דו"ח תחרותיות המדינות 2012-2013. הפורום הכלכלי העולמי

#1 שווייץ – נותרה מדורגת ראשונה. החוזקה המשמעותית ביותר של המדינה קשורה לחדשנות ויעילות שוק העבודה, כמו גם התיחכום של המגזר העיסקי. מכוני המחקר השווצריים הם בין המובילים העולם, ושיתוף הפעולה החזק בין תחומי האקדמיה והעסקים, יחד עם השקעה גבוהה במחקר ופיתוח מבטיחים שהרבה מהמחקר הזה מתורגם לתהליכי ומוצרי שוק. הייצור מחוזק על ידי מגזר עסקי המציע הזדמנויות הכשרה מצוינות, הטמעה של טכנולוגיות חדשות. מוסדות הציבור בשווייץ הם מהיעילים והשקופים ביותר בעולם (מקום 5). התשתית מצוינת (#5), שוק הסחורות (#7) ושוק פיננסי מפותח (#9).

#2 סינגפור – מציגה ביצועים יוצאים מן הכלל בכל התחומים. היא מדורגת בשלישיה הראשונה ב-12 קטגוריות במדד. המוסדות הציבוריים והפרטיים מדורגים במקום הגבוה בעולם זו השנה החמישית ברציפות. סינגפור מדורגת ראשונה ביעילות המוצרים ושוק העבודה שלה, ומדורגת 2 במונחים של שוק פיננסי ופיתוח. התשתית מדורגת במקום השני בעולם, עם כבישים, נמלים ותחבורה אווירית מעולה. בנוסף, התחרותיות מחוזקת על ידי מיקוד רב בחינוך.

#3 פינלנד – עלתה מקום אחד בדירוג משנה שעברה בזכות שיפורים בתחומים שונים. כמו מדינות אחרות באזור למדינה מוסדות ציבוריים המתפקדים היטב ובשקיפות (#2). המוסדות הפרטיים (#3) הם גם בין הטובים בעולם ומנוהלים באופן האתי ביותר. פינלנד מדורגת ראשונה בעולם הן בבריאות והן בחינוך יסודי, וכן זוכה לדירוג גבוה בחינוך המתקדם. התוצאה של ההתמקדות בחינוך במהלך העשורים האחרונים, הוביל לכוח עבודה מיומן וגמיש לשינויים, המשלב טכנולוגיה גבוהה וחדשנות. פינלנד היא מהמדינות החדשניות ביותר באירופה, ושנייה רק לשוויץ.

#4 שבדיה – ירדה מקום אחד מהשנה שעברה (לטובת פינלנד). כמו שוויץ, המדינה שמה דגש רב על יצירת תנאים לצמיחה המובלת על ידי חדשנות. איכות המוסדות הציבוריים גבוהה מאד, עם יעילות רבה, בטחון ושקיפות. מוסדות פרטיים מקבלים גם הם ציונים מצויינים, עם חברות המציגות התנהגות אתית למופת. המדינה ממוקדת מאד בחינוך ומוכנות טכנולוגית (#1). שבדיה פיתחה תרבות עסקית מתוחכמת מאד (#5) והיא מהמדינות החדשניות ביותר בעולם (#4).

#5 הולנד – ממשיכה להתקדם במדד, ועלתה השנה למקום החמישי. ההתקדמות משקפת התחזקות מתמדת בחדשנות כמו גם בהתייעלות ויציבות השוקים הפיננסיים. תחכום השוק העסקי מדורג במקום הרביעי בעולם, והחדשנות (#9). מערכת החינוך המעולה ויעילות השווקים מועילים מאד לפעילות העסקית. איכות התשתיות במדינה היא מהטובות בעולם במיוחד בתחומי הים, אוויר ורכבות.

