עיר ירוקה: סן פרנסיסקו- אפס זבל עד 2020

בכל העולם ערים מנסות לשפר את איכות החיים והסביבה העירונית. בפוסטים קודמים הצגתי את תחרות הבירה הירוקה של אירופה, המעודדת ערים לפעול בכיוון הקיימות, ועל הדרך הארוכה שעשתה העיר ננט, הבירה הירוקה של אירופה 2013 כדי לזכות בתואר. באופן כללי ניתן לומר, כי באירופה המודעות לסביבה היא גבוהה מאד. דנמרק ממתגת את עצמה כמדינה ירוקה, היא המובילה העולמית בתחום הקלינטק (אחריה ישראל), ובירתה, קופנהגן, דורגה כעיר הירוקה ביותר באירופה. גם שבדיה היא מובילה עולמית, ובתחום הטיפול באשפה המדינה כל כך יעילה, עד כי את כל האשפה היא הפכה לאנרגיה, וכעת שבדיה מייבאת אשפה ממדינות אחרות.

בצפון אמריקה המצב הוא יותר מורכב. תרבות הצריכה האמריקאית מייצרת כמויות עצומות של אשפה, והאמריקאים אינם מורגלים בחיסכון, מיחזור וחשיבה סביבתית ברמה אליה מורגלים האירופאים. בדירוג הערים הירוקות ביותר באמריקה הצפונית דורגה סן פרנסיסקו ראשונה, וונקובר שנייה. וונקובר פיתחה תכנית שתהפוך את אותה לעיר הירוקה בעולם עד 2020, ואילו סן פרנסיסקו פועלת במישורים רבים במקביל, שאחד ממנו הוא הטיפול באשפה עם תכנית להגיע ל-0 זבל עד שנת 2020.

סן פרנסיסקו אפס זבל

סן פרנסיסקו כבר הצליחה לבסס את עצמה כמובילה עולמית בכל הקשור לניהול אשפה, תוך העברת 77% מהאשפה העירונית למשרפות, במקום להטמנה. העיר הגיעה להישג זה דרך גישה המבוססת על 3 עיקרים: חקיקה תקיפה לצמצום אשפה, שיתוף פעולה עם חברות לפיתוח תכניות חדשניות וחדשות, ויצירת תרבות של מיחזור וקומפוסטינג. הפעילות של העיר בתחום צימצום האשפה החלה בשנת 1989, עם חקיקה שדרשה מערים ומדינות בארה"ב להפנות 25% מהאשפה המוצקה עד 1995 ו-50% עד שנת 2000. בשני העשורים האחרונים, סן פרנסיסקו פיתחה על גבי תכנית זו תקנות נוספות שהתייחסו גם לסוגים אחרים של פסולת.

ב-2002, העיר הציבה לעצמה מטרה של 0 פסולת עד שנת 2020. מאז, החקיקה המשיכה לדחוף את העיר, התושבים והעסקים להגדיל את אחוזי המיחזור. בשנת 2009, לאחר שתושבים ועסקים התרגלו לשימוש בקומפוסטינג מרצונם, העיר העבירה חוק הדורש מכל חנויות המסחר לספק שקיות ממוחזרות, או ניתנות למיחזור החל מ-2012. חוק זה וחוקים נוספים תוזמנו באופן שהתאים לביסוס התשתית, ושלמשתתפים ניתנה תמיכה, כלים והדרכה.

חוק מדינה חייב החזר כספי לבקבוקי זכוכית ופלסטיק, ויצר יותר מ-20 מרכזי מיחזור בעיר, בהם תושבים או אוספי בקבוקים יכולים להחזיר את הבקבוקים ולקבל החזר כספי. סן פרנסיסקו גם הפעילה וחיזקה מנהיגים אזרחיים. סיבה נוספת להעברת החוקים הייתה העלויות הקשורות להטמנת אשפה, באתר שהיה מרוחק יותר מ-80 ק"מ מהעיר, וכך ציצמום ההטמנה חסך לעירייה כספים רבים.

