2013 – השנה הגורלית של העיר חיפה

תכניות הפיתוח במפרץ חיפה 2בעוד תכניות פיתוח ענקיות ממתינות לאישורים אחרונים, מתנהל מאבק נגד הפגיעה בנוף, בחיבור בין העיר לים ובאיכות האוויר. מה צפוי לחיפה ותושביה, האם התכניות הגדולות ימצבו אותה כעיר אטרקטיבית ומשמעותית על הבמה הבינלאומית או ידרדרו אותה?

במהלך השנה האחרונה חיפה עוברת התפתחות משמעותית, מההכרזה כי "חיפה תהפוך לברצלונה של ישראל" בעקבות התכנית לפיתוח חזית הים, שלל הפרויקטים המתוכננים בעיר, ההתקדמות של העיר בתחומי נגישות והשקת האפליקציות העירוניות, וגם בעיות סביבתיות קשות כפי שבאו ידי ביטוי בדוח מבקר המדינה בנושא איגוד ערים אזור מפרץ חיפה. בסקר שנערך השנה התברר כי חיפה מדורגת שלישית בעיר בה הישראלים הכי היו רוצים לגור, והעיר אף נכנסה לראשונה לדירוג הבינלאומי של 300 הערים הצומחות בעולם. התכניות הרבות הנרקמות בעיר מסמנות את שנה 2013 כשנה משמעותית ביותר שתקבע באיזה אופן תתפתח העיר, והאם היא תמשיך להתקדם ותתייצב על המפה הבינלאומית כיעד משמעותי, כוח כלכלי ומרכז לחדשנות. נעמה ריבה מפרסמת באתר xnet מאמר נרחב המפרט את הפרויקטים הרבים בעיר, ומשמעותם:

"השנה הקרובה תהיה גורלית לחיפה", מזהירה האדריכלית עינת קליש רותם, אחת הפעילות במאבק על עתיד העיר. העיר תיאבק השנה על זהותה העתידית. קו החוף של חיפה זרוע מפגעים: הרכבת, הנמל, מבנים נטולי פרופורציה ומפעלי תעשייה. לאלה מצטרפות: תכנית חשמול הרכבת, שעלולה לנתק את העיר וליצור מכשולים בגישה לחוף. תכנית להרחבת בתי הזיקוק שעתידה להסדיר את זכויות הבנייה בהיקף פי 37 מהקיים. תכנית להרחבת הנמל המזרחי, השואפת לשלש את שטחי הנמל. כחלק מהתכנית, יפותח עורף הנמל כמתחם של שטחי לוגיסטיקה.

בחזונם של המתכננים מצטייר מתחם "איירפורט סיטי". "במטרופולין הצפוני לא חייב להתקיים רצף של מגורים", מאמינה ראש היחידה לתכנון סטטוטורי בחברת נמלי ישראל, מיכל טוכלר. לעומתה, האדריכל מיכה רטנר, מזהיר: "התכנית משבשת את הנוף החיפאי". "חיפה זרקה את כל הנזקים שלה לכיוון ערי המפרץ, ובהצעתם הם יוצרים מדבר אורבני בין הקריות לכרמל".

עיריית חיפה תמכה בתכניות, שבכוחן להביא מקומות עבודה רבים. מהנדס העיר, אריאל וטרמן: "אם לא ניצור מנופי צמיחה כלכליים וגלגלי תנופה, חיפה לא תוכל לבסס את עצמה. הנמל הוא 'מעסיק בשרשרת'". "חיפה עומדת לשנות את פניה, ועומדת בפני מהפכה במערכת היחסים שלה עם הים". הוא מתייחס לפרויקט "חזית הים" שיכלול טיילת, כיכרות ומקומות בילוי, בתי מלון ומוזיאון פתוח, ויושמש "האנגר 15". השטח אמור לתפור את שכונות בת גלים והעיר התחתית.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מה שעומד לקלקל את החגיגה הוא פרויקט חשמול רכבת ישראל. מהנדס העיר מקיים מו"מ עם הנהלת הרכבת כדי למצוא פתרון לשיקוע הרכבת. קליש-רותם טוענת: "אין סיכוי לשקע את הרכבת בתוואי הנוכחי". ומציינת חלופה: מנהור הרכבת בתוואי חדש, רחוק יותר מהים ומתחת לכרמל.

