לבנות עיר חכמה דרך בניית מתחמים חכמים

אצטדיון נתניהפתיחת אצטדיון נתניה החדש, שלווה באי סדרים חמורים של הסדרי תנועה, חנייה, הכוונת הקהל ואי סדר כללי היא הזדמנות לבחון מתחמים עירוניים, ואת האופן בו הם יכולים לתפקד הרבה יותר טוב, כחלק מעיר שמתפקדת טוב הרבה יותר.

האתגר הייחודי של אצטדיונים, שהם למעשה עיר בפני עצמה, הוא הניהול של תשתית מורכבת ביותר המספקת מזון, מים, שרותי רפואה, אקלים, שליטה בתנועה ואירוע. כל זה דורש החלטות על מיקום מדויק וניהול מבצעי בטווח של עשרות קילומטרים.

הדבר המתגלה יותר ויותר הוא שביצירת "מיני-ערים" אלה יש צורך בטכנולוגיה חדשנית, כדי להפכם למיקרוקוסמוס של ערים חכמות, בהן המידע משמש לאספקת שירותים ויעילות. על ידי שימוש במידע בדרכים חדשות ויצירתיות, ארגונים יכולים לנהל טוב יותר מתחמים אלה, וללמד אותנו שיעור על איך עושים עיר חכמה.

כדי לקבל פרופורציות על מתחמי הענק האלה, ניתן להשוות את רשימת 25 הערים המאוכלסות ביותר בארה"ב, ונמצא שם את בוסטון, סיאטל ונאשוויל. אולם, כל הערים האלה הן מאוכלסות פחות, ומשתרעות על שטח קטן יותר מאזור אחד בלוס אנג'לס –the Los Angeles Unified School District.

the Los Angeles Unified School Districtמתחם זה של בתי ספר, השני בגודלו בארה"ב, מכיל 14,000 בניינים, על שטח של יותר מ-1,800 ק"מ מרובע עבור כ-650,000 תלמידים. לשם השוואה, השטח של תל אביב הוא כ-50 קמ"ר, וחיים בה מעט יותר מ-400,000 תושבים. האזור הוא כה גדול, עד כי הוא מתפקד כמו עיר בהתחשב בתשתיות ובשימוש שלו במשאבים, ומורכבות ניהולו. כדי לעזור לנהל את מערכת בתי הספר העצומה הזו, נעזרים ב"תושבים" – אלפי הסטודנטים, מורים וסגל- שישמשו כסנסורים חיים לזיהוי בעיות או סכנות בתשתית, כמו חלונות, דלתות או מעקות שבורים, ששולחים את התמונות או הודעות הטקסט ממכשירי הטלפון שלהם.

החלק החדשני בעניין הוא שהמידע מוזן באופן אוטומטי למערכת האחזקה של האזור, שם הוא מנותח ומקבל דירוג של סדרי עדיפויות, כך שהזמנת תיקון תוכל להישלח. בעבר, אזור בתי הספר הזה בזבז הרבה מאד זמן וכסף כדי לאתר ולדווח על בעיות אחזקה. כיום, על ידי שימוש בהמון דרך טכנולוגית ניידים, יש להם דרך יעילה יותר לדווח ולאתר בעיות, והתגובה מתקבלת מהר יותר.

על ידי הפצת הטכנולוגיה הזו לכל אחד בקמפוס, אלו התלויים בבטיחות בקמפוס, עובדי האזור ואפילו הסטודנטים, זוכים לתחושה רבה יותר של קהילתיות. האנשים החיים בבניינים אלה יכולים לאמוד טוב יותר את הדחיפות,  החומרה של הבעיה, ולספק את המידע הזה בעת הדיווח.

טכנולוגיה משמשת כיום לפתור בעיות מהותיות בדרכים שלא ניתן לדמיין, מניהול אצטדיוני כדורגל ביום משחק, ועד עזרה בניהול מערכות תחבורה ושירותי חירום. אפילו יותר יקר מניהול אזור בתי ספר או אצטדיון, ה- U.S. General Services Administration GSA  – האחראי על בנייני הממשל הפדרלי, משתמש בטכנולוגיה כדי לאכוף יעילות אנרגטית מקסימלית ולהפוך לאוטומטי את ניהול הבניינים שלו הצורכים אנרגיה רבה.

לארגון זה יש כ-17 מיליון מ"ר של שטחי משרדים ברחבי ארה"ב והוא צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה בבניינים הפדרליים בעד 30% עד שנת 2015. צמצום זה לא רק ישפר את היעילות, הוא גם יחסוך 15 מיליון דולר מכספי משלמי המיסים מדי שנה. כמו אזור בתי הספר בלוס אנג'לס, ה- GSA פועל במתחמים מורכבים ביותר המכילים מערכות בתוך מערכות. בתוך מערכות אלה, כל החלקים חייבים להתאים כדי שיתפקדו בשילוב, כולל מים, אנרגיה, תחבורה, ביטחון ועוד.

בעוד ארגונים ומתחמים גדולים כמו אצטדיונים, מוזיאונים, בתי ספר ומבני ממשלה ממשיכים להתרחב ולספק ליותר אנשים שירותים מהירים, טובים וחדשניים יותר, קיים הצורך גם לעשותם יעילים יותר – ולא על ידי קיצוץ בשירותים, אלא על ידי קבלת תובנות ומידע על האופן בו העולם הפיזי שלנו מתפקד.

מכבישים למכוניות לבניינים ולמערכות תאורה, קיימים אלפי אובייקטים שלא רק צריכים להיות מנוהלים, אלא שהדרך בה הם מתקשרים ומשפיעים אחד על השני צריך להיות מיטבי. הרבה שאלות פרטניות וטכניות כמו: אילו צינורות מתפוצצים הכי הרבה? אילו חדרים מקבלים הכי הרבה מבקרים וזקוקים לתחזוקה רבה יותר? איך ניתן להבטיח כי המתקן יתפקד בשעות העומס? ניתן לקבל תובנות ממשיות שיובילו להחלטות ויעילות. כשמנתחים מידע שכזה מגלים דברים שלא ניתן לדמיין. לדוגמה, העובדה כי 30% מהתנועה בסן פרנסיסקו מיוחסת לנהגים המחפשים חנייה. על ידי חיבור בין העולם הדיגיטלי והפיזי, ארגוני ענק אלה, שהם חלק מחיי היום יום שלנו, יכולים לספק שירותים יעילים יותר לכולנו. וכשמתחמים כאלה וארגונים כאלה מתחילים לשתף מידע ולעבוד יחד בעיר או אזור מסוים, הרווחים גדלים אף יותר והעיר הופכת להיות חכמה יותר.

מאמרים קשורים: עיר חכמה- מה זה? ואיך מתחילים? | תל אביב עיר חכמה- הצעדים הראשונים | הערים הופכות למפעלי מידע עצומים | המידע הזמין שמראה לנו את העיר כמו שמעולם לא ראינו | מידע זמין בניו יורק לצרכנים חכמים יותר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s