כשציונות פוגשת את המחאה החברתית. העיר החדשה "חלוצה"

לשמואל דריילינגר, יזם חברתי, קבלן, איש תאטרון ואמן, בן 65, יש חזון המלווה אותו משנת 1982: הקמת עיר חכמה, בחולות חלוצה בנגב, לקידום השלום ורווחת האזור. במשך כ-30 שנה, פנה למאות גורמים, מוסדיים, ממשלתיים ופרטיים, בארץ ובעולם, בניסיון לקדם את הרעיון, אך מלבד הסכמה גורפת בצורך בפיתוח הנגב, לא קודם דבר בפועל. בשנת 2008 הוא הקים את עמותת pioneers of peace להתנעת החזון וקבלת הסכמה לאומית.

חלוצה, או אלוסה, הייתה עיר נבטית, כ-20 ק"מ דרומית-מערבית לבאר שבע. העיר הוקמה במאה ה-3 לפנה"ס כתחנה לאורך דרך הבשמים. היא שגשגה בתקופה הנבטית ובתקופה הרומית, והייתה לבירת מחוז בתקופה הביזנטית. בניגוד לערים אחרות בנגב, חלוצה לא ננטשה עם הכיבוש הערבי. העיר השתרעה על שטח של יותר מ-1,000 דונם ונראה שלא נהרסה אלא נקברה ברובה מתחת למעטה של חול. בשנת 2005  הוכרזה חלוצה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ביחד עם שבטה, עבדת וממשית, כחלק מדרך הבשמים.

לאחרונה הצטרפו אל דריילינגר מאמינים נוספים ברעיון, בינהם השחקנית סמדר קלצ'ינסקי והעתונאית והפרסומאית מירב הראל. הצוות הקים אתר אינטרנט ייעודי ודף פייסבוק, מתוך מטרה לשווק את רעיון העיר החדשה לציבור, לאסוף תומכים וכן לגייס כספים כדי להניע את היוזמה לפעולה מעשית על בסיס תמיכה ציבורית.

על פי התכנית, העיר החכמה "חלוצה" תיבנה על פני שטח של 300,000 דונם באזור "חולות חלוצה". שטח זה ממוקם דרומית לרצועת עזה ומזרחית לגבול ישראל-מצרים. האזור ממוקם בגובה פני הים מה שמקנה לו מאפיינים גיאוגרפיים של אזור השפלה, הנוחים מבחינה התיישבותית. חולות חלוצה הוכרזו בעבר כשמורת טבע על מנת למנוע פגיעה בשטחי בעלי החיים והצמחים המוגנים הגדלים באזור, מפני בניה ושימוש זר. בפועל משמשים חולות חלוצה כשטח אש של צה"ל.

במי הקרקע של חולות חלוצה ממוקם מאגר מי תהום מלוחים המכיל כמות מים כפולה מזו שבכנרת. שימוש בטכנולוגית התפלה מתאימה לאזור תעניק לעיר ולתושביה את כל צורכי המים ותאפשר הקמת עיר אואזיס משופעת באגמים.

החזון לעיר החכמה חלוצה, כולל כינון צדק וחתירה למען רווחת הכלל. חלוצה שמה לה למטרה לתקן פערים כלכליים וחברתיים קיימים, תוך יישום עקרונות של אינטרסים משותפים, אחריות, שקיפות וישות בטחונית קיבוצית אחת. עקרונות אלו ממחישים כי תלות הדדית היא המציאות הנחוצה כיום לקידום האנושות. הפתרונות שמגיעים בצורה זו הם אמיתיים באופן שבו הם עובדים – הם אינם נכפים מלמעלה אלה צומחים מתוך ההמון! זו גם הדרך הנכונה לחשוב על דמוקרטיה. בעיר חלוצה לכל תושב ותושב יש קול שווה וזכות הצבעה שווה בהתנהלות השוטפת של העיר. ניהול העיר חלוצה מושתת על שימוש בדמוקרטיית המונים ועל חוכמה קולקטיבית, המעלה את הסיכויים לאמץ מדיניות טובה.

מעבר לבנייה, לארכיטקטורה החדשנית, לתשתיות המתקדמות, לטכנולוגיות המובילות  ולמרכזי הפיתוח השונים שתכיל העיר, התוכנית מכילה שני אספקטים לא פחות חשובים – דאגה לאדם שתבוא לידי ביטוי בהתנהלות השוטפת של העיר הכוללת בין היתר הקשבה מלאה לצרכי התושבים, ודאגה לסביבה שתבוא לידי ביטוי בשימוש באנרגיות מתחדשות בלבד, מחזור מלא ברמה הפרטית והציבורית, תחבורה חשמלית וטיפוח חקלאות מדברית אורגנית.  כעיר שחוקקת על דגלה דאגה הן לאדם והן לסביבה, יעשה שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר לייצור מערכות אנרגיה מתחדשת (סולארי, גיאותרמי, רוח), לרווחת תושבי העיר, שימוש באנרגיה ירוקה בלבד ופיתוח תשתיות רשתיות שתומכות במיחזור מלא.

צוות העיר חלוצה מזמין את כל מי שהרעיון מעניין אותו, ליצור קשר באמצעות האתר או דף הפייסבוק

מאמרים קשורים: איך בונים עיר חכמה? מהיסוד. | מיתוג העיר שעוד לא קיימת | 100 מיליון סנסורים שעושים עיר חכמה | בברצלונה כותבים את הכללים לערים חכמות | מגפת המיתוג של ערי הדרום

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s