לדמיין מה בניין עירייה יכול להיות, ולא מה הוא אמור להיות

זו לא מקטרת, רנה מגריט

זו לא מקטרת, רנה מגריט

מסמכי התחרות לתכנון הקומפלקס המוניציפלי באזור ברוגס (Bruges) בבלגיה הכילו את המשפט: “Ceci n’est pas … een administratief centrum”, כהתייחסות לציור הידוע של מגריט הכולל את המשפט (המכונן בעולם האמנות המודרנית): "ceci n'est pas une pipe" (זו לא מקטרת) המלווה ציור של מקטרת. מגריט רצה לומר כי ציור של מקטרת אינו מקטרת, ולפתוח לדיון את המשמעות והתפקיד של הייצוג באמנות.

ההצעה הזוכה של Carlos Arroyo, הצליחה לערער כל סטריאוטיפ הקשור למבנה עירייה. "הם רצו מהמתכננים לחשוב מה בניין עירייה יכול להיות, ולא להניח מה הוא אמור להיות" אמר הארכיטקט הספרדי. "היה להם חזון למקום פתוח, מקום ציבורי עבור ממשל שקוף. זה היה מאד ברור בתדריך". הארכיטקט הוסיף מוטו משלו: ע"שה מעט כדי להשיג הרבה" לפרויקט, דוגמה מצויינת לשימוש מחדש במבנה, תוך מחשבה, אחריות, שכייף להיות בו אבל אינו חמוד מדי, משחקי אבל לא מתחנף.

המבנה בן ה-11,000 מ"ר (שימש בעבר גם את חברת קוקה קולה) היה הבסיס, והאדריכל רצה לשמור אותו קרוב למקור עד כמה שניתן. "אם נהרוס בניין קיים כדי לבנות חדש נשתמש ביותר אנרגיה ומשאבים משבניין יעיל ככול שיהיה יחסוך אי פעם" הוא אמר. מזג האוויר הבלגי היה פקטור חשוב נוסף בתכנון, "חשבנו שהבלגים כבר התרגלו אליו, אבל כל מה ששמענו היו תלונות על הגשם" הוא אמר. תקרה בגובה 9 מטרים אפשרה דרך מיוחדת לחבר את כל האלמנטים מבפנים החוצה. "חשבתי שמקום ציבורי מוגן המחבר את כל האלמנטים של ה"קמפוס", יחד עם תאורת לד בין העננים, יהיה רעיון טוב. ייצוג זה של הטבע ממשיך גם אל מחוץ למבנה, עליו מודבק הדפס של יער "דרך פשוטה ויעילה להתמודד עם החזית המכוערת" הוא אמר.

האדריכל ארויו העביר כחצי שנה בסדנה עם עובדי המקום "כדי להגיע לארגון הנכון ביותר במונחים של זרימת העבודה, פרטיות, אפשרות להתפתחות, תחזוקה ואקוסטיקה" הוא אומר. "זה צריך היה להיות חלל מלהיב שאנשים יכולים להיות גאים בו".

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: מיתוג מחדש לבריסל | נתניה- בניין עירייה חדש, ספריה מרכזית, מגדלים וכיכר | הבניין החדש של עיריית תל אביב | אשקלון מעלה הילוך- מיתוג עיר, בניין עירייה חדש ומרכז אמנויות

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s