להאיר את העיר: עד כמה אנחנו תלויים בתאורה טובה, והאם עיר האורות תשקע באפילה?

פסטיבל האורות בברלין 7זה דיי מוזר לחשוב עד כמה אנחנו תלויים בתאורה. בכל יום, לאחר שקיעת השמש, אנחנו מחפשים ביטחון, ורחובות הומים, המלאים באנשים במשך היום, יכולים להתרוקן לגמרי עם רדת החשיכה. ברגע שהאנשים עוזבים את הרחובות, החנויות נסגרות, התאורה נעלמת, ורחובות יכולים ליהפך למקום מאד לא מזמין. בערים הגדולות, הרחובות הראשיים המוארים היטב ממשיכים לתפקד גם בשעות החשיכה, אבל רחובות רבים, צדדים, שאינם זוכים לאותה תאורה גוועים במהירות ומתרוקנים עם רדת החשיכה. בפוסט קודם פרטתי את החשיבות של התאורה לערים מבחינת תחושת ביטחון, הכללה חברתית, תיירות ועסקים, ובפוסט נוסף את התרומה העצומה של טכנולוגיות תאורה סולריות לאזורים בעולם המתפתח.

לתאורה יש את היכולת לשנות מקום. השימוש בתאורה ככלי אמנותי, והשימוש בבניינים כמשטח ציור, יכולים לשנות רחובות חשוכים בעיר, למקומות מזמינים ומהפנטים להתכנסות. קיימות אין סוף דוגמאות מרחבי העולם לשימוש בתאורה במרחבים ציבוריים: פסטיבל האורות בברלין, קבוצות כגון Nuit Blanche, פסטיבל דומבו ארטס בניו יורק, וה- Greyworld’s Trafalgar Sun installation, ופסטיבל האורות בירושלים, כולם מצליחים לשנות באופן דרמטי את המרחב הציבורי ולמשוך קהל גדול, והאנשים נאספים סביב אור כמהופנטים. אפילו כיכר טיימס בניו יורק, אולי הסמל המובהק בעולם לקפיטליזם, החליפה את הפרסומות הקבועות בפרויקט אמנות, של הקרנות דיגיטליות, בפרויקט המנסה, לסוף שבוע אחד, להפוך את מרכז העסקים העולמי, למרכז האמנות העולמי.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מה שטוב במופעי הקרנות ותאורה, מעבר למשיכה הפרימיטיבית שלנו אליהן, הוא שהן זמניות. התאורה פשוט מוקרנת, שלא כמו צביעה קבועה של מבנים, וכך מיצבי תאורה יכולים השתנות, להיות מוסרים, או אפילו מותקנים רק לילה אחד או שניים.

דווקא בפריז, "עיר האורות" הולכים נגד המגמה. שרת האנרגיה והסביבה מקדמת הצעה שתחייב כיבוי אורות חיצוניים של חנויות, משרדים ומבנים ציבוריים בין השעות 01:00 בלילה ועד 07:00 בבוקר משנת 2013. התכנית, המתייחסת לכל ערי צרפת, מכוונת לחסכון באנרגיה וכסף.

המהלך עורר דיון ציבורי נוקב בצרפת, שהובל על ידי הסוחרים, הטוענים כי הממשלה פוגעת בדימוי של צרפת כיעד התיירות מספר 1 בעולם, ובפריז המושכת מדי שנה כ-8.5 מיליון תיירים. לטענתם, התכנית תפגע בעסקים, דווקא בזמן בו הכלכלה הצרפתית מדשדשת, ותעשיית התיירות בצרפת, האחראית לכ-6.5% מהתמ"ג של המדינה, ומעסיקה כ-900,000 עובדים, עשויה להיפגע מהתכנית יותר מכל.

מאמרים קשורים: האם התאורה היא המפתח לערים מצליחות? | במקומות ללא חשמל יכולה להיות תאורה- זהו תנאי לפיתוח מקומי | מופע ההקרנה המדהים באטלנטיק סיטי | הופכים את מרכז העסקים למרכז האמנות- ניו יורק | הקיוסק הסולרי הראשון נפתח באתיופיה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s