מיתוג מבנים: הפונט של בורג' ח'ליפה, הבניין הגבוה בעולם

בורג' חליפה בדובאי הוא הבניין הגבוה בעולם כרגע, וכיאה לתואר הנכסף, מתכנניו התייחסו לכל פרט הקשור לאופן בו הוא נראה, עד לרמת הפונטים בחניון. חברת העיצוב האוסטרלית Emerystudio שנבחרה לעצב את מערכת השילוט ברחבי הבניין הענק רצתה לשלב טיפוגרפיה בערבית שתהייה ייחודית, קריאה, והרמונית כשהיא מוצבת ליד טיפוגרפיה באותיות לטיניות.

בשנת 1978, דר' מאמון סקאל, יליד סוריה ומעצב פונטים אמריקאי, יצר את הפונט הקרוי שיליה עבור חברה סעודית. לבקשת חברת Emerystudio, הוא שינה את הפונט לעיצוב עכשווי יותר הקרוי בורג' ח'ליפה שיליה.

"הייתי שמח לעלות לגג הבניין או להסתובב בו" אמר סקאל, שקיבל את הפרויקט בשנת 2006. "אבל כשהתחלתי לעבוד על העיצוב, הבנין התנשא לגובה 50 קומות בלבד, מתוך 160 סה"כ, ובמהלך החודשים בהם עבדתי על העיצוב ועד שאושר, הסתיימה בניית 50 קומות נוספות. כל ההשראה היתה מבוססת על תיאורים ודימיון".

עבוד סקאל, שלמד ארכיטקטורה, לדמיין בניין לא גמור לא הייתה בעיה. מעבר לכך, כשמעצבים פונט כזה, השיקולים המרכזיים הם של פרקטיות. "אם אתה נוהג בחניון הבניין, אתה רוצה לקרוא את שלטי היציאה ללא בלבול" הוא אמר. "מצד שני, הפונט יהיה בשימוש בכל הבניין במשך שנים, והוא צריך לשמור על רעננות, עכשוויות, ואיכות שמעבר לזמן ושלא יתיישן." כל השילוט בבורג' ח'ליפה הוא דו לשוני, כשאנגלית וערבית מופיעים זה לצד זה באותה רמה היררכית. Landor Associates פיתחה את זהות המותג עבור בורג' ח'ליפה ובחרה את הפונט הלטיני (Foundry Sans) לשימוש בפרויקט. החברה גם בחרה פונט בערבית, אולם Emerystudio רצתה משהו שונה עבור השילוט. Emerystudio החליטה כי שיליה יעבוד טוב יותר בשילוט עם תאורה אחורית, האותיות הן צרות כך שאורך השורה ביחס לגובה יהיה מצומצם יותר.

עיצוב פונטים בערבית לא היה תחום ידוע עד לאחרונה, אולם בשנים האחרונות, במקביל לפיתוח הכלכלי המואץ במזרח התיכון, יש עניין גדל והולך בשפה הערבית, במקביל לרמת העיצוב בכלל בעולם הערבי שהופך מתוחכם מאד. זוהי תקופה מעניינת במיוחד למעצבים בשפה הערבית, ועיצוב פונטים בערבית מחייב התייחסות לאתגרים ספציפיים, שחלקם מוכרים לנו מהעברית, אולם זרים מאד לעולם המערבי המורגל לאותיות לטיניות בלבד.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: הבניין הגבוה באירופה – שארד לונדון | המגדל הגבוה בעולם- טוקיו | מיתוג מרכז הסחר העולמי- ניו יורק | האם ניתן למתג עיר עם פונט בלבד? | כמה גבוה אפשר לבנות? וכמה נמוך..?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s