מדד מותגי המדינות CBI 2012/3, חלק ב': ישראל והמזרח התיכון

מדד מותגי המדינות, או CBI, של FutureBrand הוא מחקר עולמי המודד מדי שנה ומדרג תפישות עולמיות לגבי אומות בעולם- מהתרבות ועד התעשייה, הכלכלה ויוזמות מדיניות. המדד, על פי הדוח, מציג את האיכויות שאנשים מייחסים למקומות שונים ואת עוצמת התפישה לגבי אותו מקום, מה שנותן אינדיקציה לגבי החלטות שהם יקבלו בהקשר למקומות אלו, דבר שיש לו השפעה חיובית או שלילית על עתידה של כל מדינה. מעבר לתפישות הקיימות בהווה, הדוח גם מביט אל העתיד כדי להבין מה הם הדברים שיהפכו חשובים ויעצבו את ההחלטות שלנו בעתיד.

המזרח התיכון וצפון אפריקה (MENA) הוא אזור בתהליך שינוי. אזור הכולל יעדים אייקוניים, אתרים היסטוריים ואייקונים תרבותיים. האזור כולל מדינות הניצבות בפני קשיים בחיי היומיום, אבטלה עצומה, זכויות אדם מוגבלות, מלחמה, אלימות ושחיתות שלטונית נרחבת. בעוד ההשפעות של האביב הערבי נמצאות עדיין בהתפתחות, הדוח חוזה כי אירוע היסטורי זה ישמש זרז לתהליכי דמוקרטיזציה ברחבי האזור. בנוסף, עם המשך הגילויים של מקורות אנרגיה ברחבי העולם, מדינות באזור זה יתחילו לאבד מחשיבותן, מה שיעורר אתגר לחדשנות וגיוון.

המדינה המזח תיכונית בעלת הדירוג הגבוה ביותר המדד היא איחוד האמירויות הערביות (23), והשנייה היא ישראל (27). בהמשך המדד: טורקיה (45), קפריסין (47), עומן (55) ומצרים (58). סעודיה ומרוקו מדורגות  במקומות 60 ו-61 בהתאמה, לבנון וקטאר ב-71 ו-72, ירדן (76), בחריין (84), תוניסיה (91), אלג'יריה (101), סודן (103), סוריה (111) וסוגרות את הרשימה לוב (114), אירן (115), סומליה (116), פקיסטן (117) ואפגניסטן (118).

איחוד האמירויות הערביות (23) – המדינה המזרח תיכונית המופיעה ראשונה בדירוג הכללי, טיפסה מאז שנת 2010 5 מקומות (מהמקום ה-28) ומסומנת על ידי הדוח כאחת מ-15 מותגי העתיד. למרות גודלה הזעיר, המדינה מנהלת ומחויבת לצמיחה. בשנה האחרונה בלבד דיווחה המדינה על עלייה באוכלוסייה, תמ"ג ויצוא, שלווה בהשקעות אסטרטגיות ויחסי סחר. צמיחה זו יצרה מודל חזק של הצלחה למדינה קטנה ועשירה במשאבים.

טורקיה (45) – טיפסה מאז שנת 2010 ב-10 מקומות (מהמקום ה-55) ומסומנת על ידי הדוח כאחת מ-15 מותגי העתיד. טורקיה היא החביבה החדשה של חוגי הפוליטיקה, הכלכלה והתרבות. היא מציגה מודל מצליח של דמוקרטיה אסלאמית  ומוכיחה את חשיבותה מול האביב הערבי, עם קשרים טובים הן בעולם הערבי והן במערב. מעבר למדיניות החוץ, טורקיה היא מעצמה כלכלית עם יצוא חזק, קשר חזק לשווקי המערב, כוח אדם מיומן.