סן פרנסיסקו סביבההעירייה עצמה אחראית ל-15% מהאשפה העירונית, והיא מחויבת להציב דוגמה. מסיבה זו, 3 עובדי עירייה אחראיים על צימצום וניהול האשפה העירונית. כדי לצמצם את האשפה, מחסן וירטואלי אונליין משמש להחלפת אספקה עודפת בין אגפי העירייה, ועוזר לרכישה מקיימת עבור העירייה. מחלקת הסביבה של העירייה אחראית להגעה למטרה של 0 פסולת. למחלקה יש צוות קטן שממוקד בהשגת המטרה, הטמעת תכניות עירוניות, ומדיניות מתקדמת ברמה עירונית וברמת מדינה. בנוסף, קיימות תכניות שונות המעסיקות עובדים נוספים, שרובם הגיעו מתכנית ההכשרה השנתית Environment Now המנוהלת על ידי המחלקה. משתתפי התכנית מגיעים מכל חלקי העיר, ובעיקר מהשכונות החלשות. מאחר והם מגיעים מאזורים אלה, הם יכולים להגיע בצורה טובה יותר לתושבים ולשפר את השתתפות הקהילות ביוזמות הסביבתיות.

חלק מההצלחה של העיר ניתן לזקוף למימון הקבוע, שלא מגיע מהעירייה, אלא ישירות מההכנסות המגיעות מאיסוף האשפה. התקציב הכולל של תכנית האפס אשפה הוא כ-7 מיליון דולר לשנה, ומגיע מהכנסות איסוף אשפה של השותף הפרטי לעירייה לאיסוף האשפה וניהולה.

recologyהעירייה עובדת עם חברת Recology, שהיא אוספת האשפה היחידה בעיר. החברה היא איגוד של עובדים  שאוספי אשפה, ממחזרים ונפטרים ממנה בכל השכונות והאזורים המסחריים בעיר. עם הזמן, העירייה והחברה פיתחו יחסים סימביוטיים, כשהעירייה מפתחת מדיניות, פיקוח מחקר וטכנולוגיה, ואילו החברה יוצרת, בוחנת ומנהלת תשתיות לאיסוף וטיפול באשפה. העירייה עוקבת אחר פעילות החברה באמצעות תהליך בחינה המתרחש מדי תקופה, וכן נפגשת עם החברה ברמה שבועית לדון בבעיות, נושאים וצעדים נוספים לתכנית. החברה גם פיתחה שוק לקומפוסט הנשלח לחוות מקומיות.

אחת התוצאות של שיתוף פעולה זה היא מערכת המיחזור ה- Fantastic 3 . התכנית החלה ב-1999 ומשתמשת במיכלים נפרדים לסוגי אשפה שונים, המופרדים על ידי תושבים ועסקים. עוד רווח מהשיתוף פעולה הוא שהעירייה והחברה מעריכים העסקה מקומית ותשלום הוגן. ההסכם בין העיר והחברה דורש ש-Recology תאייש משרות התחלתיות במועמדים מתוך מערכת פיתוח כח האדם של העירייה, כך שהמשרות הולכות לאנשים משכבות מוחלשות בעיר. השכר במשרות אלה מתחיל מ-20$ לשעה, בעוד שכר המינימום בעיר הוא כ-10$ לשעה בלבד. העירייה גם דורשת מהחברה לספק לעובדים זכויות רפואיות, ומאז שהעובדים קנו את החברה הם החלו גם בתכנית חלוקת אופציות לעובדים.

סן פרנסיסקו קרובה להטמעה מלאה של תכנית Fantastic 3. המהלך נמשך כמעט שני עשורים, כדי להטמיע את השינוי החברתי והתרבותי בעיר. בשנת 2010 העבירה סן פרנסיסקו להטמנה 15% פחות זבל מבשנת 2009, וכחצי ממה שהעבירה בשנת 2000. כל תושב העיר מייצר בממוצע 1.7 ק"ג אשפה, מתוכם 77% ממוחזרים. העירייה מעריכה כי מתוך יתרת ה-23%, שלושה רבעים הם ניתנים למיחזור, ויביאו את העיר לרמות מיחזור של 90%.

מאמרים קשורים: בניין המשרדים הירוק בעולם, פארק עצי פרי וחקלאות עירונית | סאו פאולו- תכנון עירוני ירוק | תל אביב הירוקה- שכונה ירוקה ומיחזור בעיר | איפה בישראל ממחזרים וכמה | הערים המזוהמות בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s