רוואבי – העיר הפלסטינית המתוכננת הראשונה. תקווה למציאות אחרת

מיתוג רוואבי לוגו

מיתוג רוואבי לוגו

באמצע הדרך בין ירושלים לשכם, ובמרחק אווירי של 40 ק"מ מתל אביב, מוקמת העיר רוואבי, העיר המתוכננת הראשונה בגדה המערבית. הישוב הקרוב ביותר לעיר הוא ההתנחלות עטרת, המאכלס כ-90 משפחות, והעיר הניבנית מסמנת עידן חדש לחלוטין במרחב הזה. העיר היא פרויקט פרטי, הזוכה לתמיכה של גופים ישראליים, בינלאומיים וממשלות ערביות, ויש בו את הפוטנציאל לשנות את השיח האזורי על העתיד, משני צידי הקו הירוק.

העיר מתוכננת לאכלס 45,000 תושבים ב-23 שכונות נבדלות בעלות שמות מן הטבע כמו "צור" או "סלע קשה" ומשמעות השם רוואבי הוא גבעות. בעיר יהיו 8 בתי ספר, שחלקם נבנים בסיוע אמריקאי, פארק גדול, מרכז כנסים, תאטרון ואמפיתאטרון, והתכנון מתבסס על מסורות ערביות של בנייה סביב מרחבים ציבוריים פתוחים. עלות הקמת העיר נעמדת בכמיליארד דולר, וכשני שליש מהם הגיעו מקטאר.

מעבר לכך, יבנה בעיר מרכז עסקי, והתקווה היא כי הוא יספק בין 3,000 ל-5,000 מקומות עבודה בחמש השנים הקרובות בתחומי הטכנולוגיה. בניית העיר עצמה כבר יצרה כ-3,000 מקומות עבודה עבור פלסטינים: העיר תוכננה ונבנתה על ידי פלסטינים, ורק דגלי קטאר המתנופפים לצד דגלי פלסטין מסגירים את חלק ממקורות המימון, ואף שהפרויקט אינו רוכש חומרים מההתנחלויות היהודיות בגדה, אומרים שותפים בפרויקט, כי הוא יתרום 85 מיליון דולר לכלכלה הישראלית.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בשנה וחצי הקרובות, שלב א' של הפרויקט יסתיים, ויכלול 6 שכונות, מסגד, אמפיתאטרון, ושני שלישים מהמרכז העיסקי. 3,000 תושבים ראשונים מתוכננים לאכלס את הבניינים לקראת סוף 2013,  וכבר כיום ניתן לראות במקום בניני מגורים מאבן מקומית, ורוב הרחובות כבר סלולים. גם המרכז העסקי נמצא לקראת סיום, וכולל בנייני משרדים, מלונות, תאטרון ומרכז כנסים סביב כיכר פתוחה.

פרויקט בניית העיר הוא סוג של ניצחון על המציאות הקיימת בגדה המערבית, כשמעבר לאתגרי המימון של פרויקט בסדר גודל כזה, הוא נדרש להתמודד עם קבלת אישורים ישראלים לתנועת פועלים, או לדוגמה, כביש הגישה "הזמני"  והיחיד לאתר, או השאלה הקריטית (שעדיין אין עליה תשובה) מהיכן יגיעו מים לעיר. אולם השאלה הגדולה ביותר היא – האם מעמד הביניים הפלסטיני יאמין בפרויקט.

מה שמעניין הוא האופן בו הפרויקט והציבור הפלסטיני מוצג. זוהי צורה חדשה של ייצוג, שעבורנו, הישראלים, אינה מוכרת: לא האופן בו מיוצגת המשפחה הפלסטינית, החברה הפלסטינית או הסביבה שלה. זהו סוג של ייצוג חדש, שהציבור הישראלי לא נחשף אליו באמצעי התקשורת באופן שוטף. אבל עוד יותר משמעותי מכך, הוא החידוש שבייצוג עבור הפלסטינים עצמם. אם עד היום תושבי הגדה יכלו להתרשם מרמת ואיכות חיים גבוהה רק מבעד לגדרות ההתנחלויות או מערים ישראליות, בעוד הם מסתפקים בכפרים מסורתיים או ערים צפופות ועתיקות, הפרויקט מאפשר להם לראשונה לדמיין חיים בסטנדרט מערבי, ובאיכות חיים גבוהה, באופן נגיש ובסביבה שלהם. גם המיתוג של העיר מציג שפה המהווה חידוש ושינוי מהותי בסביבה שלנו. לוגו רך וידידותי, חסר כל צביון לאומי או לאומני, שעוסק בערכים של איכות ורמת חיים הוא מראה נדיר ביותר בהקשר הפלסטיני, ופותח פתח לתקווה לקיום יותר נורמלי באזור.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: מיתוג פלסטין והאוקטוברפסט בטייבה | בתי הספר האקולוגיים ש רצועת עזה | עמאן, ירדן – הסיליקון ואדי של העולם הערבי | עמאן – פיתוח התחבורה הציבורית ולוגו העיר | ישראל, ירדן, אירן וטורקיה משתפות פעולה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s