איך האופניים משנים את הערים, והאבולוציה של נתיבי אופניים

שירות שיתוף אופניים בניו יורק

שירות שיתוף אופניים בניו יורק

ניו יורק אינה גן עדן לרוכבי אופניים. רכבת תחתית עמוסה לעייפה, רחובות עמוסי הולכי רגל, מוניות צהובות באלפים ואוטובוסים רעשניים, זה כן. אבל אפילו העיר הממהרת ניו יורק מתקדמת בכיוון אליו מתקדמות ערים מרכזיות רבות בעולם, כמו פריז, קופנהגן, לונדון ותל אביב, שאימצו ומקדמות את שירותי שיתוף האופניים בעיר. ב-4 השנים האחרונות, עיריית ניו יורק הכשירה 400 ק"מ של נתיבי אופניים, והקיץ העיר תציג את שירות שיתוף האופניים שלה, עם 10,000 זוגות אופניים ו-600 תחנות ברחבי העיר (מעניין לראות את מיתוג השירות כווריאציה על הלוגו של סיטיבנק, הספונסר הרשמי). גם עיריית תל אביב הודיעה לאחרונה על הרחבת שירות ה"תל אופן", לאור ההצלחה שלו, עם יותר ממיליון השכרות אופניים בשנה הראשונה לשירות.

אופנים הם לא רק אמצעי תחבורה שלוקח אותנו ממקום למקום. אופניים הפכו למרכז לדיונים באשר לאופן בו נארגן את הקהילות שלנו בעתיד, נחלוק ונגדיר את הגבולות החברתיים שלנו. האופניים הם החלק המהותי של האופן בו נדמיין ונעצב את ערי העתיד. יהיה להן חלק משמעותי בעיצוב הזהות והקהילה והם ישפיעו על הדינמיקה החברתית באזורים עירוניים.

אופניים הם אמצעי לביטוי עצמי, קבוצות ומועדוני רוכבים נעשים יותר ויותר פופולריים והפעילויות שלהן מתרחבות מעבר לרכיבה עצמה. חנויות אופניים בערים גדולות הופכות למקומות מפגש לקבוצות שלא רק מחליפות מידע לגבי חלקי חילוף, טיולים ומסלולים, אלא מייצרות קשרים חברתיים. ארגון אחד שנולד כך נקרא Red, Bike and Green, ארגון קהילתי של רוכבי אופניים שנוסד ב-2007 באוקלנד, קליפורניה, ומעוניין לשפר את הבריאות הפיזית והנפשית של אפרו-אמריקאים ולשפר את שכונותיהם. ארגונים ומרכזים קהילתיים כאלה משקפים את האופן בו אופניים עוזרים לחלוק את המרחב הציבורי. זאת משום שאופניים הם מכונה חברתית. אין להם קירות, הם מונעים ע"י אנשים וכולנו יכולים (בהצלחה זו או אחרת) לתקן ולטפל בהם. מנגד, שירותי שיתוף האופניים מעלות שאלות לגבי בעלות ומרחב ציבורי.

אבל אופניים גם הופכים להיות כלי טכנולוגי מתוחכם יותר ויותר. בקופנהגן, תכנית הגלגלים של העיר, הופכת אופניים רגילים להיברידיים (הם מאחסנים את האנרגיה שהרוכב מייצר לשימוש בזמנים בהם הרוכב צריך עזרה). האופניים הם גם כלי מדידה נייד הבוחן את רמת זיהום האוויר בעיר, הכל בזמן אמת, ובשליטה ממכשיר הטלפון הנייד. בדרך זו, הרוכב הופך להיות פלטפורמה האוספת מידע לגבי אנשים, התנהגויות, שכונות ובריאות.

ערים רבות בעולם משקיעות מאמצים רציניים בתשתית לרכיבת אופניים. שני תחומים המתפתחים במהירות בעשור האחרון הם שירותי השכרת האופניים ותחנות אופניים בהם רוכבים יכולים לאחסן ולתקן את האופניים שלהם. שבילי אופניים, או פסי צבע המגדירים מרחב נסיעה לאופניים על גבי כבישים או מדרכות, כבר נמצאים בערים רבות מזה זמן, אבל יש ערים שהולכות רחוק יותר.

הדור החדש של נתיבי אופניים נקרא "סייקל טראקס" (“cycle tracks”), שהם נתיבי אופניים על כבישים, אבל מופרדים פיזית מנתיבי המכוניות. נתיב כזה קיים כעת בוושינגטון ברחוב 15, והפך פופולרי ביותר כנתיב תחבורה עירוני. לנתיבי אופניים מתקדמים יש גם רמזורים משלהם ותמרורים. הנתיבים מסוג סייקל טראקס מגבירים את השימוש באופניים ב-18-20 אחוז, בעוד נתיבים רגילים מוסיפים 5-7 אחוז.

נתיבי אופניים מוגדרים על כבישים חוסכים מרוכבי האופניים את הרכיבה הבעייתית על מדרכות, שם הם מתמודדים עם הולכי רגל, כלבים, עגלות תינוקות, ילדים ואנשים המרוכזים בעיקר בטלפונים שלהם, שהופך את הנסיעה לזיגזג של הימנעות בלתי פוסקת מהיתקלויות. מכוניות, לעומת זאת, הן הרבה יותר צפויות בתנועתן.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

האופניים כבר משנים את היחסים בין אנשים ואת הסביבה העירונית, אבל הפוטנציאל לעתיד הוא עצום. ניתן לדמיין ערים שיבנו בעתיד סביב אופניים. איך תראה אוטוסטרדה של אופניים? איך יראו החיים בעיר ללא מכוניות? עם כל היתרונות שכבר ידועים לגבי השימוש באופניים, ניתן רק לדמיין כרגע איך זה יראה בסדרי גודל עצומים. עיר מונעת אופניים, בה טכנולוגיות סנסורים על גבי פלטפורמות מונעות בכוח האדם, האוספות, מנתחות ומחזירות נתונים ואינפורמציה – האפשרויות הן עצומות.

מאמרים קשורים: השכונות הירוקות של שטוקהולם | מיתוג דנמרק – מדינה ירוקה | וונקובר העיר הירוקה בעולם עד 2020 | תכנית שיתוף הרכבים של סן סבסטיין | העיר הירוקה ביותר בצפון אמריקה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s