הדוח העולמי לחדשנות בקלינטק: דנמרק ראשונה, ישראל שנייה

חברת המחקר Cleantech Group פרסמה את הדוח העולמי הרביעי לחדשנות בקלינטק 2012. הדוח חוקר את מצב חדשנות הקלינטק בחברות סטארטאפ. "אנו מתמודדים עם מגוון של אתגרים בתחומי האקלים, האנרגיה והכלכלה. חברות סטארטאפ טכנולוגיות מספקות את אחד הכלים החשובים לפיתוח ומסחור חדשנות כדי להתמודד עם אתגרים אלה, תוך כדי יצירת ערך למשקיעים" מציין הדוח.

38 מדינות הוערכו בדוח, ב-15 אינדיקטורים המתייחסים ליצירה ולמסחור של סטארטאפים בקלינטק. המדד מדגיש את הטבע הגלובלי של החדשנות בקלינטק, עם חברות עולות מכל רחבי העולם. צפון אמריקה וצפון אירופה הן בעלות התרומה הרבה היותר ליצירת חדשנות בקלינטק, אולם איזור אסיה-פסיפיק לא מפגר בהרבה.

דירוג המדינות החדשניות בקלינטק 1-15

דירוג המדינות החדשניות בקלינטק 1-15

דנמרק היא הראשונה בדירוג, עם שילוב ייחודי של סביבה תומכת לסטארטאפים חדשניים בקלינטק, עדות לצמיחת סטארטאפים אלה כמו גם ניסיון רב במסחור החדשנות ופיתוחם להתאמה רחבה לשווקים, בעיקר בתחום הרוח. בפוסט קודם הצגתי את האופן בו דנמרק קיבלה החלטה אסטרטגית להתמקד בקלינטק ובמיתוג המדינה כ"מדינה ירוקה". סקנדינביה כולה מציגה ביצועים טובים, עם שבדיה ופינלנד במקומות  השלישי והרביעי. מדינות אלה חולקות עם דנמרק את הסביבה התומכת וריכוז גבוה של חברות קלינטק, אולם הן מצליחות פחות מדנמרק לפתח חדשנות קלינטק לשימוש מסחרי רחב.

דירוג המדינות החדשניות בקלינטק 16-30

דירוג המדינות החדשניות בקלינטק 16-30

ישראל מדורגת שנייה, כשהיא מובילה ביכולתה להצמיח חברות קלינטק חדשות. בהתייחס לגודלה, המדינה מייצרת מספר גבוה של סטארטאפים בעלי פוטנציאל גבוה עם השקעה נמוכה יחסית בתהליך החדשנות ממקורות ממשלתיים או פרטיים. עם זאת, ישראל חסרה את השוק המקומי ואת וההון כדי להביא את החדשנות הזו לידי מסחור. למעשה, למרות תמיכה ממשלתית דלה, ושוק מקומי זניח, מצליחה תעשיית הקלינטק הישראלית לפרוח. ההשתתפות הדלה וחוסר המנהיגות הממשלתית בתחום, לא מפריעה למדינת ישראל לשווק את עצמה כמדינה ירוקה, כפי שניתן לראות בקישור ובסרטון הבא:

סין והודו ממוקמות במקומות 13 ו-12, אבל בולטות כבעלות פוטנציאל לצמוח בשנים הקרובות. בעוד כרגע הן אינן מייצרות חברות קלינטק חדשניות חדשות במספרים גדולים, ביחס לגודל כלכלתן, הן כבר מרכזים חשובים לייצור קלינטק, וממשלותיהן נותנות תמיכה הולכת וגדלה, הון פרטי רב להשקעה, ושוק מקומי עצום.

נקודות הלחץ בתהליך הפיתוח

נקודות הלחץ בתהליך הפיתוח

ממשלות יכולות, על פי הדוח, להשפיע על חדשנות בקלינטק בכל אחת מ"נקודות הלחץ" המופיעות בתרשים. הדבר כולל: הוצאה על מחקר ופיתוח, מדיניות שעוזרת לטכנולוגיות לגשר על פער העלויות כדי להשיג תחרותיות, ומדיניות המשפיעה על כלכלת השווקים כדי לאפשר הטמעה רחבה.

מאמרים קשורים: מיתוג דנמרק- מדינה ירוקה | מיתוג ישראל – פתאום אנחנו מדינה ירוקה | קיימות 2030 והערכות ישראל לועידת האקלים | העיר הירוקה ביותר – אירופה | הערים המובילות בעולם בהתמודדות עם שינויי האקלים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s