"מהפכת המיחזור" בישראל – איפה ממחזרים וכמה?

מתחילים לחשוב ירוקעל הציר הדימיוני שבין שבדיה, המטמינה רק 4% מהזבל שלה, בעוד כל השאר משמש לייצור אנרגיה, והיא אף החלה לייבוא זבל ממדינות אחרות, לצורך ייצור אנרגיה, ובין גאנה, שהפכה לפח הזבל האלקטרוני של העולם, ניצבות שאר מדינות העולם, הפועלות ברמות שונות של נחישות בטיפול שלהן בזבל. ישראל, על פי המשרד להגנת הסביבה, פועלת כדי להשיג יעד של 1.5 מיליון תושבים הממחזרים את האשפה שלהם, עד 2015, כ-20%.

במדינת ישראל מוטמנות מדי יום כ- 12,000 טונות פסולת עירונית. השגת צמצום ניכר בכמות הפסולת המוטמנת ובהפחתת פליטות של גזי החממה מחייב טיפול בחומר הפריק ביולוגית, המהווה כ- 40% ממשקל הפסולת המוצקה בישראל, וכ- 10% מנפחה. לפסולת זו פוטנציאל מיחזור גבוה ביותר, אשר בשילוב עם השבה יכול להוביל לכ- 100% ניצול של רכיב זה כמשאב. 'מהפכת המיחזור' שמוביל המשרד להגנת הסביבה כוללת מספר מהלכים משולבים:

הפרדת פסולת במשקי הבית – במהלך 3 השנים הבאות לתשתיות הפרדה לשני זרמים לפחות, פעולות חינוך, הסברה ועוד. העלאת היטל ההטמנה-  90 ₪ לטונה עד 2015, הטלת אחריות על היצרן –  יצרן הפסולת הוא הגורם האחראי לאיסוף, מיחזור וטיפול בה (באמצעות חוק האריזות, חוק מיחזור צמיגים, חוק הפיקדון ובאמצעות טיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות), והקמה ושדרוג של מתקני טיפול בפסולת במהלך חמש השנים הבאות.

תוך מספר שנים צפוי להישאר במדינת ישראל רק אתר אחד להטמנת פסולת. מדיניות המשרד מכוונת ל"אפס פסולת" בדרך של הפחתה הדרגתית של כמויות הפסולת המועברות להטמנה. המשרד ממקד את פעילותו בשני שלבים מרכזיים בתהליך: שלב ייצור הפסולת – באמצעות סיוע לרשויות המקומיות בהפרדת הפסולת הביתית לשני זרמים לפחות, ובשלב פתרון הקצה –  באמצעות סיוע לרשויות המקומיות וליזמים פרטיים בהקמת מתקני מיון ומיחזור פסולת. המטרה היא להעניק פתרון משולב הן להפרדה במקור ברשויות המקומיות והן בהקמת תשתית אזורית לטיפול בפסולת לקליטת החומר האורגני המופרד במקור.

הרשויות הממחזרות

הרשויות הממחזרות

הרשויות המקומיות הן שחקניות ראשיות בקידום המיחזור במדינת ישראל. בשנת 2008 החל המשרד בתוכנית סיוע לשלטון המקומי שעיקרה תמיכה בתכנון, המתייחס לפסולת המיוצרת בתחום הרשויות המקומיות, בתשתיות מיחזור ובפעולות של חינוך והסברה לתושבים. תמיכה זאת מתווספת למתן חבילת סיוע שמציע המשרד לרשויות המקומיות שיעברו להפרדה במקור של הפסולת הביתית בלוח זמנים קצר, שלא יעלה על שלוש שנים. כספי התמיכה נועדו לסייע לרשויות במימון רכישת פחים למיון פסולת לשני זרמים, רכישת משאיות לאיסוף פסולת מופרדת במקור, שיפוץ והתאמת חדרי ומשטחי אשפה במבני המגורים, פעילות מקומית לפרסום ולהסברה וליווי תפעולי של המעבר להפרדת פסולת במקור

אם כל הרשויות המקומיות יעמדו בתנאי קול קורא להפרדה במקור 30/2010 וביישומו, ישולבו כמיליון וחצי תושבים בתהליך הפרדת הפסולת עד תחילת שנת 2015, ומיחזורה יהיה בהיקף של כ-350,000 טונות פסולת ביתית בשנה.
הפרדה של הפסולת הביתית לשני זרמים (פסולת פריקה ביולוגית- "רטובה"; כל יתר סוגי הפסולת – "יבשה") או יותר, בכלי אצירה נפרדים. התושבים אמורים להפריד את הפסולת למתקנים נפרדים, לפסולת רטובה או יבשה, כבר בבית.

הזרם הרטוב יועבר למפעל לטיפול בפסולת הפריקה ביולוגית, והזרם היבש יועבר לתחנת מעבר למיון פסולת, לצורך מיון של מרכיבי פסולת למיחזור, ומשם למפעל מיחזור פסולת. פסולת שאינה ברת מיחזור תועבר לאתרי הטמנה לפסולת מעורבת. בשיטה זו הפסולת המופרדת נקייה יחסית ובעלת ערך גבוה יותר למיחזור. (מפת הרשויות הממחזרות).

רשויות נוספות שזכו בתקציבים לצורך מיחזור אך טרם החלו למחזר בפועל הן דימונה, באר שבע, אשקלון ושדות נגב. ערים ורשויות נוספות שהחלו למחזר, שלא באמצעות התכנית של המשרד הגנת הסביבה הם: חוף הכרמל (500 משקי בית), מנשה (1500 משקי בית), נתניה (3500 משקי בית), רעננה (9000 משקי בית), תל אביב (2500 משקי בית), רמת גן (2000 משקי בית), סביון (1000 משקי בית), בת ים (3000 משקי בית), יבנה (300 משקי בית)

מאמרים קשורים: שבדיה החלה לייבא זבל, כי את כל הזבל שלה היא הפכה לאנרגיה | גאנה- ארץ הזבל האלקטרוני | מערכת איסוף אשפה אוטומטית, עכשיו בישראל | מיאמי נלחמת בבקבוקי המים | וונקובר תסלול רחובות בפלסטיק ממוחזר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s