ביתנים דיגיטליים להחייאת המרחב הציבורי. קריית גת 2025

בפוסט קודם הוצג פרויקט קריית גת 2025 – פרויקט העוסק בערים החדשות בעולם, ובמסגרתו נבחרה קריית גת להוות מקרה המבחן. זהו פרויקט משותף של אוניברסיטת תל אביב, המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ועיריית קריית גת. החוקרים משתמשים בקריית גת כמעבדה חיה לסוג חדש של עיר הייטק מתוכננת. המטרה היא ליצור תכנית עבור קריית גת שיכולה לשמש ערים אחרות בעולם. הניסיון הוא לגבש רעיונות חדשים בתחום התכנון העירוני ולהציע מודל יישומי לסביבות מגורים בישראל 2025.

בדרך כלל כשמזכירים את קריית גת וטכנולוגיה באותה נשימה מדברים על חברת אינטל, אבל העיר עומדת לקבל שדרוג טכנולוגי ממקום אחר לגמרי, שאינו מתמקד באזור התעשייה אלא דווקא בשכונות ובמרקמי המגורים הקיימים. לפי התכנית, קריית גת תרושת בביתנים טכנולוגיים חכמים, ה-Smart Pavilions, כחלק מאסטרטגיה רחבה שפותחה על ידי המעבדה לעיצוב עירוני באוניברסיטת תל אביב בשיתוף המחלקה לתכנון עירוני באוניברסיטת MIT מארצות הברית. מטרתם של הביתנים היא להפיח רוח חיים במרחב הציבורי והם יאפשרו מגוון פעילויות לגילאים ואוכלוסיות שונות, משיעורי מחשב לאזרחים ותיקים, הקרנה של חדשות מקומיות או סרטים, ועד שיעורי פילאטיס.

ה- Smart Pavilions הם פיתוח ראשוני שייושם לראשונה בישראל. בכוחה של המערכת לחזק את המיתוג המקומי ולהפוך את הטכנולוגיה לנגישה לכלל התושבים, לרבות אלו שאין ברשותם גישה לאמצעי טכנולוגיה חדישים – וזאת באמצעות התערבויות מקומיות שניתנות ליישום באופן מהיר ומיידי. הביתנים יתוכננו כמבנים קלים ויציעו עמדות מחשב לשימוש התושבים, רשת אלחוטית חופשית, מקומות ישיבה מגוונים, אזור להקרנת סרטים, הצללה טבעית ומלאכותית ומגוון של פעילויות.

הביתנים עצמם אינם גדולים. שטחם יהיה 15-20 מ"ר, כך שחלק גדול מהפעילויות יתרחשו בכלל בחוץ, במרחב הציבורי, שיפותח כחלק בלתי נפרד מהפרויקט. כך, במקום מרכז קהילתי אטום נקבל מבנים פתוחים, גמישים, ומוקפים במרחב מגוון, נעים לשהייה וקל לתחזוקה. גם התכנים עצמם גמישים ויותאמו לשכונה בה ממוקם הביתן, שיופעל בשיתוף התושבים, הקהילה המקומית והחברה למתנ"סים. כחלק מתפיסה הרואה את המרחב הפתוח והסגור כיחידה אחת, הביתנים לא יוקמו כאובייקטים מנותקים אלא כחלק בלתי נפרד מרשת כלל-עירונית של צירי תנועה להולכי רגל, רוכבי אופניים וכלי רכב, שתפותח במקביל להקמת הביתנים.

הקמת רשת הביתנים הטכנולוגיים היא רק שלב ראשון ביישום התכנית האסטרטגית, וכאשר היא תושלם היא תכלול שלושה סוגי ביתנים: הביתן הקהילתי ישמש להפצה של הודעות ומידע, הקרנה של סרטים, העברת שיעורים והדרכות, ואפילו סתם למפגש לילי של כמה חברים שהעדיפו לראות את הסופרקלאסיקו על מסך גדול. הביתן העירוני יכלול מפת התמצאות אינטראקטיבית, רשת אלחוטית חופשית ועמדות להשכרת אופניים. ביתן האינפו ימוקם בכניסות לעיר ועל דרכים בין-עירוניות ויציג מידע לגבי הנעשה בעיר ובסביבותיה, ימליץ על אטרקציות מקומיות ואירועים חד פעמיים, ויכלול מערכת באמצעותה מבקרים יוכלו להעלות המלצות ותגובות שיופיעו במקביל בכל הביתנים.

מאמרים קשורים: קריית גת 2025 | מה עושה את האנשים בעיר שמחים? | מגפת המיתוג של ערי הדרום ולמה זה יגמר בכישלון | תמרורים שטוענים את המכשירים שלנו | העיר הוירטואלית הראשונה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s