שיקום ביירות – להחזיר לעיר את העבר המפואר

אזור המרינה. ביירות

אזור המרינה. ביירות

בשנת 1994 הוכנה תכנית אב רשמית לשיקום ביירות, עם תום מלחמת האזרחים במדינה. Solidere, חברה לבנונית לפיתוח ושיקום מרכז ביירות הוקמה לצורך הפרויקט, והשיקה את הפרויקט הגדול ביותר בביירות בשנות ה-90. החברה הוקמה על ידי ראש הממשלה לשעבר, רפיק חרירי, והתמודדה עם התנגדות רבה, שכן ההשלכות הפוליטיות של הפרויקט היו רבות. לבנונים רבים קראו לגישה יותר מגוונת, כנגד החזון של ראש הממשלה חרירי, ושיקום הבירה הפך לדיון פוליטי חשוב. המתנגדים יצאו נגד התכנית של חברת Solidere, ודרשו שיקום של האזורים ללא בנייה חדשה כלל. היה גם חשש ממסירת הפרויקט לחברה אחת בלבד. בסופו של דבר, ממשלתו של חרירי המשיכה בתכנית, תוך כדי ניסיון להכניס בה שינויים שירצו כמה שיותר אנשים.

האסטרטגיה לשיקום הייתה עם מטרה לשמר עד כמה שניתן מהמורשת. אף אחד לא רצה לוותר על העבר, בו ביירות כונתה "פריז של המזרח התיכון" וכיוצ"ב. תכנית העבודה חולקה לשני שלבים. הראשון עד שנת 2004 והשני עד 2025. המאפיינים המרכזיים של תכנית האב היו שילוב מחדש של מרכז העיר עם האזור המטרופוליני של ביירות, שימור הלב ההיסטורי של העיר, פיתוח אזורי שימוש מעורבים, שיקום השוק העתיק, שיקום שכונות מגורים, פיתוח פארק חופי בשטח שהיה שדה מוקשים, ושילוב ממצאים ארכאולוגיים בפיתוח החדש. מרכז העיר ביירות כולל אתרים ומבנים היסטוריים בני עד 5,000 שנה, ושכבות ארכאולוגיות של תרבויות שעברו בה: מהכנענים ועד העותמאנים. בעיר גם כנסיות, מסגדים ובתי כנסת המייצגים 16 כתות דתיות שונות שחיו בעיר.

כיכר נג'מה ומגדל השעון. ביירות

כיכר נג'מה ומגדל השעון. ביירות

בלב מרכז העיר, מגדל השעון בכיכר נג'מה, הוא מרחב אייקוני במיוחד, המייצג את ביירות הישנה. סימן דרך לערכים סנטימנטליים, הן השעון והן הכיכר מסמלים את האיחוד ואת הפסקת מלחמת האזרחים. במהלך המלחמה הקשה, פורק השעון, אבן אחר אבן, ונלקח למסתור למשמר. באמצע שנות ה-90, לאחר שהמלחמה הסתיימה, מגדל השעון הורכב מחדש, ועומד כיום שוב במרכז כיכר בלב ביירות.

כיכר נג'מה, שנבנתה במודל של Place de L’etoile בפריז, היא כיכר בצורת כוכב שנבנתה ב-1930. הביניינים סביבה מציגים סגנונות עיצוב שונים, המשקפים את התרבויות השונות שעברו בעיר, עם השפעות חזקות של מאפיינים אירופאיים ואיסלאמיים. מלבד מגדל השעון המפורסם, הפונה אל בניין הפרלמנט, מבנים מפורסמים אחרים הם הקתדרלה היוונית אורתודוקסית ההיסטורית של סנט ג'ורג' והכנסייה היוונית קתולית של סנט אליאס. בניין השגרירות האיטלקית לשעבר הוא בניין נוסף בכיכר המעוטר בפסלי אריות בגג המבנה. המתכננים של כיכר נג'מה, בהשפעת הסגנונות הצרפתים, איטלקים ועותמאנים, שילבו אלמנטים היסטוריים עם השפעות מגוונות. חזיתות מעוטרות ופסלים באבן צהובה, ופיתוחי פלדה אלגנטיים המעטרים את המרפסות, חלונות וחזיתות. ביירות לא יכלה להרשות לעצמה לאבד מורשת היסטורית כזו.

Solidere הציגה אסטרטגית שימור מכוונת שוק שבה היא יכלה לשמר את אזור נג'מה. החברה הצליחה להוציא לפועל את האסטרטגיה תוך 4 שנים, מה שלא היה יכול להיות אפשרי בגישה תכנונית שונה. באמצעות תהליך של תכנון בשיתוף, הם הצליחו להעביר זכויות בנייה מאזור אחד של מרכז העיר לאזור אחר על מנת לשמר בניינים המצויים באזורי שימור. עם זאת, הפרויקט עטוף במחלוקות. כעת, בניינים חדשים לצד מבנים משומרים, אירועי רחוב, קונצרטים, תערוכות ופעילויות חוץ, כולם תורמים לחיות של מרכז העיר. שדרות, גינות וכיכרות, ואזורים להולכי רגל יוצרים חוויה ייחודית המשלבת את ההיסטוריה של העיר עם הבניה החדשה.

בין 2006 ל-2008 העיר שוב חוותה חוסר יציבות, וחלקים בה נסגרו לציבור, מה שהוביל לסגירת חנויות ובתי קפה. המתח חזר לאחר הרצח של חרירי ודמויות בכירות נוספות במדינה. אלו היו זמנים קשים לעיר, שהתרוקנה מהחיים התוססים שרק לאחרונה שבו אליה. מאז אמצע 2008 העיר שוב חווה התעוררות. אזורים נוספים נמצאים בפיתוח וכיכר נג'מה שוב מושכת אליה המונים, בתקווה לשקט ויציבות שימשכו לאורך זמן.

מעבר לתנופת הפיתוח שעוברת על העיר, הכריז ראש עיריית ביירות, בילאל חמד, על השקת קמפיין “Beirut is Amazing” שמטרתו שיפוץ השטחים הירוקים המעטים בעיר ופיתוח שטחים ירוקים נוספים. בביירות יש כיום 0.8 מטר רבוע של שטח ירוק על כל תושב (כ-2 מיליון), כשארגון הבריאות העולמי ממליץ על 40 מ"ר. הפרויקט מבוצע בשיתוף הסקטור הפרטי, וראש העיר קרא לגופים פרטיים "לאמץ" שטחים ירוקים. "הפרויקט השאפתני והגדול הזה, לא יושג ללא תמיכת כולם להחזיר את הדימוי של ביירות היפה והירוקה" אמר ראש העיר.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: שבוע העיצוב בביירות | מי היא באמת "העיר ללא הפסקה"? | קפריסין- נשיאת האיחוד האירופי | מזרח תיכון חדש- שיתוף פעולה מחקרי | נווה מדבר עירוני בבחריין

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s