כך לא תראה הספרייה הלאומית בירושלים

הספרייה הלאומיתהתחרות על תכנון הספרייה התנהלה במשך שנת 2012, והתנהלה בשני שלבים, ובסופה נבחרה הצעתו של האדריכל רפי סגל. בחירתו לא הייתה מובנת מאליה, בשל גילו הצעיר (45) ומשום שהוא אנונימי בהשוואה לאדריכלים אחרים שהגישו את הצעותיהם. בארץ, תכנן סגל את בית הפלמ"ח עם צבי הקר וכן את מרכז המוזיקה באשדוד. מזה עשר שנים הוא מרצה לאדריכלות באוניברסיטאות הארוורד ופרינסטון, ומתגורר עם משפחתו בניו-ג'רזי. לאחר ההכרזה על סגל כזוכה, בתחילת דצמבר, במהלך שהפתיע את עולם האדריכלות, ביטלו קרן יד הנדיב, שהיא המממנת של הבניין החדש, והנהלת הספרייה, את זכיית סגל והודיעו לו כי "הודח" מהתפקיד.

בזמן שעבר בין ההכרזה על הזכייה להודעת הביטול התרוצצו שמועות לגבי סגל ולגבי התכנית שהגיש. השמועה אחת הייתה לגבי התנגדות שהביע חבר ועדת תכנון בעיריית ירושלים, עו"ד יאיר גבאי, שאמר כי סגל אינו "ציוני דיו" בכדי למלא את התפקיד. זמן מה לפני כן הופצה ברשתות החברתיות תמונה של מבנה בסין, שהזכיר בצורתו את המבנה שהציע סגל, כפי שהיה ניתן ללמוד עליו מן ההדמיה היחידה שפורסמה עד אז. אנשי יד הנדיב מצידם נימקו בפרסומים בתקשורת כי הסיבה לביטול תוצאות התחרות היא דרישה שהגיעה אליהם מדר' בינג ואנג, אמריקאית המרצה במחלקה למנהל עסקים בהארוורד שטענה כי סגל הציע לה שותפות בפרויקט, וכי יש לה זכויות יוצרים עליו. אנשי יד הנדיב אמרו בתקשורת כי הם מתארגנים לקראת הליך שיאפשר את המשך פיתוח המיזם.

את תקציר הפרקים הקודמים של שערוריית הפרויקט מפרטת אסתר זנדברג בהארץ, ואת המתנהל מאחורי הקלעים של הפרויקט מפרט "גלובס" בכתבה תחת הכותרת "יד הנדיב נענעה את מערכת בתי המשפט".

להלן הדמיות ראשונות של ההצעה של אדריכל רפי סגל:

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: שערוריית תכנות הספרייה הלאומית | הקריה הלאומית לארכאולוגיה בירושלים | הזוכים בתכנון מוזיאון הטבע בירושלים | המוזיאון החדש של תל אביב | סוף עידן הראוותנות בתכנון מוזיאונים

מודעות פרסומת

One Comment on “כך לא תראה הספרייה הלאומית בירושלים”

  1. michalmishמיש הגיב:

    נו באמת "הופצה ברשתות החברתיות תמונה של מבנה בסין, שהזכיר בצורתו את המבנה שהציע סגל…" לא שכחתם כמה עובדות – כגון שהמבנה בסין תוכנן זמן קצר קודם לכן ע"י קולגה של סגל במחלקה בהרווארד ?
    התיאור שלכם נשמע כאילו אי שם בסין הענקית גילו במקרה מבנה דומה…..וכל קשר מקרי בהחלט.
    מה ההגנה הגורפת הזאת על אדריכל שקצת סרח…..


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s