סאו פאולו: מדיניות חדשה לתכנון עירוני ירוק, ושיתוף מידע עם ערים בארה"ב

מגדלי הרוצ'בירה, סאו פאולו

מגדלי הרוצ'בירה, סאו פאולו

התכנית החדשה לתכנון עירוני בסאו פאולו- Água Espraiada Operação Urbana מציבה גישה חדשה לקיימות בעיר הענק בברזיל. עם תכנית זו שיצאה לפועל, מגדלי הרוצ'בירה, קומפלקס מפורסם המערב מגורים, משרדים ומרכז קניות, הוא דוגמה טובה להצלחתה. הפרויקט החדש ממוקם באזור תעשייתי לשעבר לאורך נהר הפיניירוס. פרויקט הענק הכולל יותר מ-110,000 מ"ר, שעוצב על ידי משרד האדריכלים הברזילאי אפללו וגספריני, נבנה כקומלפקס בעל יעילות אנרגטית גבוהה, שליטה על השימוש במים, צמצום פליטת גזי חממה, והקלה על פקקי תנועה. עם הצלחת הפרויקט, עולה השאלה "כיצד הפיתוח יכול להשיג את כל המטרות האלה?" תכנון עירוני שמצמצם התפשטות, שהיא אחד הסיכונים הגדולים ביותר כיום, הוא התחלה.

התמריץ שניתן למגדלי רוצ'ביירה היה צמצום ההגבלות המוניציפליות ובנייה בדרך שלא תתרום להתפשטות. בתמורה, המפתחים סיפקו טכנולוגיות מתקדמות בתחום הקיימות כמו לדוגמה מערכת חדשה לניהול מי גשמים. חוקים רבים לתכנון עירוני פותחו במאה שעברה ונקטו בגישה אנטי עירונית על ידי הפרדת אזורי מגורים מאזורי עבודה ומאזורי קניות. גישה זו נמצאת בניגוד למגמות עכשוויות של חשיבה סביבתית. כשאנשים חיים באזורים שונים מאלה בהם הם עובדים, הם נדרשים לנסוע מרחקים גדולים, מה שמגדיל כמובן את זיהום האוויר ועומסי התנועה בעיר.

מגדלי הרוצ'בירה, סאו פאולו

מגדלי הרוצ'בירה, סאו פאולו

רעיון זה מייצר אתגר שטומן בחובו הטבה כלכלית למפתחים המתעניינים בקיימות, משום שבערים מתפשטות כמו סאו פאולו, משתלם יותר, באופן כללי, לבנות מחוץ לעיר. השטחים הפנויים לפיתוח בהיקף רחב באזורים מרכזיים יותר, יקרים יותר ובמקרים רבים מזוהמים על ידי אזורי תעשייה לשעבר, המוסיף על עלות הפיתוח. הקווים המנחים של תכנית הפיתוח החדשה של סאו פאולו מנסה להקל על מכשולים כגון אלה עבור המפתחים.

הקומפלקס החדש גם משקף את השאיפה הירוקה הגוברת בקרב חברות ברזילאיות, שהופכות את נושא הקיימות למרכיב משמעותי בזהות המותג שלהן. אם חברות פיתוח נוספות ייקחו את הדוגמה של פרויקט זה, ערים יוכלו לצמצם באופן משמעותי את פליטת גזי החממה, והתמודדות ושינוי החלום של הבית הפרטי בפרברים, שהוא עדיין אידיאל בהרבה תרבויות, הוא מפתח לאסטרטגיה זו.

ערים בכלל, וערי ענק כמו סאו פאולו מתמודדות עם בעיות עצומות, שתכנון עירוני היא רק אחת מהן. האתגרים הניצבים בפני ערים אלה כוללים התמודדות עם תשתיות, שימוש בקרקע, דיור, פערים חברתיים, חינוך, משילות, והיכולות של המגזר הציבורי.

