מה באמת קורה כשעיר נותנת תחבורה ציבורית בחינם?

כשז'אן פרנזסואה מייה התמנה לראש עיריית שאטורו (Châteauroux) בשנת 2001, מערכת התחבורה כבר התדרדרה רמה שמעטים בלבד השתמשו בה. כל אחד מ-49,000 תושבי העיר השתמש באוטובוס, באופן ממוצע, רק 21 פעמים בשנה, הרבה מתחת לממוצע של 38 נסיעות שנתיות בערים הקטנות של צרפת. ראש העיר החדש, חבר המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית, עשה מה משעטים מראשי הערים המתמודדים עם מערכות תחבורה נכשלות היו מוכנים לעשות: הוא אפשר שימוש בתחבורה בחינם.

מאז, העיר הצרפתית חסרת הייחוד הפכה לסמן בתחום מדיניות תחבורה ציבורית, שההתפתחות בה נבחנת מקרוב על ידי עשרות עיריות אחרות. על פי דוח שפורסם השנה, מספר הנסיעות לאדם זינק מ-21 נסיעות בשנה, ל-61. סך כל הנסיעות עלה ב-208% במהלך 11 שנה.

12 קווי האוטובוס בעיר, הנמצאת במחצית הדרך בין פריז ובורדו, הפכו לחינמיים ב-2001. זו לא היתה העיר הראשונה שמציעה תחבורה בחינם, אבל זו היתה הגדולה ביותר והיחידה שהפכה את כל מערכת התחבורה לחינמית. אבל העיר לא רק בדקה את תוצאות ביטול התשלום עבור השירות כניסוי חברתי, היא השתמשה בנסיעות החינמיות כדי להציל את מערכת התחבורה. בשנת 2002 כבר עלה מספר המשתמשים ב-81%.

אבל היו גם קשיים בדרך: עלייה במקרי וונדליזם ותלונות מנהגים כי נוסעי האוטובוסים התייחסו אליהם כמו נסיעה פרטית, וציפו כי יאפשרו להם לרדת בכל מקום, הן כמה דוגמאות. בסה"כ הפרויקט נחשב כהצלחה. ב-2008 העיתון השמרני לה-פיגרו דיווח כי ראש העיר הוא הפופולרי ביותר מבין ראשי הערים בצרפת בקרב ערים בסדר גודל דומה. הוא עדיין נמצא בתפקיד, וכן משמש כנציג האזורי לסנט הצרפתי.

המניעים להפיכת תחבורה ציבורית לחינמית הם ברורים. הגדלת מספר הנסיעות וצימצום התנועה, שיפור איכות הסביבה, ייעול המערכת, שירות טוב יותר לתושב, עזרה לשכבות חלשות והחייאת אזורים בעיר. אבל מסתבר כי המהלך גם כמעט ושילם את עצמו בעצמו. 47% מנוסעי התחבורה כבר היו משתמשים בה מבלי לשלם, והכרטיסים המשולמים כיסו רק 14% מההוצאות. על ידי הגדלה קטנה של מס התחבורה על עסקים מקומיים גדולים, ובמקביל צמצום ההוצאות על הפקת כרטיסים, טכנולוגיות כירטוס והתשתית האנושית של מכירת כרטיסים, העיר יצאה מורווחת מהתחבורה הציבורית בשנים 2003,4,5 ו-2007. משנת 2008 מערכת התחבורה עברה לניהול האזור (במקום העיר).

אבל לא כולם מתלהבים מהמהלך. רבים טוענים כי תחבורה בחינם אינה מתאימה לכל עיר. בערים גדולות, לטענתם, אין צורך לדרבן את התושבים להשתמש בתחבורה ציבורית, מכיוון ולרבים מהתושבים אין ברירה אלא להשתמש בה. כמו כן, בערים גדולות ההכנסות ממכירת כרטיסים מגיעים ל-30-40 אחוז מהכנסות התחבורה, מול 14% בלבד בשאטורו.

אזור אחר בצרפת, שהלך בעקבות הניסוי בשאטורו הוא Aubagne – אזור מטרופוליני עם כ-100,000 תושבים, המתחלקים ב-12 ערים באזור מרסיי. באזור יש תחבורה ציבורית בחינם משנת 2009, אז העיר העלתה את מס התחבורה על עסקים גדולים, וכיום זוהי אחת ממערכות התחבורה החינמיות הגדולות בעולם. מאז שבוטל התשלום עבור תחבורה ציבורית זינק השימוש בה ב-170%בשלוש שנים, והעומס על התחבורה בעיר ירד ב-10%.

הרעיון של תחבורה ציבורית בחינם עומד בפני במבחן הגדול ביותר שלו עד כה. בסוף השנה, העיר טאלין, אסטוניה, המאכלסת יותר מ-400,000 תושבים, תבטל את התשלום עבור שימוש בתחבורה ציבורית עבור תושבי העיר, ובכך תהפוך לעיר הגדולה בעולם המציעה תחבורה ציבורית בחינם.

מאמרים קשורים: טאלין – תחבורה ציבורית בחינם | מהפכת החנייה בציריך. שיעור לערים אחרות | בדנמרק הופכים את התחבורה הציבורית לסקסית | תושבי שיקגו מוזמנים לתכנן את אפליקציית התחבורה הטובה בעולם | איך ערים נלחמות במכונית הפרטית

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s