מדוע הרחובות אינם שייכים לאנשים, במקום למכוניות? הכיבוש מחדש של הרחובות

בשבע השנים האחרונות הייתה לונדון עסוקה בארגון המשחקים האולימפיים. כעת, עם תחילתם, המחשבות נעות לעבר העתיד, ומה הוא צופן ללונדון. כיצד העיר תשמר את המומנטום וההתלהבות שהציתה האולימפיאדה בעיר, ואיך תכנון העיר ישפר את איכות החיים של התושבים. דרך אחת לטפל במרכז העיר יכול לספק הזדמנות לשנות את הסביבה העירונית באופן יסודי, ולהוות דוגמה לערים אחרות המבקשות להחיות אזורים עירוניים צפופים.

חלק גדול מהדיון לגבי העתיד של לונדון מתמקד הצורך בתשתיות חדשות: רכבת מהירה, שדות תעופה (שדה תעופה חדש בלונדון נמצא בתכנון), מערכות הכרחיות (מנהרה חדשה מתחת לנהר התמזה) וכדומה. אבל מעבר לפרויקטים הענקיים האלה, יש גם מבט אל איכות החיים העיר. במרכז ההיסטורי של לונדון, הסיטי, אין פארקים ציבוריים. ידוע כי לשטחים פתוחים יש תרומה כלכלית, פסיכולוגית ואקולוגית, שכל אחת מהן תורמות לאיכות החיים בעיר. אולם בעיר ההיסטורית והצפופה, בה כל פיסת אדמה כבר מנוצלת, איך ניתן לייצר שטחים פתוחים חדשים?

ערים סביב העולם כבר החלו להפנות את תשומת ליבן לשטחים הנרחבים המוקדשים לכבישים כדי לספק את צרכי המכונית הפרטית. תנועות Reclaim the Streets ו- Critical Mass מייצגות את הלחץ הגובר במקומות רבים לשימוש טוב יותר בשטחים הציבוריים המוקדשים כיום לכבישים. אנרכיסטים שואלים את השאלה הבסיסית: מדוע הרחובות אינם שייכים לאנשים, במקום למכוניות?

22nd_parklet סן פרנסיסקו

22nd_parklet סן פרנסיסקו

בשנה האחרונה, “parklets” עורר עניין בערים כמו וונקובר, פילדלפיה ושיקגו. פארקלטס היא מחאה, פארק אורבני קטן הכולל צמחים ומקומות ישיבה, המוקם בדרך כלל בתוך חניון. כשאנשים רואים וחווים את הפארקלטס, הם מבינים את הערך של שטחים פתוחים המציעים איכות חיים. פארקים, אפילו בסדר גודל קטנטן, הם מקומות בהם אנשים רוצים להיות, בעיקר באזורים עירוניים צפופים. סן פרנסיסקו במיוחד מאוהבת ברעיון, ולאחרונה השיקה יוזמה של Pavement to Parks (מדרכות לפארקים) עם מטרה להשיב לציבור 25% מהשטחים המשמשים כיום לרחובות בעיר.

guerrero_park סן פרנסיסקו

guerrero_park סן פרנסיסקו

בלונדון, המגמה לשפר את איכות חווית הולכי הרגל אינה חדשה, אולם היא נעשית עכשיו יותר שאפתנית. העירייה בדקה את האפשרות לסגור רחובות קניות קטנים, וגילתה כי הדבר מגביר את התנועה הרגלית. כשרחוב אוקספורד נסגר לתנועת כלי רכב, נוספו אלפי מבקרים נוספים לחנויות ברחוב. הסגירות הזמניות של רחובות מפנות מקום עכשיו להתערבות רחבה בהרבה שעשויה לשנות לגמרי את הדרך בה אנו חווים את העיר. ועם תוצאות חיוביות כל כך, עולה השאלה: האם יש דרך יותר טובה להשתמש בשטחים המוקדשים למכוניות?

זו השאלה בדיוק שלונדון שואלת את עצמה כעת בהקשר של London Wall, דרך מהירה בת 4 נתיבים שנבנתה בשנות ה-50 כחלק ממערכת כבישים מהירים. בכביש ממוקם בלב ההיסטורי של העיר לונדון, ומחלק למעשה את הברביקן, אחד ממרכזי התרבות והמגורים החשובים של לונדון, מלב העיר. לכביש זה יש חשיבות מועטה ברמה של ניהול התחבורה, אולם בעל פוטנציאל גבוה להיות בעל ערך רב כשטח ציבורי פתוח, ושינויו לפארק אורבני גדול בלב ההיסטורי של העיר.

האם כך תיראה לונדון ב-2050?

האם כך תיראה לונדון ב-2050?

החזון ל- London Wall Park הוא רק מרכיב אחד מעיצוב קונספטואלי ב- The Developing City, תערכוה המוצגת בלונדון במהלך הקיץ. אוצרי התערוכה איתגרו מעצבים לחשוב מחדש איך לונדון יכולה להראות עד 2050. (עוד אפשרויות עתידיות ללונדון)

ה- London Wall Park מציג דוגמה לתנאים הקיימים בערים רבות. רחובות עירוניים צריכים להיות מתוכננים עבור הולכי רגל, רוכבי אופניים, ותחבורה ציבורית- לא רק עבור מכוניות. באופן פרדוקסלי, החלקים בלונדון שתוכננו בשנות ה-50 וה-60 עבור מכוניות הם אלה שמוצאים עצמם כעת המתאימים ביותר להפיכה לפארקים.

אנו חיים במאה של הערים, ויש צורך להגדיר מחדש מה ערים יכולות להיות ואיך הן יכולות להיות יותר איכותיות, ולא רק יותר צפופות. מפתח אחד לשינוי יהיה להכיר בעובדה שלא כל הכבישים הם שווים. את חלקם להחליף בשטחים פתוחים נוספים, שערים כל כך זקוקות להם.

מאמרים קשורים: איך טיול בפארק משפר את המוח | כדי למצוא שדה חקלאי בניו יורק צריך פשוט לעלות לגג | מסועים במקום מדרכות. חווית ההליכה בעיר | הזוכים בפרס האירופי למרחבים ציבוריים | איך האופניים משנים את העיר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s