איך פייסבוק וטוויטר משפרים ערים מתפתחות

כלשעקרת בית מרובע המעמד הבינוני במקסיקו סיטי נמאס מתאורה לא עובדת בפארק המקומי שלה, היא מתחברת לטוויטר ומתלוננת ישירות בפני ראש העיר, מרסלו אבררד.

בעידן של קשר דיגיטלי תמידי, ובעיר בת 22 מיליון תושבים, זה אולי נשמע חסר תועלת. אבל ראש העיר, שלו יותר מ- 600,000 עוקבים בטוויטר, ענה לתלונתה תוך מספר שעות, והורה למחלקת העבודות הציבוריות בעירייה לפעול. מספר שבועות אחר כך, הוא פרסם תמונות של התאורה החדשה שהותקנה בפארק והודה לאישה להביאה לידיעתו את הבעיה.

לשם השוואה, לדף הפייסבוק של רון חולדאי יש 7,500 עוקבים, לניר ברקת יש 15,000 עוקבים, ולרוביק דנילוביץ' יש 6,500 עוקבים בפייסבוק. דפי הפייסבוק של ראשי ערים אלו אינו משמש כמעט לדו שיח עם הציבור, אלא בעיקר לתקשורת חד צדדית מכיוון ראש העיר. תלונות של תושבים לא נענות בפרופיל האישי של ראשי הערים, ולא מתקיים בהם דו שיח.

הטוויטר של ראש עיריית מקסיקו סיטי נראה כמו כרוניקה של חיים במגה עיר: מהמורות בכבישים, איסוף אשפה, פשע, רמזורים, עיקובים בשיפוץ תשתיות, הפסקות חשמל, אספקת מים, נתיבי אופניים, ביוב מציף, שחיתות, זיהום אויר ושירות לקוחות לא מנומס.

במבט ראשון, זה נראה כמו ערבוב מוזר של תלונות תושבים ויחסי ציבור של ראש העיר. אבל מבט מעמיק יותר מגלה שמספר מפתיע של שיחות וירטואליות אלה עוקבות אחר המעגל: תלונת תושבים, ראש העיר מאזין, והעיר פותרת את הבעיה – מה שעד לא מזמן נשמע אוטופי עבור עיר מאוכלסת מדי ולא מספיק עשירה בעולם המתפתח.

באמריקה הלטינית, מקסיקו סיטי אינה ייחודית. שימוש במדיה חברתית צומחת בקצב מסחרר בכל האזור. כשפייסבוק חצה את רף המיליארד משתמשים באוקטובר, רק מעטים שמו לב כי 19% מהם חיים באמריקה הלטינית (שבה רק 8% מאוכלוסיית העולם). הממשלות של כל הערים המרכזיות באמריקה הלטינית משתמשים כעת במדיה חברתית כדי לשוחח עם התושבים, וערים קטנות יותר מדביקות את הקצב במהירות. הבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח גילה לאחרונה כי מדיה חברתית נמצאת בשימוש ב-70% מממשלות ערי האזור (140 הערים הצומחות, בנות 100,000עד 2 מיליון תושבים).

למרות שהתקשורת התמקדה בנשיאי אמריקה הלטינית שאימצו את המדיה החברתית כערוץ תקשורת לציבור, משהו מאד שונה קורה ברמה המוניציפלית. נראה כי ראשי ערים מהמרים כי ניהול מיקרו של נושאים עירוניים באמצעות טוויטר או פייסבוק, יעניק לבוחרים עדות מבוססת לפעילותם בתפקיד ראש העיר. זוהי טקטיקה מסוכנת, כמובן. ממשלות עירוניות רבות המוצאות את התקשורת הוירטואלית עם התושבים קלה, עשויות לא למצוא את המשאבים הכספיים, הארגוניים או האנושיים כדי לפתור את כל הבעיות שעולות. התוצאה עשויה להיות באופן אירוני בעלת אפקט הפוך.

ניתן להניח כי ראשי הערים מודעים סיכון, וכי אלו העונים לתלונות עושים מאמצים כנים. אין עדות אמפירית האם המדיה החברתית מובילה ליעילות רבה יותר ולתגובתיות טובה יותר במתן השירותים העירוניים. השאלה היא בעלת משמעות קריטית לפיתוח הקהילה, שנלחמה עשורים לשיפור מתן השירותים החברתיים, ולעקוב אחרי איכות ההשקעות הציבוריות בתחומים כמו ניקיון, בתי ספר ותחבורה.

בעשור הבא, מאות מיליונים של תושבי ערים במדינות מתפתחות כמו מקסיקו, ברזיל, הודו וסין צפויים לטפס אל מעל העוני. הרבה נאמר על איך ציפיותיהם הגדלות ילחצו על ממשלות יותר מתמיד לספק שיפור מוחשי שיעשה את החיים בעיר לבטוחים, בריאים ושוויוניים יותר.

נראה כי למדיה החברתית תהיה השפעה משבשת אבל לרוב חיובית בהקשר הזה. לכל הפחות, טכנולוגיות אלה יעניקו חיות חדשה לרעיון העתיק של השתתפות ואחריות. במקרה הטוב, הן עשויות לקצר את ההמתנה לתאורה חדשה בפארק חשוך. בשני המקרים, לראש העיר הבא של מקסיקו סיטי, כמו אחרים ברחבי העולם המתפתח, לא תהיה האופציה של התעלמות מהמדיה החברתית. שם אנשים בוחרים לדבר ולהגיב, ושם הם מצפים להישמע.

מאמרים קשורים: בקרוב עיריות יוכלו לוותר על שירות התלונות ולקבלן ישירות מטוויטר | על מה כבר אפשר להתלונן כשחיים בניו יורק? | ערים שמדברות באפליקציות | שיווק ערים ברשתות חברתיות | איפה אתה מרגיש הכי מאושר? התשובה באפליקציה

מודעות פרסומת

One Comment on “איך פייסבוק וטוויטר משפרים ערים מתפתחות”

  1. nattibaron הגיב:

    יהיה מעניין לראות את המעבר של ראשי ערים מתפקיד של מנהלים לתפקיד של מתאמים, המאפשרים לאנשים להתקשר ביניהם באמצעות המדיה החברתית.
    המודל של ראש עיר אחד פותר את כל הבעיות לא אפשרי. המודל של ראש עיר אחד המחבר בין אנשים שיכולים לפתור בעיות ומייצר קהילות אורגניות – הוא מדהים.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s