תרבות ככלי לפיתוח עיר- בארנקיה, קולומביה, בירת התרבות של אמריקה 2013

סמל העיר בארנקיה

סמל העיר בארנקיה

הבחירה בעיר בארנקיה (Barranquilla) כבירת התרבות של אמריקה לא באה בהפתעה, למי שמכיר את אזור הקריביים. להפך, זו הייתה הכרה בעיר שמהווה סמל תרבותי שנים רבות. כש-the International Bureau of Cultural Capitals הכריז על הבחירה, אמר נשיא הארגון, חווייר טולדה, שהעיר נבחרה בשל "מחויבות ברורה לתרבות כמרכיב אסטרטגי של לכידות חברתית, התחדשות חברתית, פיתוח כלכלי וקידום בינלאומי". העיר בכללותה מהווה מרכז תרבותי באזור הקריביים, אולם האירוע המרכזי בה הוא הקרנבל של בארנקיה. לקרנבל יש היסטוריה של למעלה מ-300 שנה, והוכרז כיצירת מופת של מורשת מוחשית בעל פה על ידי אונסק"ו. בשנים קודמות נבחרו כבירת התרבות של אמריקה הערים: סאו לואיס (ברזיל) 2012, קיטו (אקוודור) 2011, סנטו דומינגו (הרפובליקה הדומיניקנית) 2010, אסונסיון (אורוגואי) 2009, ברזיליה (ברזיל) 2008, קוסקו (פרו) 2007, קורדובה (ארגנטינה) 2006, גוואדלחארה (מקסיקו) 2005.

בארנקיה היא עיר נמל תעשייתית עם כ-1,885,000 תושבים, על חוף הים הקריבי, שנוסדה כעיר ב-1813, אע"פ שהייתה קיימת כבר משנת 1629. היא צמחה להיות עיר הנמל החשובה של קולומביה, ושימשה מקלט למהגרים מאירופה במיוחד לפני, במהלך ואחרי מלחמת העולם השנייה, וכן קלטה גלים של מהגרים מאסיה והמזרח התיכון.

כדי להבין את המשמעות התרבותית של הקרנבל, במדינה בה רמת אי השוויון, ע"פ האו"ם, היא השלישית בעולם (אחרי האיטי ואנגולה) יש לחזור אחורה בזמן. כשהספרדים הגיעו לאמריקה במאה ה-15, הם לא הגיעו בידיים ריקות, הם הביאו עימם שפה, תרבות ומנהגים, בין שאר הדברים. התרבות הספרדית והמסורת התנגשה באופן קבוע עם זו של הילידים האינדיאנים והעבדים האפריקאים. הקרנבל של בארנקיה היא עדות חיה לעירוב של שלושת התרבויות הללו, ובו בזמן היא מראה את הקיום של זהות קולומביאנית, השונה מזו האירופאית, האינדיאנית והאמריקאית. תרבות חדשה נוצרה מעירוב שלושת התרבויות.

זו הסיבה שלקרנבל יש ביטוי תרבותי משולש. התופים האפריקאיים לצד החלילים האינדיאנים והמוזיקה שהושפעה מהמקצבים הספרדיים. הלכידות החברתית הנוצרת על ידי הקרנבל וההזדמנות למוזיקה האפריקאית להשפיע כל כך הייתה אפשרית רק כשהמדינה זכתה בעצמאות פוליטית מספרד. בנוסף, משום שבארנקיה היא נמל ים חשוב, אנשים מאזורים אחרים, כמו איטלקים וערבים, גם הגיעו לעיר לאחר קבלת העצמאות, בעיקר במאה ה-19.

בשל כל הגורמים הללו, הקרנבל יצר זהות ייחודית לעיר. כעת השאלה היא באיזה אופן תשתמש העיר בתואר של בירת התרבות של אמריקה 2013 בחיפוש אחר לכידות חברתית, התחדשות אזרחית, פיתוח כלכלי וקידום בינלאומי.

על חלק מהפעולות כבר הוכרז. העיר תקיים אירועי פתיחה וסגירה, כמו גם עיצוב לוגו ייחודי עבור בארנקיה כבירת התרבות של אמריקה. בנוסף, סדרה של פרויקטים של התחדשות עירונית מתוכננים בכדי לשפר את הסקטורים התרבותיים והתיירותיים של העיר.

נראה כי מיתוג העיר הוא מרכיב חשוב ורלוונטי בו העיר בארנקיה תשתמש בשנה הקרובה, בעיקר בהתייחס לתיירות מכיוון והיא משמשת פקטור חשוב בהכנסות לעיר. מצד שני, גם אם קולומביאנים רבים מכירים את הקרנבל של בארנקיה, יש עדיין מקום לקדם עוד אלמנטים תרבותיים של העיר. ומכיוון אחר, כלפי העולם, יש כר נרחב לפעולה לקידום הדימוי התרבותי של העיר. המודעות הגוברת לסביבה התרבותית של בארנקיה יכולה להיות מקדם משמעותי עבור תיירים, במיוחד בינלאומיים, אשר כיום מעדיפים את קרטגנה כיעד לנסיעה (עיר הנמצאת במרחק 130 ק"מ וידועה במיוחד בשל הארכיטקטורה הקולוניאלית שבה).

הקידום הבינלאומי של העיר, בתמיכת הבחירה בעיר כבירת התרבות של אמריקה, ימשוך לעיר תשומת לב מיוחד, בעיקר משתי התחנות הרשמיות של בירת התרבות של אמריקה: Antena 3 International and Discovery Networks Latin America / US Hispanic – מה שמבטיח פרסום בחינם.

עם זאת, המאמצים של ראש העיר צריכים להיות מכוונים ללכידות חברתית והתחדשות ציבורית. כמה ניסיונות בכיוון כבר נעשו, אבל עדיין קיים מרחב פעולה עצום בו מדיניות ציבורית יכולה להשפיע במטרה להביא לפיתוח של העיר. לעיר בארנקיה יש הזדמנות יוצאת דופן שאין לקחת אותה כמובנת מאליה. העיר צריכה לנצל הזדמנות זו ולפתח לא רק קמפיין למיתוג העיר (סביב תרבות) כדי לתרום לצמיחה הכלכלית, אלא גם לקבוע יעדים ברורים במטרה להשיג לכידות חברתית ופיתוח ציבורי.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: הקרנבל בברזיל – אירוע יחיד שמיתג מדינה שלמה | קולומביה- מיתוג מדינה | בוגוטה- עיר המוסיקה של אונסק"ו | הערים המובילות בעולם להתמודדות עם שינויי אקלים | בירת התרבות של אירופה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s