#6 גרמניה – נשארת במקום השישי. מדורגת #3 בתחום התשתיות. שוק הסחורות יעיל ותחרותי מאד, ומאופיין בשליטה מועטה של חברות גדולות (#2). המגזר העיסקי מאד מתוחכם בעיקר בנוגע לתהליכי ייצור והפצה, וחברות גרמניות הן מהמובילות בעולם בחדשנות, משקיעות הרבה במחקר ופיתוח (#4) ומציגות רמה גבוהה של חדשנות (#3). מאפיינים אלה מאפשרים לגרמניה להנות מגודל השוק שלה (#5), המבוסס על שוק מקומי גדול וייצור רב.

#7 ארה"ב – ממשיכה בהתדרדרות שהחלה לפני מספר שנים, ויורדת השנה בעוד שני מקומות. חברות אמקיראיות הן בעלות תחכום רב וחדשניות מאד, ובתמיכת אוניברסיטאות מעולות המשתפות פעולה עם המגזר העסקי במחקר ופיתוח. שוק העבודה גמיש, וההזדמנויות שהוא מציע בשל גודל השוק המקומי הוא הגדול בעולם. עם זאת, במונחים של אמון בפוליטיקאים במדינה ארה"ב מדורגת 54. החוסר ביציבות בתחום המקרוכלכלה נותרת החולשה הגדולה ביותר של ארה"ב, ובתחום זה דירוג המדינה צנח מהמקום ה-90 למקום ה-111

#8 בריטניה – עלתה השנה בדירוג 2 מקומות. המדינה שיפרה ביצועים במספר תחומים והתחזקה ביעילות שוק העבודה (#5), תחכום (#8) וחדשנות (#10). השוק הפיננסי גם כן ממשיך בהתאוששות (#13), וגודל השוק מדורג במקום השישי בעולם. עם זאת, האקלים של המקרוכלכלה ירד בדירוג מהמקום ה-85 למקום 110, ומשקף ירידה בתחרותיות.

#9 הונג קונג – הכלכלה האסייתית השנייה בעשיריה הראשונה (אחרי סינגפור). הונג קונג הציגה ביצועים טובים בתחומי התשתית, שווקים פיננסיים (#2), יעילות גבוהה ויציבות וביטחון במערכת הבנקאית. שוק סחורות דינמי ויעיל (#2), ושוק עבודה (#3) מעולה מוסיפים לביצועי הכלכלה. עדיין יש מקום לשיפור בהשכלה גבוהה (#22) וחדשנות (#26)

#10 יפן – ירדה מקום אחד מהמדד של שנה שעברה. המדינה ממשיכה להינות מתחרויות גבוהה בתחכום העסקים (#1) וחדשנות (#5). הוצאות חברות על מחקר ופיתוח נותר גבוה מאד (#2).

#26 ישראל – ירדה השנה 4 מקומות בדירוג, והפכה מגמת עלייה שנמשכה מספר שנים. החוזקה העיקרית של ישראל נותרה החדשנות (#3), המבוססת על עסקים חדשניים ונהנית מהיוקרה של מכוני מחקר עולמיים. החדשנות של ישראל משתקפת במספר הפטנטים הרב (#4). הסביבה הפיננסית החיובית (#3), תרמה להפיכת ישראל לחממה טכנולוגית. האתגרים בשימור ושיפור התחרותיות של ישראל קשורים בצורך בהמשך שיפור המוסדות (#34) ושיפור החינוך. אם לא יטופל, חינוך לקוי, במיוחד במתמטיקה ומדע (#89) עשויים לפגוע באסטרטגיה מבוססת החדשנות בטווח הרוך. כמו בשנים קודמות, המצב הבטחוני מוסיף להיות שביר ומטיל עלויות גבוהות על עסקים (#65). מקום לשיפור קיים גם בתחום המקרוכלכלה, בו משמעת תקציבית וצמצום החוב הלאומי יעזרו למדינה להשיג יציבות ולעזור לכלכלה לצמוח.

מאמרים קשורים: דירוג ערך 100 מותגי המדינה המובילים | דירוג המדינות התחרותיות ביותר | דירוג הערים התחרותיות ביותר | המדינות הטובות ביותר לעסקים | המדינות העשירות בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s