זיהום רעש בערים – עד כמה הוא מזיק לבריאותנו?

רעש נמצא סביבנו, בעיקר בערים, כל הזמן, והוא הולך ומחמיר. הצמיחה הבלתי פוסקת בעומס על כבישים, רכבות, ותנועה אווירית הם במיוחד מקור לדאגה, על פי מחקר שניהלו ליסה גויינס ולואיס הגלר, שציינו כי "באופן שהוא אנלוגי לעישון פאסיבי, רעש מיד שנייה הוא זיהום המיוצר על ידי אחרים. הוא מושט עלינו ללא הסכמתנו, לרוב נגד רצוננו, ולעיתים, ובמקומות ועוצמות שעליהן אין לנו שליטה". החוקרים ציינו 7 השפעות שיש לרעש על הציבור:

  1. ליקויי שמיעה
  2. הפרעה לתקשורת
  3. הפרעות שינה
  4. הפרעות בלב וכלי דם
  5. הפרעות במצבים נפשיים
  6. ליקויים בביצוע משימות
  7. התנהגות חברתית שלילית ותגובות שליליות

בשנות ה-70, כשלרשות הגנת הסביבה האמריקאית הייתה תכנית לשליטה ברעש, הרשות קבעה כי עוצמת הרעש הממוצעת באזורי מגורים צריכה להיות מתחת ל-55 דציבלים (הרעש הנמוך שמיצר מזגן או מדיח כלים). עבור חללים פנימיים הרעש נקבע ל-45 דציבלים.

שני החוקרים ציינו כי מספיק רעש של 30 דציבלים כדי להפריע לשינה. הפרעות בלב וכלי דם מתחילים להראות אחרי חשיפה לרעש של 65 דציבלים. רמות רעש של 80 דציבלים ומעלה "מקושרים הן עם עלייה בהתנהגות תוקפנית והן בירידה בהתנהגויות של עזרה לזולת." בהתאם למשך החשיפה, ליקויי שמיעה יכולים להופיע בסביבות 85 דציבלים, המקביל לרעש של משאית כבדה בכביש סואן.

בהתייחס לזיהום הרעש מתנועת כלי רכב, כדאי לבחון את שלושת התמונות הבאות. כל אחת מהן מציגה את אזור ראסל סקוור בלונדון. הראשונה היא תמונה רגילה מתוך Google Earth. ראסל סקוור נמצא במרכז (ריבוע של פארק), והגג הכחלחל הוא הבריטיש מוזיאום.

התמונה השנייה היא מפה של ממשלת בריטניה המציגה רמות רעש  של רחובות וכבישים. האזור הסגול מסמל רעש ממוצע (יום ולילה) ברמה של מעל 75 דציבלים. האזורים הירוקים מציגים רעש של מתחת ל-55 דציבלים, בעיקר חצרות וגנים. הצבעים האחרים הם אזורי ביניים. ניתן לראות כיצד ראסל סקוור בעצמה מחולקת לאזור שקט ואזור רועש, בהתאם לקרבה לכבישים. באופן כללי ניתן לומר כי רמות הרעש יורדות בתוך אזורים ירוקים ופארקים, מה שמדגיש שוב את חשיבות הטבע העירוני, והתרומה שלו גם בהפחתת רעשים.

המפה השלישית מראה את האזור בלילה. היא רגועה בסך הכל, ורק בשעות אלה רמות הרעש יורדות אל מתחת ל-50 דציבלים (בירוק). דבר זה מרמז כי אילו היה מיפוי של רמות הרעש במשך היום בנפרד, התוצאות היו חמורות הרבה יותר מאשר המפה המראה את רמת הרעש הממוצעת ביממה.

אז החדשות הטובות הן שגם בערים גדולות כמו לונדון, בהן יש פארקים ושטחים ירוקים רבים, ניתן למצוא מקומות שקטים, אבל לצורך כך יש להתרחק מרחובות ראשיים. זו לא הפתעה גדולה, אב לתושבי ניו יורק, לדוגמה, אינם כה ברי מזל כמו הלונדונים. ברציפי הרכבת התחתית בניו יורק נמדדה רמת רעש של עד 108 דציבלים, ורעש של 112 דציבלים ממכוניות.

במקרה הטוב, רעש יכול להיות מטרד, אבל למטרד זה יכולות להיות השפעות משמעותיות. "ניסוי" טבעי נערך בגרמניה, שעזר להבין את הבעיה, שרעש מפריע לגם ללמידה, כשבמינכן נסגר שדה התעופה הישן, ונפתח אחר, חדש, מרוחק מהעיר. בדיקות נערכו בקרב תלמידי כיתות ג' וד' לפני ואחרי השינוי, והראו שתלמידים הלומדים בקרבת שדה התעופה הישן השיגו ציונים נמוכים יותר במבדקי זיכרון וקריאה, אבל תוצאותיהם השתפרו לאחר סגירת שדה התעופה, ואילו אלו שלמדו בקרבת שדה התעופה החדש, חווה ירידה בלימודים לאחר פתיחתו. רעש החודר לכיתות עשוי להפריע לתלמידים לשמוע את המורה, כמובן, אבל בדיקות דם בילדי מינכן חשפו מכניזם ביולוגי לפיו רעש גורם לרמות אדרנלין גבוהות וכולסטרול, ומוביל למצב הקרוי "מתח הורמוני".

על פי מחקרים, יותר מ-100 מיליון אמריקאים חשופים באופן קבע  לרמות רעש העולות על ה-55 דיציבלים המומלצים. אבל לא כל רעש הוא דומה בהשפעתו. מומחים אקוסטיים מנסים כל העת למצוא דרכים לטפל ברעש האורבני על ידי הקלת רעשים מסויימים (כמו תנועה) והדגשת רעשים נעימים יותר (כמו ציוץ ציפורים). הרעיון המרכזי מאחורי המאמץ הוא לא הטכנולוגיה, אלא ההכרה שלא כל הרעשים זהים, ולא כולם גורמים נזק. במרחבים ציבוריים מזרקות משמשות בדיוק לשם כך. כאשר אנו נמצאים ליד מזרקה, אנו תופשים את הסביבה כפחות רועשת מאשר היא באמת.

בישראל, המשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם רשות איכות הסביבה של עיריית תל אביב סיים את עבודת המיפוי לאזורים חשופים לרעש מתנועת כלי רכב ורכבות בתל אביב. תוצאות המיפוי מראות כי חזיתות הבתים הנמצאים באזורים הסמוכים לכבישים עמוסים חשופות לרעש שמפלסו עולה על 70 דציבלים.​

רעש תל אביב, יום

רעש תל אביב, יום

מאמרים קשורים: מתברר הקשר בין ערים, מתח ופסיכוזה | איך טיול בפארק משפר את המוח | הקשר בין תיירים, טלפון סלולרי ומתח נפשי | האם העיר משאירה אותך רווק? | איפה אתה מרגיש הכי מאושר?

מודעות פרסומת

One Comment on “זיהום רעש בערים – עד כמה הוא מזיק לבריאותנו?”

  1. בני הגיב:

    האם שימוש ב אופניים חשמליות אכן יעזור לשמור על סביבה ירוקה יותר?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s