תושבים עושים את הרחובות טובים יותר בסן פרנסיסקו

צמיחת התנועה למען המידע החופשי לימדה דור שלם של תושבי ערים שיש להם את הזכות לבחון את פעולות הממשל המקומי, לזהות בעיות ולעזור לפתור אותן. בעולם הדיגיטלי, המשמעות של הדבר הוא היחסים בין עיריות ותושבים שהשתנו מאד בשנים האחרונות. אבל מה קורה כשתושבים רוצים להשפיע גם על המרחב הפיזי של העיר, ועל המרחב הציבורי בו? הנה כמה דוגמאות לכך:

סן פרנסיסקו החליטה לשדרג את הרחובות שלה ואת המרחבים הציבוריים על בסיס המלצות התושבים. פרוייקט ה-Better Streets של סן פרנסיסקו הוא יוזמה שאפתנית במונחים של עיצוב מרחבים ציבוריים וכן של שילוב התושבים במהלך. בפוסט קודם הצגתי את כיבוש המדרכות בסן פרנסיסקו והפיכתם לפארקים קטנים, אבל המגמה מתרחבת.

העירייה השיקה אתר חדש שיעזור לתושבי העיר לנצל את משאבי העיר ולתכנן את הרחובות בשכונותיהם ולהוסיף להם מקומות חנייה, חנייה לאופניים, צמחייה, אמנות, מדרכות משופרות, תשתיות ירוקות, ואפילו רשיונות לאירועים ללא מכוניות. האתר הוקם בשיתוף חברת התחבורה העירונית, אגף התכנון בעירייה, אגף העבודות הציבוריות והועדה לשירותים ציבוריים.

ג'ואנה לינסגן מאגף התכנון אמרה: "לפני הקמת האתר, המידע הזה לא היה זמין. לעבור את התהליך, מישהו היה צריך ליצור קשר עם מחלקות שונות בעירייה. אנשים אולי חושבים שאין להם את היכולת לעשות זאת, אבל אם הם רוצים, הם יכולים לבקש חנייה, להוסיף מתקני חניית אופניים או להוסיף צמחייה לשכונה שלהם, לפני העסק שלהם, ואנחנו מנסים לתת להם את כל המידע כדי לעשות זאת". הגישה הקלה לרשיונות מקלה את התהליך של פתיחת ירידי רחוב, ועוד אירועים קטנים, ללא מכוניות כמו Sunday Streets, שקיבל אתר ייחודי, ושגרסה שלו התפתחה בערים שונות.

Park(ing) Day היא יוזמה נוספת שאומצה בסן פרנסיסקו, והיא מתקיימת בערים רבות סביב העולם, ועוזרת לאנשים לדמיין מחדש מה ניתן לעשות את מקומות החנייה בעיר, והפיכתם לפארקים, מגרשי משחקים, בתי קפה זמניים וכל דבר אחר ממה שתוכננו מלכתחילה.

המגמה המתפתחת משקפת תפיסות חדשות ומתפתחות ביחסים שבין עיריות לתושבי הערים, שלפיהן העירייה יכולה להיעזר בתושבים בתכנון העירוני באופן הרבה יותר משמעותי משנעשה בעבר, ולא להתייחס אליהם כנתינים הסרים למרות העירייה, ואילו התושבים, בהיתנן להם ההזדמנות והאמצעים הופכים להיות פעילים ומעורבים הרבה יותר, במה שקורה בעיר או בשכונה שלהם.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: למה הרחובות שייכים למכוניות ולא לאנשים? | אם אפשר לשלם עבור חנייה לפני הבית, למה אי אפשר לשלם כדי לשתול שם עץ? | איך כיכרות תורמות או מזיקות לדמוקרטיה? | מלון שהוא כל השכונה | עיר ללא מכוניות, כל יום ראשון בבוגוטה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s