מיתוג העיר שחוברה לה יחדיו… – בלפסט

מיתוג בלפסט - לוגו

מיתוג בלפסט – לוגו

במהלך המאה העשרים היו מספר ערים בעולם שחולקו בשל סכסוכים פוליטיים או דתיים: ברלין, בלפסט וירושלים הן הבולטות שבהן. בעוד שהמחלוקת על ירושלים טרם הגיעה לפתרון, סיום המלחמה הקרה ואיחוד גרמניה הביא לאיחוד מחדש של העיר ברלין, שהפכה תוך זמן קצר לאחת הערים המסעירות באירופה. בצפון אירלנד פתרון הסכסוך הפוליטי-דתי הגיע לפני פחות מעשור, וכעת בלפסט מביאה את עצמה לבמה הבינלאומית באמצעות מיתוג עירוני.

צפון אירלנד היא הקטנה מבין "אומות הבית" המרכיבות את הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד. צפון אירלנד נוצרה בשנת 1921 לפי "חוק הממשלה האירית, 1920" שחוקק הפרלמנט האנגלי שנה קודם לכן. יחד עמה נוצרה מדינת אירלנד בשאר חלקי האי, אשר הפכה ל"הרפובליקה של אירלנד". כאשר נוצרה מדינת אירלנד החופשית כלל שטחה באופן רשמי את שטח צפון אירלנד, אך ניתנה למחוזות המרכיבים את צפון אירלנד האפשרות לפרוש מן האיחוד, אותה ניצלו, ובשנת 1922 הוכרז כי הם חלק מן הממלכה המאוחדת. מיעוט משמעותי, רובו מורכב מקתולים, חפץ באיחודה של אירלנד למדינה אחת. ההתנגשויות בין ה"יוניוניסטים" (ברובם פרוטסטנטים) החפצים בהישארותה של צפון אירלנד בחיק הממלכה המאוחדת, ובין ה"לאומנים" הרוצים באיחודה של אירלנד כמדינה אחת, עצמאית, מהווה את עיקר ההיסטוריה העקובה מדם של מדינה זו.

בלפאסט היא בירת צפון אירלנד והעיר הגדולה והמאוכלסת ביותר בה. גרים בה 276,459 תושבים, היא מקום מושבה של ממשלת צפון אירלנד, וידועה לאורך ההיסטוריה כמרכז ספנות, בו נבנתה הטיטניק, וכמרכז לתעשיות הפשתן האירי וייצור חבלים. במהלך מלחמת העולם השנייה, הופצצה העיר על ידי הגרמנים בשל תעשיית בניית הספינות והמטוסים שהייתה בה. חלק גדול מהעיר נחרב.

לאורך חלק גדול מתולדותיה, התייסרה בלפאסט בשל החלוקה המגזרית בין קתולים ופרוטסטנטים, ונפגעה קשה בתקופת "הצרות" בין שנות השישים לשנות התשעים של המאה ה-20. בתקופה זו עזבו רבים מתושביה לטובת פרוורים הומוגניים ושקטים יותר, ואוכלוסיית העיר לא גדלה. בשנים אלה העיר הייתה מחולקת והפכה לזירת קרב בין הדתות השונות, ומרכז לטרור האירי שגלש גם לבריטניה עצמה, שהיה ידוע בקשריו עם ארגוני טרור שונים בעולם.

הסכם יום שישי הטוב, שנחתם באפריל 1998 הוא הסכם שלום שנועד להסדיר את עתידה של צפון אירלנד על פי רצון אזרחיה. על ההסכם חתמו ממשלת בריטניה וממשלת אירלנד והוא אומץ על ידי רוב המפלגות הפוליטיות בצפון אירלנד, ביניהן המפלגה היוניוניסטית של אלסטר, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית והעבודה, השין פיין ומפלגות קטנות נוספות. במהלך יולי 2005 ה- IRA יצאו בהצהרה פומבית כי המלחמה בינם לבריטים הסתיימה, תוך נתינת הוראה ברורה לכל הפלגים והארגונים המאוגדים תחת השם  IRA להניח נשקם ולהשמיד את מצבורי הנשק שברשותם. בכך הסתיים הסכסוך רב השנים והעיר התפנתה לשיקומה.

השנה, 7 שנים מאוחר יותר מציגה בלפסט את המיתוג העירוני החדש ומצהירה: "יש לנו כל כך הרבה מה לחגוג השנה! זה הזמן שלנו לשים את צפון אירלנד על מפת התיירות העולמית." העיר פיתחה מיתוג עירוני מרשים המקיף גם את מותגי המשנה ומפורט בספר מותג עב כרס. מותג העיר הוא שלוחה של המוניטין שלה בכל תחום של חיי העיר, פותח ספר המותג. המותג של בלפסט, לכן, הוא ייחודי, משובח, מקיים ומחזר את המיצוב של בלפסט כ:

  • עיר בטוחה בעצמה ועכשווית באירופה
  • יעד איכותי לתיירות ועסקים
  • מקום תחרותי לחברות להתמקם בו ולפתח את עסקהן
  • מקום נהדר לחיות בו
  • מקום אשר מושך ושומר על כשרונות
  • מגנט עולמי למחקר וחדשנות

הצעת המותג – היסטוריה ייחודית ועתיד מלא בהבטחה חברו ליצירת עיר המתפרצת מאנרגיה ואופטימיות.

מאפייני המותג – מארח, חברתי, שנון, אמיתי, אופטימי, נחוש, דינמי, חי, מעורר השראה, אנרגטי ונועז.

חוויית המותגעבור התושבים – הזמן הוא הזמן הנכון עבורנו להשתמש בעמידות שלנו, בייזמות, בחום ובשנינות כדי לבנות  עיר מארחת, חיה ומשגשגת. אנו גאים המורשת שלנו אך מחבקים את העתיד בעונג. עבור מבקרים– בלפסט מלאה באפשרויות ופתוחה לשינוי – תוססת, אנרגטית, אמיתית, חמה ומארחת ומסעירה. עבור משקיעים– רוח של אופטימיות וחוש אמיתי של מטרה ממלאים את האוויר, נותנים השראה לייזמות, יצירתיות ושינוי.

לא הרבה ספרי מיתוג נכנסים לעובי הקורה עד כדי הגדרת שפה מילולית וצילומית, אולם במיתוג בלפסט התייחסו גם לאספקטים אלה של המותג – "בחירת המילים הנכונות ואחר כך אמירתן או כתיבתן באופן עקבי הוא חיוני להצלחת המותג." ספר המותג מפרט את אופי השפה המילולית בו יש להשתמש בפרסומים השונים וב"טאג ליין".

השפה החזותית – הלוגו – "ה-B הגדולה היא הצהרה ויזואלית חזקה, השמה את בלפסט חזק במרכז ומשקפת את החום והאירוח של העיר. כדי לשקף את הספקטרום הרחב של המגוון המעניק לבלפסט את האנרגיה שלה, הלוגו יכול להופיע בצבעים שונים ורבים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: מיתוג דבלין | שינוי מדינה על ידי אזרחיה | סקוטלנד ודיסני בשיתוף פעולה שיווקי | המיצוב מחדש של ערי התעשייה הבריטיות | עיר הויקיפדיה הראשונה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s