מנהיגים ממספר ערים ואזורים בארה"ב משתפים כעת את ניסיונם בפיתוח מטרופולינים ואסטרטגיות של צמיחה כלכלית שיכולים לעזור לעיר ולמדינה סאו פאולו. למרות שנקודות ההתחלה של הכלכלה והחברה בסאו פאולו הן שונות מאד מאלה שבקליבלנד, לדוגמה, קיימים נושאים ואתגרים רבים הזהים בינהם:

סאו פאולו 2040התמקדות בטווח הארוך. הנעת כלכלה אזורית בדרך אסטרטגית חדשה יכולה להימשך עשורים, תוך התחלפות מספר מנהיגים פוליטיים, שינויים בסדרי עדיפויות, ותנודות תקציביות. תכנית SP2040 של סאו פאולו לדוגמה, מתכוונת לפתח 3 סקטורים בעיר שיתפקדו באופן משלים עבור שירותים מתקדמים לחברות על ידי פיתוח תעשייתי, תחבורה, דיור וסביבה. באופן דומה, סוכנות הפיתוח של שיקגו פיתחה את תכנית ה- GO TO 2040 כדי להתמודד עם הצרכים לטווח ארוך של העיר בתחומי התשתית עבור השירותים המתקדמים והכלכלה של העיר. המשתתפים הסכימו שהבטחת ההצלחה בשני מאמצים אלה במהלך העשורים הבאים מצריכה בניית יכולת ובעלות מחוץ למגזר הציבורי כדי לקיים ניהול מתמשך האחראי לביצוע.

היחסים בין המגזר הציבורי והפרטי הם דו סטריים. השאיפה של תכנון עיסקי מטרופוליני בארה"ב הוא לגייס את הסקטורים הפרטי והציבורי ושחקנים נוספים בבניית והוצאה לפועל של חזון אסטרטגי לכלכלה מטרופולינית. האימוץ של ההקפדה והשפה של הסקטור הפרטי לתכנון עיסקי, הוכיח עצמו כיעיל לפיתוח השתתפות עסקים בתכנית האזורית. מנהיגים מסאו פאולו מכירים בחשיבות התפקיד שעסקים ממלאים בצמיחה כלכלית, והם מגייסים אותם לשותפויות כדי להקל על הגרעון העצום בתשתית שהאזור מתמודד עימו.

לוקלי זה גלובלי וגלובלי זה לוקלי. בחברות רב לאומיות, הגלובלי והלוקלי נפגשים. בשל כך, למנהיגי ערים יש צורך אמיתי בהבנת שווקים בינלאומיים וההזדמנויות והאתגרים שהם מציבים על צמיחה מקומית.

ההתמזגות בין הגלובלי ללוקלי הוא ביטוי של עליית כוחן של הערים בעשורים האחרונים, ומנהיגי ערים מסאו פאולו וארה"ב לא רק מחליפים רעיונות וניסיון, אלא גם מבינים טוב יותר חלק מהמגמות המשפיעות על המרכזים הכלכליים הגדולים בעולם. נציגים מעולם העסקים בשיקגו ומרכז העסקים וההשקעות בברזיל דנו בחזון ובאסטרטגיות עבור שיקגו וסאו פאולו בשווקים הגלובליים, כולל איך הערים יכולות לאמץ שינויים לטווח ארוך. ראשי ערים מארה"ב, באותו זמן, אותגרו וקיבלו השראה מתכנית ה"מאקרו- מטרו" המקשרת 4 אזורים מטרופולניים במדינת סאו פאולו, העוזרת למצב אזור זה בן ה-30 מיליון תושבים כמגוון ומשולב על הבמה הגלובלית.

בדיוק כמו גודל העיר עצמה, האתגרים של סאו פאולו הם עצומים, אבל לא בלתי ניתנים להתמודדות. דיונים אלה בין סאו פאולו וערי ארה"ב חושפים קרקע פוריה להמשך דיאלוג, פתרון בעיות במשותף, והזדמנות להבין לא רק אחד את השני, אלא את כל הערים טוב יותר.

מאמרים קשורים: הפרסום ברחובות סאו פאולו אסור, אמנות זה כבר עניין אחר.. | ערי ארה"ב מאחדות מידע כדי להיות חכמות יותר | סאו פאולו-ברזיל, תל אביב-ישראל: האם עיר יכולה לשנות דימוי של מדינה? | איזו עיר מציעה את התנאים הטובים ביותר לעסקים? ואיזו תציע אותם בעתיד?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s