המתחמים החדשים שייזנקו בשנים הקרובות בתל אביב

המתחמים החדשים של תל אביב

המתחמים החדשים של תל אביב

אזורים שונים בתל אביב עומדים לעבור מהפך משמעותי בשנים הקרובות. מתחמים שהיו בעבר מוזנחים או שבשל מגבלות שונות נעצרה התפתחותם השתחררו, ועליית מחירי הקרקע והדרישה לעוד שטחי מגורים ומשרדים, הפכה את הפיתוח לכדאי, גם במקומות שעד לפני שנים מעטות איש לא רצה לגור. תכניות שונות ברחבי העיר עומדות לצאת לפועל, אולם לאזורים כמו שדה דב וכיכר המדינה צפויים עוד קשיים רבים בדרך ליישום, ואילו בדרום העיר, נראה כי המהלכים יהיו מהירים יותר. להלן 4 אזורים שצפויים לשנות את פנים כליל בשנים הקרובות:

רחוב המסגר בתל אביב יהפוך ללב מרכז העסקים הראשי של העיר: מאזור של מוסכים, בתי מלאכה ותעשייה קלה, יהפוך הרחוב בתוך עשור למתחם שבו יוקמו 28 מגדלי משרדים, מסחר ומגורים, על שטח של כ־155 דונם – כך עולה מתכניות העירייה על פי "כלכליסט". מעבר לרצון העיר להתחדש, מאחורי התכנית עומד הרצון להגדיל משמעותית את היקף גביית הארנונה מאזור זה בעתיד.

בעוד שכיום מדובר בבתי מלאכה, הארנונה על משרדים תהיה גבוהה בהרבה. לפי נתוני העירייה, כיום בנויים במתחם 133 אלף מ"ר המחויבים בתשלום ארנונה ועוד 54 אלף מ"ר של חניונים. חלק גדול מהשטחים שעבורם נגבית ארנונה הם מבנים ישנים שנבנו כבתי מלאכה ונמצאים במצב ירוד במיוחד. מרביתם, על פי דו"חות העירייה, אינם מאוכלסים. גם השלמת אישור התכנית רחוקה מלהבטיח כי כל מתחמים אלו אכן ייבנו, וזאת על רקע מאבקים רבים בין אלפי בעלי נכסים במתחם לבין הרשויות, ובינם לבין עצמם.

הדמיית מתחם חסן עראפה, הדמיה דקר בניין והנדסה

הדמיית מתחם חסן עראפה, הדמיה דקר בניין והנדסה

בעירייה מתכוונים להכפיל את השטח הבנוי במתחם. בתכנון הראשוני מדובר בהקמת משרדים בשטח של כ־180 אלף מ"ר ברחוב, ובהמשך מדובר על תוספת בשטח הבנוי למשרדים של כ־150 אלף מ"ר במתחמים הגובלים ברחוב המסגר. "בשילוב של שטחים ירוקים, תחבורה נגישה ופיתוח סביבתי מואץ, רחוב המסגר ישנה את צביונו בעקבות תכנית המתאר של תל אביב. המתחם ימתג גם את תל אביב כעיר גלובלית, לאחר שחברות בינלאומיות יעברו אליו", אומר ל"כלכליסט" ניר דוד כהן, אדריכל ורכז תכנון עיר בכיר בעיריית תל אביב, מי שאחראי על תכנון מזרח העיר.

במתחם חסן עראפה ייבנו בסופו של דבר 14 מגדלים. לצד המגדלים העתידיים ניצב כבר היום מגדל סונול, הגובל במתחם מדרום. לפי התב"ע, 14 המגדלים ישלבו בתוכם גם דירות מגורים רבות. 25% מהשטח הבנוי יוקצה למגורים והשאר למשרדים ולמסחר. שיטת בנייה משולבת זו, המכונה בנייה מעורבת שימושים, צפויה להפוך לנפוצה מאוד בעשור הקרוב בתל אביב, בחסות תונכית המתאר החדשה של העירייה. לכתבה המלאה

הדמיית מתחם מכבי יפו ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים

הדמיית מתחם מכבי יפו ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו אישרה תכנית לפיתוח והקמת שכונה חדשה במתחם מכבי יפו שבדרום תל אביב. השכונה צפויה לכלול כ-1,500 דירות, ו-10% מהן ייועדו לדיור בר השגה בהשכרה. תכנית זו מצטרפת לשתי תכניות קודמות שאושרו בשבועות האחרונים בוועדה המקומית והועברו לאישור הוועדה המחוזית: תכנית במתחם נס לגויים המשתרע על 200 דונם בקרן הרחובות בן צבי ושלבים, ומיועד לבנייה של 1,500 דירות, ותכנית במתחם פארק החורשות במבואות הצפוניים של יפו, בין רחוב הרצל ממזרח לרחוב היתד במערב, לבנייה של 670 דירות.

בשבועות האחרונים אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב את מדיניות התוכנית לחיזוק מבנים בעיר (תמ"א 38). תכנית זו תאפשר בנייה מסיבית של 2.5 קומות בבניינים ישנים בדרום ומזרח העיר. אם התוכנית תיושם, יוקמו בעיר עשרות אלפי יחידות דיור נוספות.

תכנית מכבי יפו מתייחסת לשטח בן 150 דונם בין הרחובות נס לגויים מצפון, היינריך היינה (שלבים) ממזרח, רחוב עזה ובאר שבע ממערב ונחל שורק מדרום. השכונה החדשה תכלול תמהיל מגוון של דירות, ששטחן הממוצע יהיה 80 מ"ר.

התכנית כוללת גם מגרש בייעוד מיוחד שהשימושים בו יהיו דירות להשכרה, מעונות סטודנטים ושימושים ציבוריים לצורכי חינוך. במגרש זה בלבד גודל הדירות הממוצע יהיה 65 מ"ר. לפי התכנית, חלקו המערבי של הבינוי יהיה נמוך יחסית, בגובה של 5-6 קומות; רצועת הבינוי לאורך ציר שלבים תכלול חזית מסחרית בקומת הקרקע כך שגובה המבנים יהיה 8 קומות; ובמרכז המתחם, יגיע גובה הבניינים ל-16 קומות. לכתבה המלאה בדה מרקר

מאמרים קשורים: צה"ל משחרר את תל אביב | מידטאון פרוג'קט טי אל וי | איפה הישראלים הכי רוצים לגור? | האם תל אביב היא עיר גלובלית? | תכנית המתאר של תל אביב

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s