תל אביב הירוקה: שכונה ירוקה בביצרון ומיחזור בנווה אליעזר

תל אביב ירוקהבמדד הערים הירוקות ביותר בישראל, שנערך על ידי המרכז לקיימות של מכון השל יחד עם ארגון חיים וסביבה, ושבחן את העשייה של העיריות לפי 10 עקרונות לעיר מקיימת, זכתה תל אביב לניקוד הגבוה ביותר, מבין הערים שנבחנו, והצטיינה במיוחד בקטגוריות של שטחים פתוחים, אופניים בעיר, אנרגיה, צדק סביבתי וחברתי, מים, הפרדת פסולת וכלכלה מקיימת. אולם כפי שפרטתי במאמר "מהפכת המיחזור בישראל" – איפה ממחזרים וכמה?, וכפי שיודע כל תושב תל אביב, המיחזור עדיין לא הגיע לעיר. הסיבה לכך היא שעיריית תל אביב ביצעה סקר מקיף וממושך בנושא, כמו גם בנושאים נוספים הקשורים לקיימות בעיר, ובסיומו הוחלט לבחור בשכונת ביצרון, המזרח תל אביבית, כשכונה הראשונה בה יבוצע פרויקט "קיימות שכונתית", ובמסגרתו העירייה משתפת פעולה עם כל הגורמים בשכונה- תושבים, עובדים ובעלי עסקים. שכונה נוספת בה מקיימת העירייה פיילוט דומה היא שכונת רמת ישראל. התכנית משלבת את כל מחלקות העירייה הרלוונטיות, ומובלת על ידי אגף רבעים ושכונות של העירייה, ובמסגרתה משולבים בשכונה תאורה חסכונית, מתקיימת פעילות המיועדת להפחתת גזי חממה, הוספת שבילי אופנים וכדומה.

מיחזור בתל אביבשכונת נווה אליעזר וליבנה הן השכונות הראשונות בתל אביב שיחלו להפריד אשפה, בהמשך לחלוקת פחים המיועדים להפרדת פסולת ל-2200 בתי אב בשכונות. העירייה גם מציעה לתושבי שכונות אחרות לרכוש ולהשתמש בקומפוסטרים, עד שפרויקט הפרדת האשפה יוטמע בכל רחבי העיר. בנוסף, פתחה לאחרונה העירייה חשבון פייסבוק יעודי – תל אביב הירוקה, שמציע מידע על חיים עירוניים ירוקים ומקיימים כמו גינות אקולוגיות, תחבורה ירוקה, מיחזור וקומפוסטרים וכו'.

כמה דוגמאות לפעילויות מקיימות בערים אחרות, בארץ ובעולם: הרצליה עוברת לבנייה ירוקה, ברעננה, שכונת נווה זמר החדשה תכלול מערכת תת קרקעית לשאיבת אשפה מהבניינים ולהעברתה למרכז טיפול שכונתי, בבאר שבע מוקם יער עירוני,  בלוס אנג'לס הפכו מוסך אוטובוסים לפארק מים, סאו פאולו גיבשה מדיניות חדשה לתכנון עירוני ירוק, וונקובר משלבת פלסטיק ממוחזר בסלילת כבישים, בסין מוקמת עיר חדשה בה הכל יהיה במרחק הליכה, בבולוניה גיבשו תכנית דרמטית להגבלת כלי רכב במרכז העיר, וסן סבסטיין משיקה תכנית שיתוף רכבים חשמליים.

מאמרים קשורים: איפה בישראל ממחזרים וכמה? | שבדיה זקוקה לזבל, כי את שלה היא הפכה לאנרגיה | השכונות הירוקות של שטוקהולם – עיר מקיימת | וונקובר- העיר הירוקה בעולם עד 2020 | הבירה הירוקה של אירופה עוברת מספרד לצרפת

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s