שערוריית תכנון הספרייה הלאומית – סיבוב נוסף

לוגו הספרייה הלאומיתביום שני הקרוב ידון בית המשפט המחוזי בירושלים בתביעה שהגיש האדריכל דר' רפי סגל, אשר הוכרז בספטמבר כזוכה בתחרות לתכנון הספרייה הלאומית. סגל תובע את הכרזתו כזוכה במקום הראשון בתחרות התכנון וכן הוצאת צו מניעה נגד הזמנת אדריכל אחר לעשות את העבודה. את התביעה מגיש עורך הדין יהודה רסלר, והיא תידון בפני השופט דוד מינץ.

התחרות על הספרייה התנהלה במשך כל שנת 2012, והתנהלה בשני שלבים – הראשון היה פתוח ואנונימי, ובו הגישו את הצעותיהם 80 אדריכלים ישראלים. אל השלב השני עברו 4 זוכים, וצורפו אליהם עוד 4 אדריכלים מחו"ל שהוזמנו להגיש הצעות. סגל היה בין הארבעה שהעפילו לשלב השני. בחירתו לא הייתה מובנת מאליה, בשל גילו הצעיר (45) ומשום שהוא אנונימי בהשוואה לאדריכלים אחרים שהגישו את הצעותיהם. בארץ, תכנן סגל את בית הפלמ"ח עם צבי הקר וכן את מרכז המוזיקה באשדוד. מזה עשר שנים הוא מרצה לאדריכלות באוניברסיטאות הארוורד ופרינסטון, ומתגורר עם משפחתו בניו-ג'רזי.

הדמיה של התוכנית שהגיש רפי סגל

הדמיה של התוכנית שהגיש רפי סגל

לאחר ההכרזה על סגל כזוכה, לא נמסרו שמות האדריכלים שהגיעו למקום השני והשלישי בתחרות, למרות שתקנון התחרות חייב בחירה ודירוג של שלוש הצעות למקומות הראשונים. בתחילת דצמבר, במהלך שהפתיע את עולם האדריכלות, ביטלו קרן יד הנדיב, שהיא המממנת של הבניין החדש, והנהלת הספרייה, את זכיית סגל והודיעו לו כי "הודח" מהתפקיד.

בזמן שעבר בין ההכרזה על הזכייה להודעת הביטול התרוצצו שמועות לגבי סגל ולגבי התוכנית שהגיש. השמועה אחת היתה לגבי התנגדות שהביע חבר ועדת תכנון בעיריית ירושלים, עו"ד יאיר גבאי, שאמר כי סגל אינו "ציוני דיו" בכדי למלא את התפקיד. גבאי הזכיר כי סגל היה שותף בעריכת הספר "כיבוש אזרחי" לפני כעשור, אשר עסק בתהליכי הבנייה והתכנון בישראל מתוך אספקלריה פוליטית. הוא דרש לבטל את תוצאות התחרות ולהתחיל מחדש בהליך שיאפשר "בחירת מתכנן ראוי לספרייה הלאומית מקרב האדריכלים הציוניים שמתגוררים בארץ". זמן מה לפני כן הופצה ברשתות החברתיות תמונה של מבנה בסין, שהזכיר בצורתו את המבנה שהציע סגל, כפי שהיה ניתן ללמוד עליו מן ההדמיה היחידה שפורסמה. אנשי יד הנדיב מצידם נימקו בפרסומים בתקשורת כי הסיבה לביטול תוצאות התחרות היא דרישה שהגיעה אליהם מדר' בינג ואנג, אמריקאית המרצה במחלקה למנהל עסקים בהארוורד שטענה כי סגל הציע לה שותפות בפרויקט, וכי יש לה זכויות יוצרים עליו. בשלב זה לא ברור עדיין כיצד יתגלגלו העניינים. אנשי יד הנדיב אמרו בתקשורת כי הם מתארגנים לקראת הליך שיאפשר את המשך פיתוח המיזם.

את תקציר הפרקים הקודמים של שערוריית הפרויקט מפרטת אסתר זנדברג בהארץ, ואת המתנהל מאחורי הקלעים של הפרויקט מפרט "גלובס" בכתבה תחת הכותרת "יד הנדיב נענעה את מערכת בתי המשפט"

מאמרים קשורים: תכנון מוזיאון הטבע בירושלים – הוכרזו הזוכים | היכל הזיכרון הלאומי בירושלים | הקריה הלאומית לארכאולוגיה בירושלים | התכנית שיפוץ מרכז ירושלים | ירושלים מתכוננת לאולימפיאדה?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s