המאבק הוא מלחמתם של תושבים נחושים, נגד רשויות חזקות: הנמל, הרכבת, הצבא ובתי הזיקוק, כשהכסף והפוליטיקה מכתיבים את חוקי המשחק. המדינה טרם השכילה להבין את הפוטנציאל של העיר, שיכול לתת משקל-נגד לתל אביב. "אנחנו יכולים ליצור פה עיר אטרקטיבית, זהו אינטרס לאומי", אומר וטרמן, שמגן על התכניות, ומבקר את המנגנונים הציבוריים והכלכליים שאינם מבינים את חשיבות עירו. השאלה היא אם הציבור מצליח להבין את ההיקף האדיר של התכניות. למאמר המלא של נעמה ריבה ב xnet

מאמרים קשורים: "חיפה תהפוך לברצלונה של ישראל" | חיפה ברשימת 300 הערים הצומחות בעולם | הפרויקטים המתוכננים בחיפה | מדד הערים הירוקות ביותר בישראל | איך הפכה עיר נמל תעשייתית לבירה הירוקה של אירופה?

מודעות פרסומת

One Comment on “2013 – השנה הגורלית של העיר חיפה”

 1. אבי שגב הגיב:

  אני, אבי שגב, תושב קריית חיים מזה כ- 40 שנה. (לידיעתכם: קרית חיים הינה שכונה "קטנטונת" של חיפה שמתגוררים בה "רק" כ- 40,000 תושבים, "שכונה" שאין לה שום רצף אורבני לחיפה, "שכונה" שיש לה גבול טבעי בינה ובין חיפה ושמו נחל הקישון, "שכונה" שחוברה מוניציפאלית לחיפה, בשנת 1952 , באופן מלאכותי ביותר וכתוצאה מ"קומבינות" פוליטיות בין אבא חושי ובין מיעוט מתושבי קרית חיים.).
  1. אני יחד עם תושבים רבים בקרית חיים, סובלים רבות מהעובדה שאנו שכונה שהיא "בת חורגת" ומרוחקת של חיפה מבחינה מוניציפלית / אורבנית / פיתוחית / במרבית תחומי החיים היום-יומיים, ומהחיבור המעוות הזה עם חיפה.
  2. "נציגי" ק. חיים (כביכול) במועצת העיר חיפה, "נבלעו" פוליטית לתוך הקואליצייה הרודנית של ר' העיר יונה יהב, והלכה למעשה, אינם מייצגים למעשה את תושבי קרית חיים, ומאפשרים לו להמשיך ולפגוע בזכויותינו, בחסות הצבעותיהם האוטומטיות במועצת העיר גם בנושאים שנוגדים את האינטרסים של תושבי קרית חיים.
  3. לראייה, הצבעותיהם בעניין "מיכל האמונייה" המסוכן בקרית חיים, או הצבעותיהם בעניין "הפצחן המימני" בבתי הזיקוק, ו/או תוכנית הרחבת הבינוי של בתי הזיקוק, ו/או הקמת הנמל החדש בחיפה ממש על סף דלתות בתיהם של תושבי קרית חיים.
  4. לאור הנ"ל, כשאני קורא את הדו"חות של מבקר המדינה בעניין חיפה, א' אינני מוצא שום איזכור לקרית חיים,(וכפי הנראה זה אינו מיקרי) (שהרי מבחינת משרד הפנים – קרית חיים על כ-40,000 תושביה – כלל איננה קיימת !!! …יתכן שאנו ישוב בלתי מוכר כמו כפרי הבדואים בנגב ) ב' – ברור לי, שהמידע שנמסר לעובדי מבקר המדינה, הינו מידע מסונן ומגמתי, שנמסר ע"י נציגי ר' העיר, מתוך עניין להעלים ולהבליע את הפרטים שאינם נוחים לראש העיר…
  5. כתוצאה מכך, הדו"חות של מבקר המדינה אינם משקפים כלל, את המצב האמיתי בחיפה ובקרית חיים, ואילולא זה היה כל-כך רציני וחמור, ניתן היה לחשוב שחיפה היא -"גן-עדן" עלי אדמות…וניתן היה לצחוק.
  6. די לקרוא את דו"ח מבקר המדינה לשנת 2011 – 2012 בעניין "איגוד ערים מפרץ-חיפה" שעיריית חיפה הינה "שחקן מרכזי" בו ולא דווקא לטובה, ולהבין טוב יותר את שכתבתי בסעיפים הקודמים, ועד כמה נכונה קביעתי שהדו"חות על חיפה אינם משקפים כלל את המציאות האמיתית והעגומה
  7 בתקווה שמישהו יקרא ויפנים את שכתבתי
  אבי שגב


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s