בברצלונה כותבים את הכללים לערים חכמות

כ-200 חברי עירייה, אקדמיה, עמותות ואנשי תעשייה התכנסו בשבוע שעבר בברצלונה לסדנה מרוכזת בת 4 ימים שמטרתה להקים את ה"סיטי פרוטוקול", מסגרת עקרונות, קווים מנחים ושיטות עבודה לתנועה הצומחת של ערים חכמות.

תוך הכרה בקצב המהיר של השינויים וכוח העצום בה טכנולוגיה יכולה לשנות את ניהול הערים, המארגנים רוצים לשכפל את פרוטוקול האינטרנט, השפה המשותפת והסטנדרטים עבור מערכות מחשבים באינטרנט.

הרעיון למסגרת משותפת נולדה מתוך תסכול. עיר חכמה הוא אחד הנושאים ה"חמים" ביותר בתחום ניהול הערים, וחברות כמו סיסקו, יבמ, סימנס, ג'נרל אלקטריק ורבות אחרות, מנסות למכור מוצרים ומערכות. אולם משום שהתחום כל כך חדש, לא נוצרו עדיין כללי משחק, והרבה עיריות חשות מוצפות מעודף האינפורמציה.

ברצלונה לקחה את ההובלה על הרעיון של תכנית בסיסית וכללית לשימוש בטכנולוגיה עבור ייעול וקיימות, אשר תוכל להיות מותאמת בקלות לכל עיר בעולם. לאחר שהשיקה מספר יוזמות בתחום העיר החכמה, הכוללות שינוי מסלולי נסיעת אוטובוסים להגברת היעילות, שיפור הרכש והתפקוד של תאורת הרחוב, הקמת מערכות אספקת אנרגיה אזוריות, וייעול איסוף האשפה באמצעות סנסורים.

עיר חכמה אינה סוג של מותרות השמורה לערי העולם המפותח בלבד. המטרה של עיר חכמה היא למנוע קטסטרופות, אומר אניל מנון, נשיא "קהילות חכמות ומחוברות" של סיסקו, שבסיסה בבנגלור. אוכלוסיית הערים צפויה לעלות מ-3.5 מיליארד איש ב-2010 ל-6.2 מיליארד ב-2050, וכמעט כל הצמיחה הזו צפויה להתרחש במדינות הפחות מפותחות. הטכנולוגיה עוזרת לערים אלה לנהל את הגידול המהיר באוכלוסייה, אומר מנון, תוך מתן שירותים בסיסיים כמו מים וניקיון פחות יקרים.

הארכיטקט הראשי של ברצלונה וינסנט גואלרט פוריו חושב שכל הערים נמצאות בנקודת מפנה עכשיו, בדומה לזמן בו הן תכננו את התרחבותן מעבר לחומות הערים בימי הביניים במאה ה-19. מנהיגי ערים חייבים לתכנן תשתיות ושתהיה להם הבנה ברורה של שיטות העבודה למאה ה-21 והטכנולוגיה המשתנה.

נקודת זמן חשובה כמו זו דורשת מסגרת משותפת של אינפורמציה. עם זאת יש עשרות רשתות, סטנדרטים וקווים מנחים שונים וכן מערכות שונות להערכה ומדידה של תכנון עירוני. קיימים ארגונים שאינם למטרות רווח, וארגונים מקצועיים, קבוצות והתארגנויות שונות לפתרון בעיות. אבל למרות כל הפעילות הזו, לא קיימת עדיין שפה משותפת או מדע של העיר במאה ה-21, אומר פוריו.

לפני פיזור הסדנה, הקבוצה חתמה על מזכר, תוך התחייבות לצעדים הספציפיים הבאים כדי שיוזמה זו לא תהפוך לאחד מהכינוסים בהם מדברים הרבה, אך ללא תוצאות ממשיות. "אולי הדבר החשוב ביותר" אומר חואן בלנקו, מסיסקו, "היה שכולם הכירו בצורך לעשות משהו.

מאמרים קשורים: מערכת ההפעלה לערים של יבמ | לונדון בחונת את מערכת ההפעלה לעיר | האם התאורה היא המפתח לערים מצליחות? | המטרופוליס של מידע ההמון. ניו יורק | איך בונים עיר חכמה? מהיסוד.

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s