4 ערים, 4 סרטים דוקומנטריים, על החיים בערי הענק ברחבי העולם

4 סרטים, 4 עריםהסרטון שהקדים בפסטיבל הסרטים הדוקומנטריים 2009, של המכון הדני לסרטים, את הסרט "ערים במהירות" (Cities on Speed), סיכם את התוכן של ארבעת הפרקים של הסרט. בעוד הדרמה מתפתחת בכל אחד מהפרקים, כך גם היחסים בין הישגי התרבויות שבן והטרגדיות האנושיות, וזה מסכם את הסתירה המובאת בסרט, הטמונה בחיים ובהתפתחות של מגה-עיר.

ארבעת הפרקים בסדרה בויימו על ידי 4 יוצרי קולנוע שונים. כל אחד מספר סיפור של מגה עיר אחרת בעולם ומומלץ לראותם לפי הסדר: הסרט על שנגחאי- Shanghai Spaceהסרט על קהיר – Cairo Garbage, הסרט על מומבאי- Mumbai Disconnected, והסרט על בוגוטה – Bogota Change.

הסרט על שנגחאי מתרכז בטרגדיה האנושית, אך גם מציג כיצד סיטואציות שליליות יכולות להוביל לחדשנות. דרך העיניים של הצלם שתיעד את השינוי בעיר הענק, ניכר כיצד האדמה תחת העיר פשוט מתכווצת, והעיר מושכת כחצי מיליון איש לעבור לגור בה מדי שנה. התוצאה של ההגירה לעיר היא שבניינים חדשים נבנים בה כל הזמן, בעוד שכונות ישנות עוברות פיתוח "יעיל" מדי תקופה, ובעוד הקרקע הולכת ונשחקת, מתכננים כבר חושבים על בניית ערים תת קרקעיות כדי לעמוד בביקוש ולהמשיך בפיתוח.

הזבל של קהיר פשוט מפתיע את הצופה בבעיה המיוחדת, אבל הלא בלתי מוכרת, של הפינוי. קהילות אוספות אשפה שאוספת את הזבל מכל בית בעיר, ומנצלות כמעט את כולה ב"כפרי זבל", ובמקביל עלייה פתאומית בגודל אוכלוסייה שאירעה לאחרונה, יחד עם הירידה במצב הבריאות בכפרים אלה, הפכה את המכניזם המסורתי של העיר לפינוי אשפה למיושן. התוצאה היא שזבל נערם למשך שבועות ברחובות המרכזיים בעיר, אפילו כשחברות קבלני אשפה בינלאומיים מנסות לחנך את האוכלוסייה, והממשלה פשוט איבדה את הספירה, לגבי האופן בו יש להשתמש כראוי בפחי אשפה ואיך להיפטר מהאשפה שהם כן מצליחים לאסוף, במזבלות במדבר.

מומבי לא מחוברת הוא ייצוג סטירי של המצב האורבני הטיפוסי בהודו. אבל למרות הסטירה, זו האמת שמוצגת בסרט. תיעוד תהליך העיצוב וההטמעה של ה-sea-link, הקשיים של מערכת הרכבות העמוסה לעייפה, בעיות התחבורה הקשות, וההשקה המתוקשרת של מכונית הטאטא ננו, המכונית העירונית ההודית, המוצגת כחלום האולטימטיבי של מעמד הביניים, הסרט משרטט בדייקנות את המצב במומבאי בשנת 2009. בעוד העילית של העיר נלחמת בעליית רמות הזיהום, ההמונים העניים דוחקים בממשלה לפתח תשתית תחבורה, והעדר ההסכמה לגבי הבעיות מובילה לחוסר עשייה.

הסרט על בוגוטה, ראוי שישמר לסוף הצפייה, משום שזהו סיפור יוצא דופן על גבול הלא יאומן. האופן שבו ראשי העיר אנטננס מוקוס ואנריקה פנלוסה מצליחים לבצע שינוי עירוני כמעט בלתי יאומן, יהפוך כל אחד למאמין כי שינוי אורבני עמוק הוא אפשרי. יותר מכל הסרט מציג, כי מנהיג הגון ודינמי יכול לעשות עבור העיר והחברה בה המון. כך הצליחו בבוגוטה לצמצם במשך עשור 22% מתנועת כלי הרכב, להשיג 50% ירידה בהרוגי תאונות דרכים, ו-70% ירידה במקרי הרצח, ועוד נתונים מדהימים.

מאמרים קשורים: 13 ערי הענק של סין | מאיפה יבוא הגל הבא של הצמיחה העירונית? | אפריקה היא האזור עם הצמיחה המהירה בעולם, וזה קורה בערים | 300 הערים הצומחות והמתכווצות ביותר בעולם | מיתוג בוגוטה- עיר המוסיקה של אונסק"ו

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s