פרויקט סקולקובו: האם רוסיה תצליח לייצר סיליקון ואלי משלה?

הסיליקון ואלי של העתיד עשוי להיות מחוץ לקליפורניה, או אפילו ארה"ב. ממשלת רוסיה שופכת מיליארדים של דולרים, בשיתוף סיסקו ויבמ, בניסיון להקים מרכז טכנולוגי בפאתי מוסקבה.

היעד המרכזי של עיר החדשנות מחוץ למוסקבה, המכונה פרויקט סקולקובו, הוא לבנות עיר חכמה, ומרכז דינמי למיזמי טכנולוגיה. סקולקובו היא דוגמה נוספת לניסיונות ברחבי העולם, להקים גירסאות מקומיות של סיליקון ואלי, לאחר ניסיונות דומים בהודו (קמטקה), טאיוואן (היסינצ'ו), אירלנד ועוד.

ממשלת רוסיה כבר השקיעה בפרויקט כ-330 מיליון דולר בשנת 2011, וצפויה להשקיע עוד כ-4 מילאירד דולר עד שנת 2013. לעיר החדשה כבר יש מרכז אקדמי, שהוקם על פי המודל של סטנפורד והושפע מ- MIT, הקרוי בית הספר לניהול סקולקובו מוסקבה. מעבר למרכז האקדמי, עיר החדשנות סקולקובו היא מרכז חדשנות מתוכנן עם שאיפות גדולות.

"סקולקובו היא יותר מפארק מדע או טכנולוגיה: זו עיר לכל דבר, אבל עיר מיוחדת בה יצירתיות היא החוק יותר מאשר דבר יוצא דופן, ואב טיפוס לעיר העתיד. מרכז החדשנות יבטיח תנאים אופטימליים למחקר ועסקים וכן יצור סביבה עירונית עשירה ואסטתית שתהיה נוחה לתושבים ומבקרים. עמוד השדרה של העיר תהיה האוניברסיטה ופארק הטכנולוגיה. לצידם יהיו מרכז קונגרסים, מבני משרדים ומעבדות, דירות, מרכזי כושר וחנויות."

"עיר העתיד" הזו תאכלס בסופו של דבר כ-30,000 יזמים וממציאים. סקולקובו מתכוונת לבנות סביבת עבודה מקוונת המתוכננת להאיץ חדשנות במידע וטכנולוגיות תקשורת, ביוטק, חלל, טכנולוגיות אנרגיה יעילה, וטכנולוגיות גרעין. כדי לעודד סטארטאפים להשתתף, קרן סקולקובו מציעה מענקים, פטור ממסים, וגישה למתקני ושירותי החדשנות שלה. העיר מצהירה כי היא כבר משמשת בית ליותר מ-330 סטארטאפים בתחומים אלה.

סיסקו, השותפה בפיתוח העיר החדשה, מכינה תכנית אב טכנולוגית עבור סקולקובו, הכוללת תשתית שתאפשר לסקולקובו להיות מרכז חדשנות וירטואלי ללא גבולות. מוהסין מואזימי, סמנכ"ל בסיסקו אמר לאחרונה: "רוב המרכזים התעשייתיים בזמן האחרון התייחסו לטכנולוגיה כתעשייה שיש למשוך או לתמוך בה, יותר מאשר כזרז לפיתוח וצמיחת העיר עצמה. סקולקובו הוירטואלית היא הזדמנות מצויינת לנצל את ההזדמנויות של כלכלה דיגיטלית במונחים של שיתוף פעולה, וירטואליזציה, ושותפות במשאבים בכדי לייצר יכולות וחדשנות בסקולקובו."

אין להטיל ספק ביכולת של סיסקו, עם המימון של ממשלת רוסיה, להקים תשתית ל"עיר העתיד". יתכן והשאלה הגדולה יותר, ומהותית לא פחות, היא האם התכניות השאפתניות יצליחו לייצר תרבות יזמית ואווירת חדשנות כמו אלה הקיימות בסיליקון ואלי, בעיקר עם הבדלים התרבותיים בין רוסיה לארה"ב בשילוב עם בעיות שחיתות (רוסיה מדורגת בין המדינות המושחתות ביותר בעולם), וסימני שאלה פוליטיים.

מאמרים קשורים: בברצלונה נכתבים הכללים לערים חכמות | מערכת ההפעלה לערים חכמות | 100 מיליון הסנסורים שעושים עיר חכמה | איך בונים עיר חכמה? מהיסוד. | עיר העתיד כבר כאן, בקוריאה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s