חזון המטריקס מתממש – האדם כמקור אנרגיה

המטריקס

המטריקס - האדם כסוללת אנרגיה

המטריקס – האדם כסוללת אנרגיה

טרילוגיית המטריקס הבידיונית שנכתבה ובוימה על ידי לארי ואנדי ווצ'בסקי, ויצאה אל בתי הקולנוע בשנת 1999, הציגה דרך התבוננות חדשה ומאתגרת על החיים. הסרט מתאר את העולם כחוות גידול עצומה, בה בני האדם מוחזקים בתוך קפסולות ומשמשים כמקור אנרגיה, ובאותו הזמן נטענים במציאות מדומה (העולם ה"אמיתי" שאנו מכירים) באמצעים דיגיטליים.

עבור אלו שביטלו בזילזול את התיאוריה הרדיקלית שהציג הסרט, הנה שתי דוגמאות עכשוויות לאופן שבו נעשה שימוש בבני האדם כמקור אנרגיה, ואם רק לאחרונה התחלנו להתרגל לשימוש באוכלוסייה כמקור ידע (חכמת ההמונים), או כמקור מידע המשמש טכנולוגיות שונות לפיתוח שירותים חדשים (בעיקר בתחומי עיר חכמה), הנה גוף האדם מגלה כמקור אנרגיה זמין, זול וקל לניצול.

pavegen שפותחה בבריטניה היא מערכת אנרגיה המונעת על ידי צעדים. הרעיון מנצל אנרגיה קינטית מצעדי ההמון וממיר אותה לאנרגיה מתחדשת. על ידי הליכה, קפיצה או דילוג על הרצפה המותאמת, הציבור מייצר אנרגיה נקייה, מחוץ למערכת החשמל, שיכולה לשמש לתאורה, הקרנות ותחנות טעינה. מידע יכול להאסף תוך כדי ניצול האנרגיה ולהיות מוצג בזמן אמת.

היוזמה שנודלה תוך גיוס מימון באמצעות פלטפורמת קיקסטרטר, כוונה לחינוך וקידום אנרגיה מתחדשת, והיא מעוצבת כך שתוכל להיות מותקנת בבתי ספר. התקנת המערכת מציגה לסטודנטים באופן מוחשי את המשמעות של קיימות ואנרגיות מתחדשות, דרך הפעילות היום יומית בבית הספר, ומציגה דרך חדשנית לשילוב הנושא במערכת הלימודים, תוך אספקת תאורה למסדרונות.

עיתון הארץ מפרסם כתבה על האופן בו מנוצל חום הגוף האנושי במבנים ציבוריים: גוף האדם, הפולט חום בהספק של 100-60 וואט, התגלה בשנים האחרונות כמקור אנרגיה משמעותי המסוגל לסייע באוורור או בחימום מבני ציבור. כאשר קבוצת אנשים גדולה מתכנסת בחלל סגור, כמו תחנות רכבת וקניונים, ניתן להשתמש בחום שנפלט מגופם ובכך לחסוך באמצעי חימום או אוורור מזהמים. קניון Mall Of America שמינסוטה, ארה"ב, הוא מחלוצי המוסדות שאימצו את מודל החימום באמצעות הגוף. על אף הקור העז השורר במדינה בחודשי החורף, בקניון לא מפעילים מערכת חימום מרכזית אלא מווסתים את הטמפרטורה במבנה כך שתתאים לחום הנפלט מגופי הלקוחות. בקניון, בו מבקרים 45 מיליון לקוחות בשנה, גם משתמשים בבידוד תרמי משופר של קירות המבנה.

בפאריס ובשטוקהולם גובשו פרויקטים שאפתניים יותר לשימוש בחום גוף הנוצר במבנה אחד לצורך חימום מבנים סמוכים. בתחנת הרכבת המרכזית של שטוקהולם עוברים אלפי נוסעים מדי יום, ובסמוך לה נמצא בניין משרדים ובו 13 קומות. המבקרים בתחנה פולטים מגופם חום המעלה את הטמפרטורה במבנה התחנה ל-25-22 מעלות, הנחשבת לגבוהה ומצריכה הפעלת קירור במבנה.

כדי למנוע את הבזבוז שבהפעלת מערכת הקירור יזמה חברת המקרקעין הממשלתית פרויקט שבו ייקלט חום הגוף של המבקרים באמצעות מחליפי חום – מכשירים המעבירים חום הנפלט ממקור אחד למקום אחר. האנרגיה הנוצרת מנוצלת לחימום מים בצינורות העוברים בקירות בניין המשרדים. תוצאת התהליך תהיה שהבניין יקבל כשליש מהאנרגיה שלה הוא נזקק לחימום מגופי המבקרים הנחפזים לדרכם בתחנת הרכבת. באחרונה החל שלב הביצוע של הפרויקט, ובשבדיה מקווים להשתמש בטכנולוגיה זו במבנים דומים.

דיאן אקרמן, מהניו יורק טיימס, הזכירה פרויקט דומה המתקיים בימים אלה בפאריס. מטרת הפרויקט היא לנצל את חום הגוף שפולטים המבקרים בתחנת מטרו הסמוכה למרכז פומפידו לטובת מערכת לחימום 17 דירות בבניין מגורים הנמצא בקרבתה. "מה יכול להיות יותר חמים מאשר לסייע לחברים או לזרים להתחמם, או פשוט לדעת שעל ידי הליכה מהירה או סיבוב בחנויות אתה עוזר למישהו לחמם את המטבח הקריר שלו", כתבה אקרמן. למאמר המלא

מאמרים קשורים: השכונות הירוקות של שטוקהולם | עתיד התחבורה, האנרגיה והתקשורת נמצא באופניים החכמות | גם באזורים ללא חשמל יכולה להיות תאורה | תחנת טעינה מונעת רוח למכוניות חשמליות | הקיוסק הסולרי הראשון בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s