2011/12/big-dig-part-2.html


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s