אם ניו יורק רוצה להפוך לעיר החכמה בעולם, איך היא תתכונן להוריקנים הבאים?

אחרי שבוע סוער, עשרות הרוגים, מיליונים מנותקים מחשמל, ונזק אדיר לתשתיות, ניו יורק, וערים אחרות מחפשות דרכים להתמודד עם השפעות שינויי האקלים, שימשיכו להכות בערים ובעוצמות גדולות יותר ויותר. העולם בשבוע האחרון היה מרותק להוריקן האחרון שהכה בחוף המזרחי של ארה"ב, ובעיקר לניו יורק, בשל החשיבות הסימבולית שלה, הצפיפות והריכוז שבה, ובשל הנדירות של הוריקנים הפוקדים אותה.

בקהילה המדעית קיימים רק מעט חילוקי דעות לגבי השפעת שינויי האקלים על תדירות ועוצמת הסערות בעתיד. ה-U.S. Global Change Research Program הודיע לאחרונה: "בהתבסס על מגוון של מודלים, סביר כי הסערות הטרופיות בעתיד יהיו עזות יותר, ארוכות יותר ועצמתיות יותר, וילוו ברוחות חזקות יותר, משקעים רבים יותר ועלייה רבה יותר בגובה פני הים". אם ניתן לצפות כי ערים כמו ניו יורק צפויות ליותר סערות מהסוג שהעיר חוותה השבוע, הכרח הוא לבדוק מה יכול להפוך ערים אלו לעמידות יותר בפני הסערות, ואיך הן יכולות להתכונן להשפעות ההוריקנים על האוכלוסייה והתשתיות.

אילו אינטרנט, GPS וטכנולוגיות סלולר היו זמינים בכל מקום, בכל חלק של העיר, כולל האזורים העניים ביותר, הייתה יכולה העירייה למפות הכל, ממקומות בסיכון כמו שכונות או נהרות, ועד למיקומם של מקלטים קרובים, אפשרויות התחבורה הקרובות והזמינות לכל מקום בכדי להתפנות מהעיר, ועד מקור המים הקרוב וכיוצ"ב. לו לכל התושבים הייתה גישה למכשירים המאפשרים GPS, תושבים במצוקה היו יכולים לקרוא לשירותי ההצלה ולסמן את מיקומם. התושבים גם היו יכולים לקבל עדכונים בזמן אמת, הרלוונטיים למיקום בו הם נמצאים.

כחלק מההכנות לסופות, משתקת העירייה את מערכת התחבורה של העיר מראש, בדרך כל שעות רבות לפני שהסופה מגיעה בכלל לקרבת העיר. הסיבה לכך היא כי לוקח למערכת התחבורה לפחות 8 שעות לשתק את פעילותה כליל. אבל אם כל מערכת התחבורה- אוטובוסים, רכבת קלה, רכבת תחתית – הייתה מחוברת למערכת דיגיטלית בזמן אמת, וניתן היה לשתק אותה כמו שמכבים אור בחדר, ניתן היה במקרה של סערות, פינוי או התקפת טרור לכוון מחדש את כל מערכות התחבורה, ולשנות את כיווני הנסיעה אל מחוץ לעיר.

למערכת תכנון הנסיעה בהלסינקי, לדוגמה, יש פרוטוקול מידע פתוח שמאפשר לאתרי העיר ומפתחים מצד שלישי להיכנס למערכת התחבורה ולספק מידע בזמן אמת על זמני הנסיעה. גוגל טרנזיט מציע שירות דומה עבור יותר מ-450 ערים ברחבי העולם. העיר לינקולן בנברסקה בוחנת מערכת תחבורה חכמה לשיפור היעילות על ידי מתן מידע בזמן אמת על מיקום האוטובוסים וכלי תחבורה אחרים.

רשתות החשמל בניו יורק מנתקות מראש, באופן יזום, חשמל מאזורים שונים בעיר המועדים לסכנה בזמן סערות. אחת הסיבות היא החשש מנפילת מתח החשמל בזמן שמישהו נמצא במעלית. אבל במקום לנתק אזורים שלמים בגלל חשש מבניינים בודדים, נערכות חשמל מתקדמות יכולות לאפשר לנתק בניין יחיד הנמצא בסכנה.

סערות קשות עומדות להיות דבר נורמלי בעתיד הקרוב, אבל גם במקומות שאינם מועדים סערות כאלה, כמו ישראל, יש צרות אחרות המחייבות לעיתים קשר מיידי עם אזרחים או פינוי תושבים. מערכות העיר חכמה, תחבורה חכמה, תשתיות חכמות יכולות להכין את הערים לאירועים מאתגרים כאלה, אבל גם יובילו לכלכלה עירונית טובה ויעילה יותר בשגרה ולפיתוח כלכלה חכמה והזדמנויות לייזמות וחדשנות.

מעבר לטכנולוגיות החכמות יש גם כמה רעיונות היכולים לעזור לניו יורק, וערים דומות, להתמודד הצפות בעתיד: שער ימי ומחסומי הצפה- באנגליה ובהולנד קיימות כבר מערכות דומות, המשמשות כחומה נעה הנסגרת בזמן הצפה ומונעת בעת עליית מפלס הים, את כניסה המים לאזור העיר. העלות המוערכת למערכת כזו בניו יורק היא כ-6.5 מיליארד דולר. מצד שני, נזקי הסופה האחרונה מוערכים בעשרות מיליארדים.

תשתיות מוגבהות- הרכבת התחתית של ניו יורק, הוצפה כליל בסערה האחרונה, וייקח ימים להחזיר את המערכת לפעולה תקינה. הגבהת הכניסות לתחנות יכולה לעזור במניעת הצפות כאלה בעתיד. בבנקוק, בנו בדיוק כך את תחנות הרכבת התחתית, במטרה למנוע חדירת מים בזמן הצפה. הכניסות מוגבהות בכמטר מהרחוב, וכוללות מחסומי מים הפועלים בעת הצורך. גם פירי האיוורור של תחנות הרכבת הם פתח אפשרי לחדירת מים, ומערכת התחבורה של ניו יורק כבר בחנה אפשרות להגביהן אל מעל למפלס הרחוב.

פיר איוורור מוגבה, וכניסה מוגבהת לתחנת רכבת בבנקוק

פיר איוורור מוגבה, וכניסה מוגבהת לתחנת רכבת בבנקוק

חוף מנהטן

חוף מנהטן

אחת הבעיות הגדולות ביותר של ניו יורק היא שהעיר נפגשת עם הים ללא כל אזור חיץ. הפיתוח מגיע ממש עד המים, ללא שטח טבעי, כמו חוף, המפריד בין השניים ומשמש כמחסום לגלים והצפות. אם ניו יורק יכולה הייתה לדמיין מחדש את קו החוף שלה, ולכולל חוף טבעי לאורכו, יכול היה הדבר לשמש כמגן לעיר ולצמצם את נזקי הסופות. מספר משרדי אדריכלים כבר נדרשו לנושא במסגרת תערוכה בשנת 2010 במוזיאון לאמנות מודרנית, והציעו רעיונות לקו החוף החדש לעיר.

מאמרים קשורים: הערים המובילות בהתמודדות עם שינויי האקלים | עיר חכמה- מה זה? ואיך מתחילים? | איך יראו הערים ב-2050 | הערים החכמות באות | ערי ארה"ב מאחדות מידע כדי להיות חכמות יותר | ניו יורק- המטרופוליס של מידע ההמון

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s