13 ערי הענק של סין. דו"ח האקונומיסט. חלק ב'

ערי הענק של סין, עם אוכלוסייתן הבורגנית היא יעד נחשק למשקיעים. מעמד הצריכה הסיני יהיה מרוכז בערים, עם רמת הכנסה הולכת ועולה, וסביבה צרכנית מתוחכמת, שכבר קיימת בערי החוף המזרחי. הן ימשיכו להוות שווקים ללא תחליף עד 2020, כשלאוכלוסייה בערים אלה תהיה את הרמה הגבוהה ביותר של הכנסה פנויה. עם זאת, הצמיחה המהירה ביותר תבוא מערי לב המדינה, אשר יהנו מהעלייה המהירה ביותר בשכר לאוכלוסייתן, ומאמצים ממשלתיים להעלאת רמות הצריכה.

במקביל, ערי הענק הללו יתמודדו עם בעיות אם פיתוח מערכת הבריאות והחינוך לא תעקוב אחר השינויים. ההצפה בתושבים חדשים יפעיל לחץ משמעותי על מערכות הבריאות והחינוך. בתי חולים ובתי ספר נבנים בקצב מסחרר, בעוד תשתית צריכה לתת מענה לצרכים הגוברים.

האתגרים עמן מתמודדות ערי הענק של סין הם מגוונים. שירותי בריאות הוא אחד. היחס הנמוך בין מורים ומספר תלמידים הוא אתגר נוסף. המהירות בה אנשים עוברים מעיר לעיר גורמת להבדלים משמעותיים בין הערים, לדוגמה, הירידה בכמות האוכלוסייה מתחת לגיל 20 בשנייאנג משמעותה שהדרישה לחינוך תהיה פחותה מאשר באזורים אחרים. ההבדלים בין הערים ינבעו גם מרמת ההכנסה.

מסחר – עיור מעודד צריכה, על ידי כך שהוא יוצא שווקים מרוכזים. צפיפות אוכלוסיית הערים, יחד עם התחבורה והרשתות הלוגיסטיות בערים, מקלים על משווקים להגיע לצרכנים. חלק מהשווקים הסיניים כבר מפותחים מאד, ומעמד הביניים בסין רק גדל. החלק של האוכלוסייה המרוויח מעל 30,000 יואן בשנה (סף הכניסה למעמד הבניניים) עומד כעת על 40% בביג'ינג, שנחאי ושנזן. בעשור האחרון האוכלוסייה הצעירה יחסית בערי אלו הגבירו את הדרישה למכוניות, מוצרי יוקרה ומכשירים דיגיטליים. במהלך העשור הבא, הטעם של צרכנים אלה יהיה מתוחכם יותר והצריכה תשקף את הנטיות של אוכלוסייה מבוגרת יותר.

חינוך – האתגרים וההזדמנויות של שוק החינוך בסין הן עצומים. סקטור זה סבל במשך שנים מחוסר במימון וחוסר בכוח אדם. בעיות אלה הן חמורות במיוחד בערי הענק, שם קצב זרימת האוכלוסייה לערים עבר את קצב בניית בתי הספר וגיוס כוח האדם לחינוך. בשנת 2010 הוכנה תכנית חינוך לעשור הקרוב, תוך הבטחה לגישה שוויונית לחינוך כמדיניות בסיסית.

כמעט כל ערי הענק של סין מספקות גישה חלשה לחינוך, ביחס לערים הקטנות. בדרום סין, שנזן וגואנזו, חלשות במיוחד בשל הגירה עצומה. בעוד אוכלוסיית סין מפסיקה לגדול, מצפים כי הלחץ על מערכת החינוך ירד בסך הכל, אולם ההגירה הפנימית יוצרת לחצים במקומות שונים המתקשים להתמודד.

בריאות – העיור יציב את מערכת הבריאות של סין תחת לחץ עצום. מערכות הבריאות בערים צריכות להתמודד לא רק עם אוכלוסייה הגדלה במהירות, אלא גם עם התבגרותה. רבים מבתי החולים בערי סין הגדולות כבר כיום פועלים בתפוסה מלאה לגמרי. ערי הענק יאלצו להתמודד גם תחלואים הקשורים בחיים העירוניים. שינויים בהרגלי התזונה ואורח חיים הקשור בישיבה ממושכת יובילו לעלייה במחלות לא מדבקות, כגון סכרת, מחלות לב וסרטן.

ממשלת סין הגבירה את ההוצאה על בריאות בשנים האחרונות על מנת להתמודד עם בעיות אלה, עם זאת, הכיסוי הרפואי הוא נמוך וחולים מוציאים מכיסם סכומים גדולים להוצאות רפואיות. ההוצאה על בריאות בסין היא נמוכה במונחים בינלאומיים, ומוערכת ב-4.8% מהתמ"ג (מול 7.3% ביפן ו-5% בהודו).

סיכום – כל אחת מ-13 ערי הענק של סין היא שוק פוטנציאלי בגודל מדינה קטנה. אולם, רמות ההכנסה ורמת פיתוח המסחר הן מאתגרים במיוחד עבור משקיעים. בעשור הקרוב, רוב אוכלוסיית ערי סין הגדולות יצטרפו למעמד הביניים. עם זאת, זה יקרה במקומות שונים ובזמנים שונים: בשיאן זה יקרה ב-2015, בעוד בזנגזו רק ב-2020. כמו בכל המדינה, אוכלוסיית הערים הגדולות תתחיל להתבגר, אולם הקצב בו זה יתרחש יהיה שונה ממקום למקום: בשנחאי בשנת 2020 17% מהאוכלוסייה תהיה מעל גיל 65, בעוד בגואנזו רק 12%. המרחקים הגיאוגרפיים בסין הם גדולים מאד, וכל ערי הענק החדשות יתפתחו עד 2020 יהיה בלב המדינה, במקומות בהם מערכות תחבורה ותשתית רק החלו להתפתח העשור האחרון, אבל בערים אלו המעמד הצרכני של סין יתרכז.

עליית 13 הערים הללו מציינת שלב חשוב בו החברה הסינית הופכת מאגררית לאורבנית בעיקרה. עד 2020 58% מאוכלוסיית סין יחיו בערים, וכמעט שליש מהם, באחת מערי הענק. העלייה באוכלוסיית הערים מציבה אתגרים עצומים: מימון הרשויות המקומיות, פתרונות חדשניים להבטחת אנרגיה ואספקת מים וצעדים לצימצום העלות הסביבתית יצטרכו להנקט. האופן בו הרשויות בסין יגיבו לאתגרים אלו יהיו הבסיס לעיצוב הכלכלה והחיים בסין בטווח הארוך.

מאמרים קשורים: 13 ערי הענק של סין – חלק א' | מיפוי הכוח הכלכלי של הערים עד 2025 | הערים התחרותיות בעולם | איפה צומח ההייטק בעולם? | מאיפה יגיע הגל הבא של הצמיחה העירונית?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s