מדד מותגי המדינות 2012/3, חלק א': המדינות המובילות

מותגי המדינות המובילים  2012-3

מותגי המדינות המובילים 2012-3

מדד מותגי המדינות (CBI) של FutureBrand הוא מחקר עולמי המודד מדי שנה ומדרג תפישות עולמיות לגבי אומות בעולם- מהתרבות ועד התעשייה, הכלכלה ויוזמות מדיניות. המדד, על פי הדוח, מציג את האיכויות שאנשים מייחסים למקומות שונים ואת עוצמת התפישה לגבי אותו מקום, מה שנותן אינדיקציה לגבי החלטות שהם יקבלו בהקשר למקומות אלו, דבר שיש לו השפעה חיובית או שלילית על עתידה של כל מדינה. מעבר לתפישות הקיימות בהווה, הדוח גם מביט אל העתיד כדי להבין מה הם הדברים שיהפכו חשובים ויעצבו את ההחלטות שלנו בעתיד.

שווייץ היא מדינה המרוכזת בתושביה ובצורכיהם כסמל ליציבות כלכלית, תרבותית וחברתית, המדינה מציגה כי פירות החופש, הסובלנות, השקיפות והקיימות יכולים לקדם מותג של מדינה, אפילו בתקופות כלכליות קשות.

התפקיד של שווייץ כמדינה עצמאית ואקטיבית בקהילה הבינלאומית העניקה לה את הגמישות לבנות שותפויות פרודוקטיביות ובריתות תוך שמירת הניטרליות ההיסטורית. המדינה היא גן עדן לארגונים בינלאומיים, מה שנותן לתושבי ואזרחי שווייץ גישה לגופים הבינלאומיים המובילים בעולם, כולל ארגון הסחר העולמי, הצלב האדום, הפורום הכלכלי הבינלאומי, והועד האולימפי הבינלאומי.

בניגוד לסערה הכלכלית במדינות השכנות, שווייץ הצליחה לשמר כלכלה יציבה ושומרת על עמדת הנהגה, ולמרות שמשאבי הטבע שלה מוגבלים, היצוא של התעשייה ממנה נשאר תחרותי. כלכלת המותרות בשווייץ חוותה זינוק הודות לזרם של תיירים מאסיה המבקשים להימנע ממכסים גבוהים במדינותיהם.

שווייץ טיפסה מקום אחד, אל המקום הראשון בדירוג בקטגוריית "איכות החיים". עם המחויבות השווייצרית לעמידות לטווח הארוך, היציבות המתמשכת, חזון המגובה במדיניות ממשלתית, תמיכה והשתתפות ציבורית רחבה, הפכה שווייץ למודל לתכנון אורבני ומקיים המכוון לעתיד, כמו גם למותג מספר 1 של רמת חיים והמקום הטוב לחיות בו.

שבדיה חוותה צמיחה כלכלית, במידה רבה בזכות המטבע העצמאי שלה (אינה חלק מגוש האירו) והיכולת לנהל מדיניות פיסקלית עצמאית. גמישות זו השתלמה למדינה, המדורגת חמישית בקטגוריית "טובה לעסקים". המוצרים השבדים החזקים וסקטור הבנקאות עזרו למדינה לצלוח את המשבר העולמי.

הביטחון הכלכלי מספק פלטפורמה ליצירת מערכת רווחה חברתית שהיא מהאפקטיביות בעולם. תושבי המדינה נהנים מרמת חיים גבוהה ביותר- שבדיה מדורגת רביעית בעולם ב"איכות חיים", עם רמת חינוך, תעסוקה, תוחלת חיים מהטובות ביותר.

הדאגה באשר למשבר הכלכלי באירופה ממשיך לגדול, והוא מלווה בירידה בביטחון בכלכלות אירופה. גרמניה היא היוצאת מהכלל: תפקידה כמנוע כלכלי הוא בולט. בעוד רוב הכלכלות האירופאיות הצטמצמו משנת 2008, גרמניה צמחה, ויצאה מהמשבר עם 3% עלייה בתמ"ג בשנת 2011. המדינה מדורגת במקום השלישי בקטגוריות "אקלים להשקעה" ו"טכנולוגיה מתקדמת", כמו גם דירוג במקום הראשון בקטגוריית "כוח אדם מיומן", ובסה"כ גרמניה מדורגת במקום השני ב"טובה לעסקים".

התפקיד שממלאת גרמניה בניסיון לייצב את אירופה, מקדם את מותג המדינה שטיפס אל המקום ה-7 השנה מהמקום ה-11 בשנה שעברה. התפישה לגבי "חופש פוליטי" בגרמניה זינק 12 מקומות אל המקום ה-3 השנה, ובקטגוריית "חופש הדיבור" עלתה גרמניה 10 מקומות למספר 7 הכללי. גרמניה גם שיפרה את התפישה לגביה בדירוגים של "איכות חיים", "רמת חיים" ו"המקום הטוב לחיות בו", וביצועים טובים בתחומי אפשרויות העבודה.

גרמניה ושבדיה מציגות איך מותג מדינה חזק יכול לעמוד בפני עתות מצוקה, על ידי יצירת סביבה בה אנשים יכולים להצליח. שתי המדינות פעלו כדי קדם ביצועים בכל תחום מתיירות, השקעות ועד מוצרים וכוח אדם.

ארה"ב היא ללא ספק מותג המדינה המוכר ביותר בעולם. מערכת האמונות וערכים, הכוללת חופש, דמוקרטיה, שאפתנות ואינדיבידואליזם הינם ערכי תרבות מובילים לייצוא, במקביל להיותה יעד פופולרי לביקור. הבחירה ההיסטורית של ברק אובמה לנשיר ב-2008 הזין תפישות מותג אלו, עם מה שנקרא "אובמה אפקט", והוביל לקבלה ותשומת לב מחודשת באידאולוגיות האמריקניות המסורתיות. באותה שנה, נהנה מותג ארה"ב משיפור משמעותי בתחומים שונים כמו "חופש פוליטי", "רמת חיים" ו"המקום הטוב לחיות בו".

