באיזו עיר יש את שירות השכרת האופניים הטוב ביותר?

לראשונה נערך מחקר השוואתי בין 40 תכניות שירות השכרת אופניים בערים באירופה, ב-18 מדינות. עיר אחת קיבלה את הציון "טוב מאד", 23 ערים את הציון "טוב", 11 ערים את הציון "סביר", 2 ערים ציון "עלוב" ו-3 ערים קיבלו את הציון "עלוב ביותר".

כמעט כל 40 תכניות השכרת האופניים באירופה, העוברות השוואה בפעם הראשונה, מציעות לרוכבים תחנות השכרה קבועות באזורם. אולם כאן מסתיים הדמיון בינהן. השוני בין תכניות ההשכרה הוא עצום, ונע מתכנית בעלת תחנת השכרה אחת במקרה של העיר אויירו, בפורטוגל, ל-1751 תחנות במקרה של פריז. בירת צרפת גם מחזיקה בשיא של מספר זוגות האופניים: 23,900. בהשוואה למקום השני, תכנית ההשכרה של לונדון כוללת 558 תחנות ו-9,800 זוגות אופניים.

ליון- שירות השכרת האופניים הטוב באירופה

ליון- שירות השכרת האופניים הטוב באירופה

ועדיין, פריז, אשר משמשת דוגמה לשאר העולם קיבלה רק ציון "טוב" ומגיעה רק למקום השני בדירוג האירופי. העיר שדורגה ראשונה היא ליון, צרפת, שהיא התכנית היחידה שזכתה בציון "טוב מאד". 343 תחנות ו-4000 זוגות אופניים, הזמינות לכל אחד בכל יום בשנה, ותכנית המקושרת לתחבורה הציבורית, רישום קל וחינמי, איסוף והחזרה אוטומטיים בכל תחנה, אינפורמציה במספר שפות הנגישה בדרכים מגוונות – זו בערך תכנית השכרת האופניים המושלמת.

שתי מערכות השכרה הולנדיות "התחרו" על המקום האחרון- של אמסטרדם ושל האג. בצמוד אליהן, במקום השלישי מהסוף הגיעה התכנית של אולטרכט, הולנד. 3 תכניות אלה היו היחידות שקיבלו את הציון "עלוב ביותר". אבל בעוד שבאולטרכט יש קרוב ל-700 זוגות אופניים, לשתיים האחרות במקומות האחרונים, באמסטרדם יש 562 עם 14 תחנות בלבד, ובהאג 258 זוגות אופניים ב-4 תחנות.

מעבר לכך, בשאר הקטגוריות המצב דומה. 3 הערים ההולנדיות מחזיקות בשירות שלא מאפשר איסוף מיידי או החזרה בכל תחנה, התשלום אפשרי רק בחיוב ישיר, המידע זמין רק בהולנדית. השירות מתאים רק לתושבים ואינו מתאים לתיירים. כמו כן השירות הממומן על ידי חברת הרכבות ההולנדית, מציע תחנות השכרה כמעט ורק בתחנות הרכבת, כך שהשירות מתוכנן בעיקר למשתמשים מקומיים.

אופניים להשכרה בהולנד - השירות הגרוע באירופה

אופניים להשכרה בהולנד – השירות הגרוע באירופה

קיים הבדל עצום בין השירות במקום הראשון לבין שלושת המקומות האחרונים בציון "עלוב ביותר" בתחתית הדירוג. רוב תכניות ההשכרה מותאמות הן לתיירים והן למקומיים. 60% מתכניות ההשכרה מכסות את כל העיר, ויותר משליש מהן מוגבלות למרכז העיר בלבד. "ואליב" בפריז לדוגמה, מכסה שטח החורג מגבולות העיר. ברוב המקרים, כרטיסי מנוי משמשים להשכרה. בשליש מהערים המערכות משתמשות בקוד גישה. כרטיס אשראי הוא הכרחי לשחרור אופניים בכרבע מהערים.

בגרמניה נבדקו 7 תכניות השכרה בערים ברלין, המבורג, קלן, לייפציג, מינכן, נירנברג ושטוטגרט. כולן דורגו כ"טוב". בשטוטגרט יש במערכת ההשכרה 60 זוגות אופניים חשמליות בנוסף על האופניים הרגילים. בקלן ומינכן האופניים אינן ממוקמות בתחנות אלא יכולות להמצא בכל מקום בצמתים, כך שהמערכת גמישה מאד. בפראג, מערכת ניסיונית עם 20 זוגות ו-6 תחנות נכנסה להשוואה וזכתה בציון "טוב". בספרד נבחנו 4 מערכות: בוולנסיה, סביליה, סרגוסה וברצלונה. 2 קיבלו ציון "טוב" ו-2 ציון "סביר".

דירוג שירות נשכרת אופניים בערים באירופה

דירוג שירות נשכרת אופניים בערים באירופה

מאמרים קשורים: איך האופנים משנים את העיר | האם המכונית החשמלית להשכרה מגיעה לתל אביב? | תחרות הבירה היקורה של אירופה | מה עושה את האנשים בעיר שמחים? | ליון, בירת האינטרנט 2012

מודעות פרסומת

2 תגובות on “באיזו עיר יש את שירות השכרת האופניים הטוב ביותר?”

  1. Uri Barenholz הגיב:

    דירוג נחמד אבל נראה לי שקשה להסיק ממנו על איכות הפרויקט בפועל. נראה לי שתל-אופן היה משיג ציון די טוב לפי הסקר הזה (פריסה רחבה, הוראות במספר שפות והשכרה פשוטה, בפרט אחרי השינוי האחרון שפותח את המנעולים אוטומטית) ועדיין, באופן אישי, הייתי מגדיר את השירות כבינוני ביותר (תקלות רבות, אופניים לא תקינים, בעיות זמינות במקומות\שעות מסוימות, אופניים כבדים, מחסור בסל איכסון וכיוב').
    היה מעניין לראות סקרי שביעות רצון ומשובים מהמשתמשים עצמם כולל שביעות רצון כוללת מהמערכת.
    מפרט טוב לאו דווקא מייצר שירות טוב…

    • מסכים. השירות בפריסה טובה, עם נסיון של העירייה להתרחב ולהתחבר לערים שכנות כמו בת ים, הרצליה ורמת גן, ואכן איכות האופניים די נמוכה וריבוי התקלות לא מאפשרות לשירות הזה להפוך לכלי תחבורה אופצינלי יום יומי. אם הייתי צריך כל בוקר להתמודד עם התקלות הייתי יוצא מדעתי. כרגע השירות מספק ברמה של תיירות ושימוש מזדמן. הציון – יש מקום לשיפור


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s