איפה הכי כדאי להיוולד בשנת 2013?

איפה הכי כדאי להיוולד מפה

איפה הכי כדאי להיוולד מפה

לו היית בא/ה לעולם היום, והייתה ניתנת בידך האפשרות לבחור היכן, זו המפה שהיית רוצה לבחון לפיה את האפשרויות, על פי מחקר של האקונומיסט, שבחן 80 מדינות, ודירג אותן על פי 11 משתנים הקובעים "אילו מדינות מספקות את ההזדמנויות הטובות ביותר לבריאות, ביטחון ושגשוג בשנים הבאות". המחקר משלב נתונים כגון הזדמנויות כלכליות, רמת בריאות וחופש פוליטי, מחקרי איכות חיים, ותחזיות כלכליות לשנת 2030, כשתינוק הנולד כיום יתבגר. גם משתנים כמו שוויון בין מינים, ביטחון תעסוקתי ורמות פשיעה נלקחו בחשבון, ושולבו עם סקר לגבי רמת שביעות הרצון של אנשים מחייהם.

מהדוח עולה כי הקשר בין עושר, כפי שנמדד במונחים של תמ"ג לנפש, ואושר הם ברורים, אולם אינם כה ברורים כפי שהיה אולי מצופה. הדוח טוען כי התמ"ג לנפש מסביר רק שני שלישים מהמשתנים הקשורים איכות החיים. אם מסתכלים על המפה, רואים כי המדינות העשירות מדורגות גבוה, אבל לא בראש הרשימה. ארה"ב וגרמניה, שתיים מהכלכלות החזקות ביותר, נמצאות במקום 16. יפן נמצאת רק במקום 25. בריטניה וצרפת מדורגות אפילו נמוך יותר.

איפה הכי כדאי להיוולד 2013

איפה הכי כדאי להיוולד 2013

המזרח התיכון יכול לספק שיעור חשוב בנושא איכות החיים. האזור מדורג באופן כללי נמוך, עם שתי יוצאות דופן. ישראל הדמוקרטית והמפותחת, שהיא עשירה כמו מדינות מזרח אירופה בממוצע, מדורגת 20. אבל המדינה המדורגת גבוה ביותר באזור, במקום 18, היא איחוד האמירויות הערביות. אפילו סעודיה, עם כל אוצרות הנפט שלה מדורגת נמוך יותר, יתכן שבגלל חוקים נוקשים ומגבלים או דירוג נמוך במדד הפיתוח האנושי.

בדומה למדדים רבים אחרים, גם כאן מדינות צפון אירופה מדורגות בראש, יחד עם אירלנד, אוסטרליה, ניו זילנד וקנדה. בין ה-15 הראשונות נמצאות גם אוסטריה ושוויץ. 3 המקומות הראשונים שמורים לשווייץ, אוסטריה ונורווגיה.

יש גם הפתעות בדוח- בין המדינות המדורגות גבוה ביותר יש גם שתי ערי-מדינה אסייתיות סופר עשירות, הונג קונג וסינגפור, וכן טאיוואן. מסתבר כי כיום עדיף להיוולד בטאיוואן מאשר בארה"ב או גרמניה, למרות שרמות הילודה היורדות בטאיוואן, והתבגרות האוכלוסייה עשויות להביא לפגיעה בכלכלה, אולם טאיוואן נהנית מחופש פוליטי רב ושיפור ניכר ברמת הבריאות והחיים. גם בין המדורגת במקומות הגבוהים יש הבדלים מעניינים. ניו זילנד מדורגת 7 למרות שהתמ"ג לנפש בה הוא נמוך יחסית למדינות רבות אחרות המדורגות במקומות נמוכים בהרבה. סינגפור, למרות היותה מדורגת 6, אינה מדינה דמוקרטית ליברלית, ושביעות הרצון מהחיים במדינה המאד תחרותית הזו היא נמוכה יחסית, אבל מצד שני היא בהחלט עשירה.

על אף הצמיחה המרשימה באסיה, והירידה בכלכלות האירופאיות, פקטורים כגון זכויות פוליטיות ורמת בריאות שומרות את מדינות המערב כנחשקות יותר. בסך הכל, השליש העליון של המדד מורכב ממדינות אירופאיות ומערביות. אפילו ספרד ופורטוגל, עם כל הבעיות שהן חוות, מדורגות עדיין גבוה יחסית. ילד שיוולד היום צפוי עדיין לחיים טובים יותר, על פי הדוח, בפולין או ביוון, מאשר בכלכלות הענקיות המתפתחות כמו ברזיל, טורקיה או סין.

מדינות הסובלות מאלימות, עוני או דיכוי פוליטי מדורגות נמוך, אולם ההבדלים בינהן הינם מרתקים. המדינות הגרועות בעולם, מהמקום הנמוך ביותר, הן ניגריה, קניה ואוקראינה. כמה מהמדינות המדורגות נמוך אינן כלל עניות, כמו רוסיה, שסובלת מזכויות פוליטיות ובריאות ציבורית לקויים.

סין היא מקרה מעניין. היא מדורגת 49 מתוך 80, שזהו ממצא מעניין, בהינתן שזו המדינה עם מספר המיליארדרים השנייה בעולם. אפשר היה להניח כי סין תהיה כבר מקום טוב יותר להיוולד בו כיום, אבל הדוח מגלה כי יש לה עוד דרך משמעותית לעבור. הסטטיסטיקה של הדוח מגלה כי למרות ההתקדמות העצומה בסין, חלוקת הרווח והקדמה אינם מתחלקים באופן שווה באוכלוסייה. חצי מהמדינה עדיין חיה בכפרים, ו-128 מיליון איש עדיין מצויים תחת קו העוני.

בשנת 1988 נערך סקר דומה, בו דורגו 50 מדינות. אז בראש הרשימה הייתה ארה"ב, שהספיקה לצנוח ב-16 מקומות, ישראל מאז זינקה ב-10 מקומות בדירוג, ושוויץ, המובילה בדוח הנוכחי זינקה ב-13 מקומות.

מאמרים קשורים: המדינות העשירות בעולם | דירוג המדינות המושחתות בעולם | מדד מותגי המדינות | דוח תחרותיות המדינות | המדינות הטובות ביותר עסקים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s