אפילו הנהגים האמריקאים אוהבים תחבורה ציבורית יותר משדמיינו

בשנים האחרונות, מומחי תחבורה מצאו כי אם נהגים מקבלים טעימה בחינם מהתחבורה הציבורית, רבים מהם מגלים כי הם נהנים ממנה יותר משדימינו. הגישה עובדת, אם כי ברמה של נסיונות מוגבלים, בערים מתפתחות סביב העולם: מקיוטו ללידס ולמטרופולין קופנהגן. הנסיעה בתחבורה ציבורית בשאטורו זינקה לאחר שראש העיר הפך את הנסיעה לחינמית. נוסעים בשבדיה שקיבלו התנסות לחודש בחינם בתחבורה הציבורית גילו שהם יותר מרוצים ממנה ממה שחשבו לפני כן, ובטאלין, אסטוניה, מתכוונים להפוך את כל מערכת התחבורה הציבורית לחינמית.

כעת אפשר להוסיף את הנהג האמריקאי לרשימה. מחקר מגלה כי כמעט 30% מהנהגים בבוסטון וקיימבריג', מסצ'וסטס, ויתרו על רישיונות החנייה שלהם מיד לאחר נסיעת ניסיון בתחבורה ציבורית, כשרובם החליפו את רישיונות החנייה הקבועים לרישיונות לא קבועים וחלק ויתרו עליהם לגמרי ועברו לתחבורה ציבורית.

בוסטון טרנזיטהניסוי שמתפרסם בכת העת Transport Policy, שבוצע על ידי מאיה אבו-זייד מהאוניברסיטה האמריקאית בביירות ומשה בן אביקא מאוניברסיטת M.I.T. שישים ושבעה עובדי האוניברסיטה, שלכולם רישיונות חנייה קבועים, הסכימו לנוע באמצעות תחבורה ציבורית למשך מספר ימים בניסוי ולענות על שאלון. המשתתפים היו באופן כללי די קבועים בהרגלי הנסיעה שלהם: גיל ממוצע 47 ובעלי משפחה עם שתי מכוניות, ו-8 מהם מעולם לא השתמשו בתחבורה ציבורית לעבודה.

לאחר מכן החוקרים מצאו שהנהגים שביצעו את המעבר, הביעו, באופן כללי, פחות שביעות רצון מנהיגה במכונית, עם רצון לנצל את זמן הנסיעה למשהו אחר, ומודעות גבוהה לעלות של הנסיעה ברכב פרטי, לעומת אלו שדבקו במכונית הפרטית גם לאחר הניסוי. בעוד שקבוצה שעשתה את המעבר היו נסיעות ארוכות יותר בממוצע (90 דקות לעומת 74), היו להם גם נסיעות ארוכות יותר ברכב (57 דקות לעומת 44).

באופן מעניין, הם גם מצאו כי אלו שלא עברו לתחבורה ציבורית נעשו מרוצים יותר לגבי הנהיגה לעבודה לאחר המחקר, למרות שלא חל כל שינוי. החוקרים משערים כי הסיבה לכך היא שנהגים לא יכולים פשוט לומר שהם העריכו באופן מעמיק את אפשרויות הנסיעה שלהם והחליטו כי מכונית עדיפה. למעשה, שתי הקבוצות נעשו מרוצות יותר מהרגלי הנסיעה שלהן לאחר הניסוי, תופעה מוכרת מתחום הפסיכולוגיה החברתית.

המחקר הציע קווים מנחים להטמעת תכניות דומות בערים אחרות. קודם כל, מכיוון ורוב אלו שעברו לתחבורה הציבורית היו בעלי דעה לגביה מראש, מעסיקים או מקבלי החלטות יכולים לנסות לפנות תחילה לעובדים או תושבים כאלה קודם, ולתכנן תכנית לתחבורה בחינם במיוחד עבור אלה שצפויים לעשות את השינוי. הם גם יכולים להמתין לתזמון המכון לעשות זאת: מחיר הדלק בזמן המחקר היה גבוה במיוחד.

על פי החוקרים יש תקווה בתכניות תחבורה בחינם בארה"ב, משום שהם מאמינים שאמריקאים רבים פשוט לא התנסו בתחבורה ציבורית. לדעת החוקרים, תרבות התחבורה הציבורית בבוסטון (ובארה"ב) היא פשוט חלשה, ואלו שעברו לתחבורה ציבורית פשוט לא חשבו עליה ברצינות קודם לכן.

מאמרים קשורים: טאלין תציע תחבורה ציבורית בחינם | מה באמת קורה כשנותנים תחבורה ציבורית בחינם? | בדנמרק הופכים את התחבורה הציבורית לסקסית ומצחיקה | מהפכת החנייה בציריך | איך ערים נלחמות במכונית הפרטית

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s