מצרים (58)– אחרי 6 עשורים של אוטוקרטיה בגיבוי הצבא, 2012 מסמלת תקופה חדשה במצרים, עם הבחירות הדמוקרטיות הראשונות לנשיאות. על מוחמד מורסי מוטלת האחריות של הגדרת העתיד של המדינה, והוא הצהיר כוונתו להגשים את המהפכה באמצעות יעדים של חופש ודמוקרטיה. איכות החינוך במצרים, יצירת מקומות עבודה ויצירת אקלים להשקעה, וכן שיפור הבטחון השקעה, גישה למשאבים ומסגרת חוקית חזקה- הם הצעדים שישפרו את עתידה של מצרים

קטאר (72) – כאחת  15 מהמדינות המסומנות על ידי הדוח כמותגי העתיד, קטאר מציגה ביצועים טובים בכל ששת מדדי העוצמה, ובמיוחד בכלכלה. קטאר הראתה את הפוטנציאל שלה כמנהיגה אזורית, וממלאת תפקיד מרכזי בבניית עתיד המזה"ת וצפון אפריקה ולוקחת על עצמה משימה מתמשכת של ישוב הסכסוכים בלוב ובסוריה. בנוסף, כבסיס הפעולה של אל ג'זירה, ומארחת משחקי גביע העולם ב-2022, קטאר צוברת כוח במדיה, ספורט ובידור בינלאומיים

תוניסיה (91) – מותג המדינה של תוניסיה נמצא בעלייה. עם כלכלה נפתחת, פזורה אמידה ומשכילה ומעבר מוצלח לדמוקרטיה. כיום תוניסיה מרוכזת בבניית סדר חדש המאזן את חופש הדמוקרטיה והדת ובמקביל מספק חופש נרחב יותר, שוויון וצדק. עם מפלגה אסלאמית מתונה בשלטון, ופרלמנט מתפקד, תוניסיה היא נקודת אור באזור- הוכחה כי האזרחים יכולים להשפיע על עתיד מדינתם.

סוריה (111) – סוריה צנחה בדירוג למקום 111 מהמקום ה-87 בו הייתה רק לפני שנתיים ב-2010. המדינה מסומנת בדוח כאחד המותגים הנמצאים בהתדרדרות, יחד עם רוסיה, אוזבקיסטן, פקיסטן ופרגוואי. סוריה, שבעבר הוכרה בזכות העושר הארכאולוגי שבה, האתרים ההיסטוריים ותרבות האירוח, צללה לתוך מחמת אזרחים, בה הנשיא אסד משתמש בכוח ברוטלי כנגד האזרחים המתקוממים. גם אם באשר אל אסד יפנה את השלטון בזמן הקרוב, ייקח לפחות עשור לבנות מחדש את המדינה ואת תדמיתה.

ישראל- דירוג בקטגוריות טובה לעסקים ומורשת ותרבות

ישראל- דירוג בקטגוריות טובה לעסקים ומורשת ותרבות

ישראל מדורגת במקום ה-27 במדד, אליו טיפסה מהמקום ה-30 בשנת 2010. ישראל אינה מצטיינת במדדים הנוגעים לחופש הדיבור, חופש פוליטי או סובלנות, וגם לא בממדים הקשורים לאיכות חיים כמו מערכת החינוך, בריאות, תעסוקה, ביטחון, רמת חיים או המקום הטוב לחיות בו.

לעומת זאת, בתחום "טובה לעסקים" ישראל מדורגת במקום ה-18, עם דרוג גבוה (13) בקטגוריית טכנולוגיה מתקדמת. תחום נוסף בו ישראל מצטיינת, באופן מסורתי, הוא תרבות ומורשת בו היא מדורגת במקום ה-8. עם זאת יש לציין כי זו ירידה חדה של 5 מקומות מהשנה שעברה. בתחום האמנות והתרבות מדורגת ישראל במקום ה-9, אותנטיות (8), היסטוריה (3).

גם בתחום התיירות ישראל לא מדורגת גבוה ברשימה, ובאזור המזה"ת בולטות איחוד האמירויות הערביות בדירוג 12 הכללי בתחום התיירות, וטורקיה במקום ה-25. ישראל כן מצוינת בתת הקטגוריות בתיירות במקום ה-14 באטרקציות שהיא מציעה, אבל לא בתחומי החופים, האוכל, הקניות, תמורה לכסף או חיי הלילה.

ישראל- דירוג בקטגוריות מורשת ותרבות

ישראל- דירוג בקטגוריות מורשת ותרבות

ישראל- דירוג בקטגוריות תיירות

ישראל- דירוג בקטגוריות תיירות

מאמרים קשורים: מדד מותגי המדינות 2012/3- המדינות המובילות | מדד מותגי המדינות 2011/2 | שדה התעופה העמוס בעולם ב-2015 יהיה במזה"ת | האם טורקיה תארח את האולימפיאדה ב-2020? | קטאר- אסטרטגיה למיתוג המדינה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s