עם זאת, עם משבר פיסקלי מתמשך בארה"ב ובאירופה, ההשפעה על ערכי המערב היא שלילית ברחבי העולם. אולי כתוצאה, מותג ארה"ב ירד משנת 2009 ב-8 מקומות בדירוג הכללי, עד למקום 8 השנה. כעת, לפני הבחירות בארה"ב, ברחבי העולם ובארה"ב עצמה ממתינים לראות מה יהיה הכיוון הפוליטי, חברתי ותרבותי שארה"ב תיקח.

מערכת הבחירות מעלה מתחים רבים אל פני השטח, מסוגיות פנימיות של כלכלה, אבטלה, הגירה ונישואין חד מיניים, ועד שאלות של מדיניות חוץ, והחוב הלאומי. כל זאת על רקע ירידה בדירוג ארה"ב בקטגוריות "איכות החיים", "רמת החיים", "תעסוקה" ו"המקום הטוב לחיות בו".

חברות אמריקאיות עדיין נמצאות בחזית הטכנולוגיה, בעיקר בתחומי המחשבים, רפואה, תעופה וטכנולוגיות צבאיות. כתוצאה, המדינה ממשיכה להיתפש במקום השני בדירוג "טכנולוגיות מתקדמות", מדד חשוב עבור מדינה המעוניינת לשמור על אטרקטיביות עסקית.

מותג ארה"ב חווה עלייה משמעותית בתחום "מורשת ותרבות" השנה, עם קטגוריית ה"היסטוריה" שטיפסה 8 מקומות, "אמנות ותרבות" 16 מקומות ו"אותנטיות" 13 מקומות. ארה"ב נתפשת כמותג חזק ביותר ומוערך מאד, וממשיך להיות מהמקומות הנשקלים לביקור, השקעה או רכישת מוצרים. ארה"ב היא המותג השני החזק ביותר במה שקשור לביקורים או יחסים כלכליים.

החשיבות של מותג ארה"ב לא נעלם מעיני הציבור האמריקאי או הממשל. למעשה, ממשלת ארה"ב העבירה את החוק הראשון המתייחס לדימוי של המדינה –  Promotion Act of 2009 the Travel – ליצירת ארגון ציבורי – פרטי המוקדש למותג ארה"ב, BrandUSA. בנוסף, השנה חשף הנשיא אובמה את האסטרטגיה הלאומית הראשונה לגבי תיירות, כ"שירות מספר 1 לייצוא". יוזמות אלה הניעו את קמפיין התיירות לארה"ב, שמנסה לקדם את דימוי המדינה בעולם.

בעוד המעמד הבינוני בעולם גדל, והשפעתו במקביל – בעיקר צבירת הכוח של אזרחים במדינות כמו סין, ברזיל והודו – התחרות על תיירים ועסקים נעשית חריפה עוד יותר. הבית הלבן מתכוון לנצל הזדמנות זו כדי לשפר את התיירות, במטרה להניע את הכלכלה במדינה ולשפר את תדמיתה.

בריטניה זכתה לכמעט 18 חודשים של חגיגות וסיקור בינלאומי. מהחתונה המלכותית באפריל 2011, לחגיגות יום ההולדת למלכה ביוני 2012, ועד למשחקים האולימפיים, בריטניה תפשה את עיניהם של מיליונים ברחבי העולם, וזכתה לשיפור משמעותי בדימוי המדינה, שהשפיע על חיי תושביה, מבקריה ומבקרים פוטנציאליים בדרכים רבות (מיתוג התיירות לבריטניה)

מותג בריטניה בקטגוריית "מודעות, הכירות והעדפת המותג" הוא מהחזקים בעולם. עם כ-900 מיליון צופים בטקס הפתיחה של האולימפיאדה, 6 מיליון מבקרים, ו-100,000 שעות כיסוי תקשורתי, המשחקים היו הזדמנות מצוינת להציג את המסורת הבריטית, הטקסים והנוסטלגיה, כמו גם הקדמה והשאיפות של בריטניה. טקס הפתיחה נחשב באופן כללי כהצלחה, וחגיגה של התרבות, המסורת הבריטית.

מותג בריטניה, שבשנה שעברה ירד בקטגוריית "מורשת ותרבות" הציג עלייה חזרה. בדירוג ה"היסטוריה" טיפס שני מקומות למספר 5, ובקטגוריית "אמנות ותרבות" שמר על המקום החמישי, ואילו בקטגוריית "אותנטיות" הוא עלה 18 מקומות אל המקום ה-22.

הימצאותו של הדגל הבריטי בכל מקום ומעבר לזמן עומד בפני איום, מול האפשרות שסקוטלנד תבחר בפרישה מהממלכה המאוחד לטובת עצמאות, במשא העם שיערך בסקוטלנד ב-2014, ויסיים 305 שנות איחוד באיים הבריטיים.

ישראל הגיעה בדירוג הכללי למקום ה-27. במאמר המשך אציג את הממצאים לגבי ישראל והמזרח התיכון

מדד מותגי המדינות 2012-3

מדד מותגי המדינות 2012-3

מאמרים קשורים: דירוג ערך 100 מותגי המדינה המובילים | דוח תחרותיות המדינות | המדינות הטובות ביותר לעסקים | איזו השפעה יש למדינות בעולם? | מדד מותגי המדינות 2011-2

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s